MILCOM 2022 logo
IEEE

Program

Time Brookside A Brookside B Forest Glen Foyer Glen Echo GRAND BALLROOM F/MAIN LEVEL Grand Ballroom G/Main Level Linden Oak WHITE OAK B/LOWER LEVEL

Monday, November 28

08:30-08:35             WS2: Keynote I    
08:35-09:10           WS3: Paper Session I    
09:10-09:15                
09:15-10:00           WS3: Keynote I WS2: Panel I    
10:00-10:15                
10:15-10:35             WS2: Demo Session I    
10:35-11:25           WS3: Panel    
11:25-11:30                
11:30-11:35           WS2: Paper Session I    
11:35-12:10           WS3: Paper Session II    
12:10-12:15                
13:20-13:30           WS3: Keynote II      
13:30-14:10           WS2: Keynote II    
14:10-14:20                
14:15-14:20           WS2: Panel II    
14:20-14:55           WS3: Paper Session III    
14:55-15:00                
15:00-15:15             WS2: Demo Session II    
15:15-16:10           WS3: Paper Session IV    
16:10-16:15                
16:15-16:35           WS2: Paper Session II    
16:40-16:50             WS2: Closing Remarks    

Tuesday, November 29

11:50-13:10 MC1: Modulation & Coding 1 SDN: Software-Defined Networks AIR: Airborne Networks   DEF: Cyber Defense     COG: Cognitive Radio  
14:45-16:05 MC2: Modulation & Coding 2 RTN: Real-Time Networks ONC: Overlay Network Concepts   DCA: Data Collection and Analysis     WC1: Waveform Classification I  
16:40-18:00 MMO: MIMO   ROB: Improving System Robustness         WC2: Waveform Classification II  

Wednesday, November 30

11:10-12:30 SEC: Physical Layer Security RTC: Routing and Topology Control AJC: Anti-Jam Communications   MLC: Machine Learning for Cybersecurity     FML: Distributed / Federated ML  
14:10-15:30 DRF: Distributed RF Systems NMS: Network Modeling & Simulation MCN: Future Military/Commercial Networking   5GS: Cybersecurity for 5G     MC1: ML for Communications I  
16:00-17:20 ANT: Advanced Antenna & RF Technology   SAT: SATCOM Technologies YSW: Young Scholar Workshop       MC2: ML for Communications II  
17:20-18:00                

Thursday, December 1

11:10-12:30 PCM: Propagation & Channel Modeling RSN: Resilient and Secure Networks RES: Resiliency for SATCOM   PHY: Cyber-Physical Systems     S&R: Scheduling and Relaying  
14:10-15:30 SIG: Signal Processing & Applications CLD: Cross-Layer Design UAV: Applications of UAV Networks   STC: Special Topics in Cybersecurity     ATT: Attacks on ML  

Friday, December 2

09:00-09:10                 WS6: Welcome Remarks
09:10-10:10               WS7: Keynote I WS6: Paper Session
10:10-10:30               WS7: Invited Paper
10:30-11:05                
10:50-11:05               WS7: Paper Session I (Battlefield IoT)
11:05-11:15               WS6: Panel
11:15-12:05               WS7: Paper Session II (Cyber Threats against UAVs)
12:05-12:15                
13:15-14:15               WS7: Panel (Networking for AI and AI for Networking)  
14:15-15:00               WS7: Paper Session III (Machine Learning Services)  
15:15-16:15               WS7: Paper Keynote II  
16:15-16:35               WS7: Position Paper  

Monday, November 28

Monday, November 28 8:30 - 9:10

WS2: Keynote I

DoD 5G OUSD Tranche Prototyping and Experimentation (Accelerate)
Deb Stanislawski (OUSD R&E 5G)
Room: Grand Ballroom G/Main Level

Monday, November 28 8:35 - 9:15

WS3: Paper Session I

Room: GRAND BALLROOM F/MAIN LEVEL
Multi-Agent DRL-Based Computation Offloading in Multiple RIS-Aided IoV Networks
Bishmita Hazarika (National Sun Yat-Sen University, Taiwan); Keshav Singh (National Sun Yat-sen University, Kaohsiung, Taiwan); Chih-Peng Li (National Sun Yat-sen University, Taiwan); Sudip Biswas (Indian Institute of Information Technology, Guwahati, India)
Space-Aerial-Ground-Sea Integrated Networks: Resource Optimization Security in 6G Networks
Sana Sharif (Lakehead University, Canada); Sherali Zeadally (University of Kentucky, USA); Waleed Ejaz (Lakehead University, Canada)

Monday, November 28 9:15 - 10:15

WS3: Keynote I

Tactical Autonomy: Status, Challenge and Perspectives
Prof. Danda B. Rawat (Howard University, Washington, DC, USA)
Room: GRAND BALLROOM F/MAIN LEVEL

Monday, November 28 9:15 - 10:00

WS2: Panel I

5G Open Architecture and the role of open-source, Modular RAN and 5G technology enablers
Panelists: Bob Stephens (Keysight), Kamakshi Sridhar (Mavenir), Ben Peddicord (DEVCOM C5ISR), Neel Pandeya (NI), Pam Patton (JHUAPL); Moderated by: Michael Moore (Moore Integrity)
Room: Grand Ballroom G/Main Level

Monday, November 28 10:15 - 11:25

WS2: Demo Session I

ORAN and Cyber (Bob Stephens, Keysight). 5G Corefor Military Applications (MichaelO'Dwyer, Druid). Software Defined Radios and OAI 5GCore (Neel Pandeya, NI)
Room: Grand Ballroom G/Main Level

Monday, November 28 10:35 - 11:35

WS3: Panel

Cybersecurity in Mission-Critical Tactical Networks: Limitations, Opportunities and Future Trends
Room: GRAND BALLROOM F/MAIN LEVEL

Monday, November 28 11:30 - 12:10

WS2: Paper Session I

Room: Grand Ballroom G/Main Level
Sensing-Throughput Tradeoffs With Generative Adversarial Networks for NextG Spectrum Sharing
Yi Shi and Yalin E Sagduyu (Virginia Tech, USA)
3D-O-RAN: Dynamic Data Driven Open Radio Access Network Systems
Francesco Restuccia and Andrew Ashdown (Northeastern University, USA); Erik Blasch (Air Force Research Lab, USA); Jonathan Ashdown (United States Air Force, USA); Kurt Turck (United States Air Force Research Labs, USA)

Monday, November 28 11:35 - 12:15

WS3: Paper Session II

Room: GRAND BALLROOM F/MAIN LEVEL
Positive and Unlabeled Learning for Mobile Application Traffic Classification
Jason P Hussey and Tracy Camp (Colorado School of Mines, USA); Kerri Stone (ICR, Inc., USA)
UAV Aided FD-NOMA for Energy-Efficient Ultra-Reliable Low-Latency Communications
Mayur Vitthalrao Katwe (National Sun Yat-sen University, Taiwan); Rasika Sanjay Deshpande (National Sun Yat Sen University, Taiwan); Keshav Singh (National Sun Yat-sen University, Kaohsiung, Taiwan); Chih-Peng Li (National Sun Yat-sen University, Taiwan)

Monday, November 28 13:20 - 14:20

WS3: Keynote II

Adversarial Machine Learning for NextG Wireless Networks
Prof. Yi Shi (Virginia Tech, Arlington, VA)
Room: GRAND BALLROOM F/MAIN LEVEL

Monday, November 28 13:30 - 14:10

WS2: Keynote II

5G Cybersecurity
Dr. Carl Kutsche (Idaho National Laboratory)
Room: Grand Ballroom G/Main Level

Monday, November 28 14:15 - 14:55

WS2: Panel II

5G Military Applications and Cybersecurity
Panelists: Sal D'Itri (Federated Wireless), Tony Markel (NREL), Chris Thomas (Dell), Paul Remick (AWS); Moderated by: David Simpson Rear Admiral (ret.), USN
Room: Grand Ballroom G/Main Level

Monday, November 28 14:20 - 15:00

WS3: Paper Session III

Room: GRAND BALLROOM F/MAIN LEVEL
Outage Probability Analysis of Uplink Cell-Free Massive MIMO With User Mobility
Sravani Kurma (National Sun Yat-sen University, Taiwan); Keshav Singh (National Sun Yat-sen University, Kaohsiung, Taiwan); Prabhat Kumar Sharma (Visvesvaraya National Institute of Technology, India); Chih-Peng Li (National Sun Yat-sen University, Taiwan)
A Secured Protocol for IoT Devices in Tactical Networks
Wei Wang (Saint Louis University, USA); Zicheng Chi (Cleveland State University, USA); Xin Liu (The Ohio State University, USA); Ting Zhu (University of Maryland, Baltimore County, USA)

Monday, November 28 15:00 - 16:10

WS2: Demo Session II

Cloud Telemedicine Application (Paul Remick, AWS). Blockchain 5G Security and ZTA (Chris Thomas, Dell). POWDER Testbed for 5G experimentation and system prototyping (Dr. Kobus VanDer Merwe, University of Utah)
Room: Grand Ballroom G/Main Level

Monday, November 28 15:15 - 16:35

WS3: Paper Session IV

Room: GRAND BALLROOM F/MAIN LEVEL
Dynamic Context-Aware Security in a Tactical Network Using Attribute-Based Encryption
Rasel Chowdhury (École de Technologie Supérieure, Canada); Saad Inshi and Hakima Ould-Slimane (ETS, Canada); Chamseddine Talhi (Ecole de Technologie Superieure, Canada)
DRL Algorithms for Efficient Spectrum Sharing in RIS-Aided MIMO Radar and Cellular Systems
Prajwalita Saikia (National Sun Yat Sen University Taiwan, Taiwan); Keshav Singh (National Sun Yat-sen University, Kaohsiung, Taiwan); Omid Taghizadeh (TU Berlin, Germany); Wan-Jen Huang (National Sun Yat-Sen University, Taiwan); Sudip Biswas (Indian Institute of Information Technology, Guwahati, India)
Security Reassessing in UAV-Assisted Cyber-Physical Systems Based on Federated Learning
Prakhar Consul (Bennett University, India); Ishan Budhiraja (Bennett University, Greater Noida, India); Rajat Chaudhary (Karlstad University, Sweden); Neeraj Kumar (Thapar University Patiala, India)
Testing and Analysis of IPv6-Based Internet of Things Products for Mission-Critical Network Applications
Ke Lu and Wenjuan Yan (Nanjing Vocational Institute of Mechatronic Technology, China); Shuyi Wang (NanHang JinCheng College, China)

Monday, November 28 16:15 - 16:35

WS2: Paper Session II

Room: Grand Ballroom G/Main Level
Machine Learning-Based Frequency Bands Classification for Efficient Frequency Hopping Spread Spectrum Applications
Inna Valieva (Malardalen University, Sweden); Bharath Shashidhar (Wireless P2PTechnologies, Sweden); Mats Björkman and Johan Åkerberg (Malardalen University, Sweden); Mikael Ekström (Mälardalen University, Sweden); Iurii Voitenko (Wireless P2P Technologies AB, Sweden)

Monday, November 28 16:40 - 16:50

WS2: Closing Remarks

Dr. Brian Kelley
Room: Grand Ballroom G/Main Level

Tuesday, November 29

Tuesday, November 29 11:50 - 13:10

MC1: Modulation & Coding 1

Room: Brookside A
Chair: Daniel Lee (Simon Fraser University, Canada)
A Comprehensive Study of CPM Trellis Initialization Methods
Andreas Lang (Bundeswehr University Munich, Germany); Berthold Lankl (University of Federal Armed Forces Munich, Germany)
Polynomial Phase Modulation Based NOMA
Xing Hao, Yu Xiao and Guillermo E Atkin (Illinois Institute of Technology, USA)
Performance Variation of Gray Codes for Cropped Gaussian 16PAM Constellations
Brett Wiens and Daniel Lee (Simon Fraser University, Canada)
Multicarrier DS-CDMA Based Integrated Sensing and Communication Waveform Designs
Salil Sharma and Visa Koivunen (Aalto University, Finland)

SDN: Software-Defined Networks

Room: Brookside B
Chair: Carrie Spiker (Boeing Research & Technology, USA)
An Optimal Network Control Framework for Wireless SDN: From Theory to Implementation
Quang M Nguyen (Massachusetts Institute of Technology, USA); Muhammad Shahir Rahman (Stanford University & Massachusetts Institute of Technology, USA); Xinzhe Fu (Massachusetts Institute of Technology, USA); Sastry Kompella (NEXCEPTA INC, USA); Joseph P. Macker (Naval Research Laboratory, USA); Eytan Modiano (MIT, USA)
Towards Software-Defined Tactical Networks: Experiments and Challenges for Control Overhead
Paulo Henrique Rettore (Fraunhofer FKIE, Germany); Miodrag Djurica (TNO, The Netherlands); Roberto Rigolin F. Lopes (Thales, Germany); Vinícius Fernandes Mota (Federal University of Espirito Santo, Brazil); Eelco Cramer and Floris Drijver (TNO, The Netherlands); Johannes Franz Loevenich (Fraunhofer FKIE & Universität Bonn, Germany)
RTC: Route to Controller Algorithm Providing SDN Capabilities in MANETs
Klement Hagenhoff (Universität der Bundeswehr München & Forschungsinstitut Cyber Defence (CODE), Germany); Maximilian Tränkler (Ludwig-Maximilians-Universität München, Germany); Corinna Schmitt (Universität der Bundeswehr München, Research Center CODE, Germany); Gabi Dreo Rodosek (Universität der Bundeswehr München, Germany)
Joint Controller Placement and TDMA Link Scheduling in SDN-Enabled Tactical MANETs
Yiannis Papageorgiou, Merkourios Karaliopoulos and Iordanis Koutsopoulos (Athens University of Economics and Business, Greece)

AIR: Airborne Networks

Room: Forest Glen
Chair: Joshua Robinson (BAE Systems, Inc., USA)
Air-Aided Communication Between Ground Assets in a Poisson Forest
Juan David Pabon, Shaikha Alkandari, Matthew Valenti and Xi Yu (West Virginia University, USA)
Quantitative Assessment of Federal Airborne Systems' Spectrum Usage
Michael O Ghorbanzadeh, Edward Drocella and Robert Sole (National Telecommunications and Information Administration, USA); April Lundy and Nickolas J LaSorte (NTIA, USA)
Orchestration of Reconfigurable Intelligent Surfaces for Positioning, Navigation, and Timing
Md Sadman Siraj and Aisha B Rahman (University of New Mexico, USA); Maria Diamanti (National Technical University of Athens (NTUA), Greece); Eirini Eleni Tsiropoulou (University of New Mexico, USA); Symeon Papavassiliou (National Technical University of Athens, Greece); Jim Plusquellic (University of New Mexico, USA)

DEF: Cyber Defense

Room: Glen Echo
Chair: Johan Sigholm (Swedish Defence University, Sweden)
Locally-Hosted Fidelity-Adaptive Honeypots With Connection-Preserving Capabilities
Jaime C Acosta (DEVCOM Army Research Laboratory, USA)
A Customized Approach to Cybersecurity Education for Space Professionals
Gerald W Hills, Jr. (Air Force Institute of Technology & United States Space Force, USA)
Do You Really Need to Disguise Normal Servers as Honeypots?
Suhyeon Lee (Cyber Operations Commands, Republic of Korea / School of Cybersecurity, Korea University); Seungjoo Kim (Korea University, Korea (South))
Mission Resilience Experimentation and Evaluation Testbed
Orton Huang, Bich Vu, J. Darby Mitchell, Robert Lychev, Kate Stowell, Mark Rabe and Martine Kalke (MIT Lincoln Laboratory, USA)

COG: Cognitive Radio

Room: Linden Oak
Chair: Daniel Jakubisin (Virginia Tech, USA)
The Future of GNU Radio: Heterogeneous Computing, Distributed Processing, and Scheduler-As-a-Plugin
Joshua Morman (Peraton Labs & GNU Radio, USA); Marc Lichtman (University of Maryland & Microsoft, USA); Marcus Müller (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
Multi-Signal Classification Using Deep Learning and Sparse Arrays
Samuel R Shebert (Virginia Tech, USA); Moeness G. Amin (Villanova University, USA); Benjamin Kirk (The Pennsylvania State University, USA); R. Michael Buehrer (Virginia Tech, USA)
Multi-Band Control Channel Architecture (MICCA): Mass Reconfiguration Protocol for Spectrum Dependent Systems
Mark Silvius and Mark McHenry (Shared Spectrum Company, USA); Alex Lackpour (Peraton Labs, USA); Joe Molnar (NRL, USA)
Linear Jamming Bandits: Sample-Efficient Learning for Non-Coherent Digital Jamming
Charles E Thornton and R. Michael Buehrer (Virginia Tech, USA)

Tuesday, November 29 14:45 - 16:05

MC2: Modulation & Coding 2

Room: Brookside A
Chair: James Anthony Norris (L3Harris Corp., USA)
Reduced Complexity Adaptive Demodulation in Impulse Noise Channels
Kristoffer Hägglund, Erik Axell and Patrik Eliardsson (Swedish Defence Research Agency, Sweden)
Multi-Carrier Constant Envelope GNSS Waveforms Compatible With Existing User Equipment
Dan Shen (Intelligent Fusion Technology, USA); Genshe Chen (Intelligent Fusion Technology, Inc, USA); Tien Manh Nguyen (California State University in Fullerton, USA); Khanh D. Pham (Air Force Research Laboratory & University of New Mexico, USA)
A New Low-Complexity Polar Code Construction for BICM Over AWGN Channels
Masayuki Kaneko and Hideki Ochiai (Yokohama National University, Japan)
On the Limits of Learning a Discrete Memoryless Communication Channel
Michael Tope (Laboratory for Telecommunication Sciences, USA); Joel M. Morris (University of Maryland, Baltimore County, USA)

RTN: Real-Time Networks

Room: Brookside B
Chair: Danda B. Rawat (Howard University, USA)
Peak Age of Information With Receiver Induced Service Interruptions
Ece Bingol and Aylin Yener (The Ohio State University, USA)
Allan Deviation of Social Learning Distributed Network Time Synchronization
Ian Ellis L Hulede (Wichita State University, USA); Hyuck Kwon (1845 N. Fairmount Ave, USA & Wichita State University, USA)
Maritime Unmanned Systems and JANUS in Support to Distressed Submarine Search & Rescue: The REPMUS21 Experience
Roberto Petroccia, Gabriele Ferri, Pietro Stinco and Alessandra Tesei (NATO STO Centre for Maritime Research and Experimentation, Italy); Stefano Fioravanti (NATO Centre for Maritime Research and Experimentation, Italy); Thomas Furfaro (NATO STO Centre for Maritime Research and Experimentation, Italy); João Alves (Centre for Maritime Research and Experimentation (CMRE), Italy); Andrea Molaschi (International Submarine Escape and Rescue Liaison Office, United Kingdom (Great Britain)); José Magalhães (Portuguese Navy, Portugal); Paulo Sousa Dias (University of Porto, Portugal); João Borges de Sousa (Univerty of Porto, Portugal)
Frequency-Hop-Coded SCB for Tactical Networks
Arwid Komulainen, Jimmi Grönkvist and Ulf Sterner (Swedish Defence Research Agency, Sweden)

ONC: Overlay Network Concepts

Room: Forest Glen
Chair: Jennifer Byford (MIT Lincoln Laboratory, USA)
Rapid Interoperability With OverlAI Gateways
Tim Upthegrove (Novo, USA); Guevara Noubir (Khoury College of Computer Sciences, USA); Bishal Thapa, Daniel Smith and Colin F Funai (Raytheon BBN Technologies, USA); Scott Loos (Raytheon Technologies, USA); Gregory Kuperman (MIT Lincoln Laboratory, USA)
Heterogeneous Network-Driven Data Fabrics to Enable Multi-Mission Autonomy
Matthew Hawkins, Angela Wang, Tammy Chang, David J Rowe, Brandon Martin, Michael Enoch, Gustave Anderson and Julee Pandya (Lockheed Martin, USA)
Mission Critical Resiliency With IRON
Laura Poplawski Ma (Raytheon BBN Technologies, USA); Christopher Eck and David Duran (Raytheon, USA); Stephen Zabele (Raytheon BBN Technologies, USA); Marina Gurevich (Raytheon, USA); Gregory Lauer (Raytheon BBN Technologies, USA)
Tactical Topology Optimization Methodology for Slice Aware and Reconfigurable Battlefield Networks
Anthony Castanares (US Army Futures Command - DEVCOM Analysis Center (DAC), USA); Deepak K Tosh (University of Texas, El Paso, USA)

DCA: Data Collection and Analysis

Room: Glen Echo
Chair: Jack L. Burbank (Sabre Systems, Inc., USA)
MalGrid: Visualization of Binary Features in Large Malware Corpora
Tajuddin Manhar Mohammed (Mayachitra, Inc., USA); Lakshmanan Nataraj (Mayachitra Inc., USA); Satish Chikkagoudar (NRL, USA); Shiv Chandrasekaran (University of California, Santa Barbara, USA); B. S. Manjunath (UCSB, USA)
Automatic Data Generation and Rule Creation for Network Scanning Tools
Jaime C Acosta (DEVCOM Army Research Laboratory, USA); Mahmud Shahriar Hossain, Monika Akbar and Veronica Rivas (University of Texas at El Paso, USA)
C Program Partitioning With Fine-Grained Security Constraints and Post-Partition Verification
Maxwell Levatich (Columbia University, USA); Robert Brotzman, Benjamin Flin, Ta Chen and Rajesh Krishnan (Peraton Labs, USA); Stephen A. Edwards (Columbia University, USA); Michael A Kaplan (Peraton Labs, USA)
LogMiner: A System Audit Log Reduction Strategy Based on Behavior Pattern Mining
Huan Zhang and Lijun Cai (Institute of Information Engineering, CAS, China); Lixin Zhao (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences, China); Aimin Yu (Institute of Information Engineering, CAS, China); Jiangang Ma (Institute of Information Engineering,Chinese Academy of Sciences, China); Dan Meng (Chinese Academy of Sciences, China)

WC1: Waveform Classification I

Room: Linden Oak
Chair: Shengli Zhou (University of Connecticut, USA)
Robust Classification of Digitally Modulated Signals Using Capsule Networks and Cyclic Cumulant Features
John A Snoap, James Latshaw and Dimitrie C. Popescu (Old Dominion University, USA); Chad M Spooner (NorthWest Research Associates, USA)
Classification of Radio Signals Using Truncated Gaussian Discriminant Analysis of Convolutional Neural Network-Derived Features
Jeffrey Persons (Virginia Tech, USA); Lauren J Wong (Intel AI Lab, USA); Megan O Moore, William C Headley and Michael Fowler (Virginia Tech, USA)
Radio Modulation Classification Using Deep Residual Neural Networks
Adeeb Abbas (Drexel University, USA); Vasil Pano (Intel Corporation, USA); Geoffrey Mainland and Kapil Dandekar (Drexel University, USA)

Tuesday, November 29 16:40 - 18:00

MMO: MIMO

Room: Brookside A
Chair: Jack H. Winters (Jack Winters Communications, LLC, USA)
Generalized Noncoherent Space-Time Block Codes From Quantum Error Correction
S. Andrew Lanham (Applied Research Laboratories, USA); Eli Bradley (The University of Texas at Austin, USA); Brian La Cour (University of Texas, USA)
Differential Detection Based Deterministic Linear Processing for Single-User MIMO Systems
Pialy Biswas and Ranjan K. Mallik (Indian Institute of Technology Delhi, India); Jack H. Winters (Jack Winters Communications, LLC, USA)
Performance of Compresssed Sensing MIMO Radar Based on Low-Rank Matrix Recovery
Byron J. McMullen and Seung-Jun Kim (University of Maryland, Baltimore County, USA)

ROB: Improving System Robustness

Room: Forest Glen
Chair: Bryan Nousain (Naval Research Laboratory, USA)
Hierarchical Intrusion Detection System for Secured Military Drone Network: A Perspicacious Approach
Vivian Ukamaka Ihekoronye (Kumoh National Institute of Technology, Korea (South)); Simeon Ajakwe (Kumoh National Institute of Technology, Gumi, Korea (South)); Dong Seong Kim and Jae Min Lee (Kumoh National Institute of Technology, Korea (South))
Blockchain Inspired Intruder UAV Localization Using Lightweight CNN for Internet of Battlefield Things
Mohtasin Golam (Kumoh National Institute of Technology (KIT) & IT Convergence, Korea (South)); Rubina Akter (Kumoh National Institute of Technology & Networked Systems Laboratory, Korea (South)); Revin Naufal, Van-Sang Doan, Jae Min Lee and Dong Seong Kim (Kumoh National Institute of Technology, Korea (South))
Analysis of Vulnerabilities in Satellite Software Bus Network Architecture
Adrian Schalk (United States Naval Academy & US Navy, USA); Luke Brodnik (US Naval Academy & US Navy, USA); Dane Brown (US Naval Academy, USA)

WC2: Waveform Classification II

Room: Linden Oak
Chair: Patrick Baker (Royal Air Force, United Kingdom (Great Britain))
GAN-Based Detection of Adversarial EM Signal Waveforms
Athanasios Gkelias (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain)); Kin K. Leung (Imperial College, United Kingdom (Great Britain))
Data-Centric Approaches to Radio Frequency Machine Learning
Scott Kuzdeba (BAE Systems, USA); Joshua Robinson (BAE Systems, Inc., USA)
Unsupervised Radio Scene Analysis Using Neural Expectation Maximization
Hao Chen and Seung-Jun Kim (University of Maryland, Baltimore County, USA)

Wednesday, November 30

Wednesday, November 30 11:10 - 12:30

SEC: Physical Layer Security

Room: Brookside A
Chair: Luiz DaSilva (Virginia Tech, USA & Trinity College Dublin, Ireland)
Removing the RF Fingerprint: A Least Squares Approach to Compensate for a Device's Hardware Impairments
John S Kaminski, Jr (The MITRE Corporation, USA); Jay A Weitzen (University of Massachusetts Lowell, USA); David Stein (The MITRE Corporation, USA)
5G Physical Layer Resiliency Enhancements With NB-IoT Use Case Study
Daniel Jakubisin, Xiang Cheng, Nishith Tripathi and Hanchao Yang (Virginia Tech, USA); Gustave Anderson and Angela Wang (Lockheed Martin, USA); Yaling Yang and Jeffrey Reed (Virginia Tech, USA)
An Assessment of Entropy-Based Data Reduction for SEI Within IoT Applications
Mohamed A. Taha, Mohamed K Fadul, Joshua Tyler and Donald R Reising (University of Tennessee at Chattanooga, USA); Thomas Loveless (University of Tennessee, Chattanooga, USA)
Some Discussions on PHY Security in DF Relay
Chongjun Ouyang, Hao Xu, Xujie Zang and Hongwen Yang (Beijing University of Posts and Telecommunications, China)

RTC: Routing and Topology Control

Room: Brookside B
Chair: Claudiu Danilov (Boeing Research & Technology, USA)
SCRIP: Safe and Cycle-Free Multi-Path Routing
Jj Garcia-Luna-Aceves (University of California at Santa Cruz, USA); Brad Smith (University of California, Santa Cruz, USA); Judith Samson (University of California Santa Cruz, USA)
Contingent Routing Using Orbital Geometry in Proliferated Low-Earth-Orbit Satellite Networks
Thomas Shake (MIT Lincoln Laboratory, USA); Jun Sun (MIT Lincoln Lab, USA); Thomas C Royster (LinQuest Corporation, USA); Aradhana Narula-Tam (MIT Lincoln Laboratory, USA)
DeepADMR: A Deep Learning Based Anomaly Detection for MANET Routing
Alex Yahja, Saeed Kaviani and Bo Ryu (EpiSci, USA); Jae H Kim (Boeing Research & Technology & The Boeing Company, USA); Kevin Larson (Boeing Research & Technology, USA)

AJC: Anti-Jam Communications

Room: Forest Glen
Chair: Bishal Thapa (Raytheon BBN Technologies, USA)
Considerations of Reinforcement Learning Within Real-Time Wireless Communication Systems
Alyse M Jones (Virginia Tech & National Security Institute, Spectrum Dominance Division, USA); William C Headley (Virginia Tech, USA)
Jamming Vulnerability of Terahertz Wireless Networks
Amitav Mukherjee (Tiami Networks, USA)
Practical Methods for Joint Time and Carrier Synchronization in LPI/LPD Communications
Haotian Zhai and Bernd-Peter Paris (George Mason University, USA)
5G PUSCH Channel Estimation and Decoding Subject to High-Power Pulse Radar Interference
Thomas Ranstrom (University of South Florida & Interdigital Inc., USA); Philip Pietraski (InterDigital Communications, USA); Sudhir B Pattar (InterDigital, USA)

MLC: Machine Learning for Cybersecurity

Room: Glen Echo
Chair: Nathan Daughety (Air Force Research Laboratory, USA)
I Know Your Triggers: Defending Against Textual Backdoor Attacks With Benign Backdoor Augmentation
Yue Gao (University of Wisconsin at Madison, USA); Jack W. Stokes (Microsoft Research, USA); Manoj Prasad and Andrew Marshall (USA); Kassem Fawaz (University of Wisconsin-Madison, USA); Emre Kiciman (Microsoft Research, USA)
Verify-Pro: A Framework for Server Authentication Using Communication Protocol Dialects
Kailash Gogineni and Yongsheng Mei (The George Washington University, USA); Guru Venkataramani (George Washington Univ, USA); Tian Lan (George Washington University, USA)
High-Efficient and Few-Shot Adaptive Encrypted Traffic Classification With Deep Tree
Qiang Wang and Wenhao Li (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences, China); Huaifeng Bao (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Science, China); Zixian Tang and Wen Wang (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences, China); Feng Liu (State Key Laboratory of Information Security, China); Lingyun Ying (Qi-AnXin Technology Research Institute, China)
Attack Graph Embedded Machine Learning Platform for Cyber Situational Awareness
Md Ariful Haque (Old Dominion University & Virginia Modeling Analysis and Simulation Center, USA); Sachin Shetty (Old Dominion University, USA); Charles A Kamhoua (US Army Research Laboratory & Network Science Division, USA); Kimberly Gold (Naval Surface Warfare Center, USA)

FML: Distributed / Federated ML

Room: Linden Oak
Chair: Jake Perazzone (US Army Research Lab, USA)
Aggregation in the Mirror Space (AIMS): Fast, Accurate Distributed Machine Learning in Military Settings
Ryan Yang (Choate Rosemary Hall, USA); Haizhou Du (Shanghai University of Electric Power, China); Andre Wibisono (Yale University, USA); Patrick Baker (Royal Air Force, United Kingdom (Great Britain))
FedTune: Automatic Tuning of Federated Learning Hyper-Parameters From System Perspective
Huanle Zhang (University of California, Davis, USA); Mi Zhang (Michigan State University, USA); Xin Liu (University of California Davis, USA); Prasant Mohapatra (University of California, Davis, USA); Michael De Lucia (US Army Research Laboratory, USA)
Network Anomaly Detection Using Federated Learning
William Marfo (The University of Texas El Paso, USA); Deepak K Tosh (University of Texas, El Paso, USA); Shirley V Moore (University of Texas at El Paso, USA)

Wednesday, November 30 14:10 - 15:30

DRF: Distributed RF Systems

Room: Brookside A
Chair: Dan Shen (Intelligent Fusion Technology, USA)
Information-Based Localization and Tracking of an Uncooperative Target by Mobile Sensor Network
Nathan Olsen and Sasha Mckee (University of Utah, USA); Osama S. Haddadin (L3Harris Technologies & Communication Systems Segment, USA); Scott Lyon and Jared Campbell (L3Harris Technologies, USA); Kam Leang (University of Utah, USA)
A Message Passing Based Consensus Averaging Algorithm for Decentralized Frequency and Phase Synchronization in Distributed Phased Arrays
Mohammed Rashid and Jeffrey Nanzer (Michigan State University, USA)
Enhanced Multi-Way Time Transfer for High-Precision Time Synchronization Among UASs
Dan Shen (Intelligent Fusion Technology, USA); Genshe Chen (Intelligent Fusion Technology, Inc, USA); Khanh D. Pham (Air Force Research Laboratory & University of New Mexico, USA); Erik Blasch (Air Force Research Lab, USA)
Forming Coalition Sets From Directional Radios
Sayanta Seth, Murat Yuksel and Azadeh Vosoughi (University of Central Florida, USA)

NMS: Network Modeling & Simulation

Room: Brookside B
Chair: Vinod Mishra (ARL, USA)
Physical Layer Abstraction for LTE and 5G New Radio With Imbalance Receiver in EMANE
Anh D Le and Cristian Budianu (EpiSys Science Inc., USA); Melissa Elkadi (EpiSys Science, Inc., USA); Bo Ryu (EpiSci, USA)
SV1DUR: A Real-Time MIL-STD-1553 Bus Simulator With Flight Subsystems for Cyber-Attack Modeling and Assessments
Jeremy C Banks (Queen's University & Canadian Armed Forces, Canada); Ryan Kerr, Steven Ding and Mohammad Zulkernine (Queen's University, Canada)
Asymmetric Collision Phenomenon and Its Impact on Underwater Acoustic Networks
Yu Luo (Missisipi State University, USA); Lina Pu (University of Alabama, USA)

MCN: Future Military/Commercial Networking

Room: Forest Glen
Chair: Shubha Kadambe (Raytheon & SAS, USA)
The Role of Private Blockchain Architectures and Smart Contracts for Decentralized 5G Militarized Networks
Christopher Maracchion (ANDRO Computational Solutions, USA); Timothy Woods and Sean Furman (Andro Computational Solutions, LLC, USA); Andrew L Drozd (The Project FibonacciTM Foundation, Inc. & c/o ANDRO Computational Solutions, LLC, USA)
Manipulating the Automatic Identification System With Extremely Low-Cost Hardware
Don Barber, Vikram Kanth and Darren J Rogers (Naval Postgraduate School, USA)
Deep Reinforcement Learning for Power Control in Next-Generation WiFi Network Systems
Ziad S El-Jamous (Intelligent Automation, Inc., USA); Kemal Davaslioglu (University Technical Services & Maryland Advanced Development Laboratories, University Research Foundation, USA); Yalin E Sagduyu (Virginia Tech, USA)
5G-EMANE: Scalable Open-Source Real-Time 5G New Radio Network Emulator With EMANE
Bo Ryu (EpiSci, USA); Raymond Knopp (Institut Eurecom, France); Melissa Elkadi and Deokseong Kim (EpiSys Science, Inc., USA); Anh D Le (EpiSys Science Inc., USA)

5GS: Cybersecurity for 5G

Room: Glen Echo
Chair: Jack L. Burbank (Sabre Systems, Inc., USA)
Kaputa - Blockchain, Non-Fungible Token and Model Card Integrated 5G/6G Network Slice Broker and Marketplace
Eranga Bandara, Sachin Shetty and Ravi Mukkamala (Old Dominion University, USA); Abdul Rahman (Deloitte & Touche LLP, USA); Peter Foytik (Old Dominion University, USA); Xueping Liang (Florida International University, USA); Wee-Keong Ng (Nanyang Technological University, Singapore)
Threat Framework for 5G Cellular Communications
Michaela Vanderveen (MITRE Corporation, USA)
MUFAZA: Multi-Source Fast and Autonomous Zero-Trust Authentication for 5G Networks
Yunfei Ge and Quanyan Zhu (New York University, USA)
Toward Zero Trust Security IN 5G OPEN ARCHITECTURE NETWORK SLICES
Hisham A. Kholidy (State University of New York (SUNY) Polytechnic Institute, USA); Andrew Karam (Air Force Research Lab(AFRL) & RIGB, USA); James L. Sidoran (Air Force Research Lab(AFRL) & RIGA, USA); Mohammad Ashiqur Rahman (Florida International University, USA); Mohamed M E A Mahmoud (Tennessee Tech University, USA); Mahmoud M Badr (SUNY Poly, USA); Ahmed Sayed (Telecom Egypt, Egypt); Maqsood Mahmud (Imam Abdulrahman bin Faisal University Dammam, Saudi Arabia)

MC1: ML for Communications I

Room: Linden Oak
Chair: Yue Wang (George Mason University, USA)
CNN-Based Timing Synchronization for OFDM Systems Assisted by Initial Path Acquisition in Frequency Selective Fading Channel
Chaojin Qing, Na Yang, Shuhai Tang and Chuangui Rao (Xihua University, China); Jiafan Wang (Xihua University); Jinliang Chen (Xihua University, China)
PulseNet: A Discriminative Model for Time Division Multiple Access Timeslot Prediction
Andrew Wood (Boston University, USA); Tim Upthegrove (Novo, USA); Colin F Funai and Bishal Thapa (Raytheon BBN Technologies, USA); Scott Loos (Raytheon Technologies, USA); Daniel Javorsek (US Air Force, USA)
Efficient Generative Wireless Anomaly Detection for Next Generation Networks
Gopikrishna Rathinavel, Nikhil Muralidhar and Narendran Ramakrishnan (Virginia Tech, USA); Timothy J O'Shea (DeepSig Inc & Virginia Tech, USA)

Wednesday, November 30 16:00 - 17:20

ANT: Advanced Antenna & RF Technology

Room: Brookside A
Chair: Paul Sikora (Air Force Research Lab - Information Directorate & Clarkson University, USA)
Development of a Transmit and Receive (T/R) Phased Array Antenna for Common Data Link (CDL)
Sam Chieh, Raif Farkouh, Alejandro Castro, Maxwell Kerber, Nathan Stevens, Randall Olsen and Sunil Ramlall (Naval Information Warfare Center Pacific, USA)
Linear, Efficient Multi-Carrier Envelope Tracking Power Amplifiers With Frequency Hopping for Phased Arrays
Martin F Navaroli II (MaXentric Technologies, LLC, USA); Paul J Draxler (MaXentric Technologies, LLC, USA & Stonecrest Consulting, USA); Dane Malangone, Eric Brown, Edward Falcon and Jonmei J. Yan (MaXentric Technologies, LLC, USA)
On the Tunability of Apollonian-Loaded Split Ring Resonator Topologies
Paul Sikora (Air Force Research Lab - Information Directorate & Clarkson University, USA); David Crouse (Clarkson University, USA); Heather Dussault (Air Force Research Lab - Information Directorate, USA)

SAT: SATCOM Technologies

Room: Forest Glen
Chair: A J Vigil (Systek & PdM WESS, USA)
Precoding for Security Gap Physical Layer Security in Multiuser MIMO Satellite Systems
Matthias Schraml and Andreas Knopp (Bundeswehr University Munich, Germany)
Link Reliability of Satellite-To-Ground Free-Space Optical Communication Systems in South Korea
Gyuwan Kim (Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), Korea (South)); Hoon Kim (KAIST, Korea (South))
Models for Frequency Doppler Shift Prediction for LEO Satellites at L-Band
Omid Nia (GMU, USA); Brian L Mark (George Mason University, USA)

Wednesday, November 30 16:00 - 18:00

YSW: Young Scholar Workshop

Room: Foyer
Federated Learning-Based Jamming Detection for Distributed Tactical Wireless Networks
Aida Meftah (École de Technologie Supérieure (ÉTS), Canada); Georges Kaddoum (ETS Engineering School, University of Québec, Canada); Tri Nhu Do (École de Technologie Supérieure (ÉTS), Canada); Chamseddine Talhi (Ecole de Technologie Superieure, Canada)
A Robust Self-Synchronized Quantum Key Distribution Protocol
Austin Bristow and Kwang-Cheng Chen (University of South Florida, USA)
Securing Software Updates Under Receiver Radio Frequency Geolocation Risk
Blake A Hayden, Matthew Sweeney and Britta Hale (Naval Postgraduate School, USA)
Improving Quality of Service in a Mesh Network Using Age of Information
Frederick Chache (The Pennsylvania State University, USA & Arcfield, USA); Sean Maxon (United States Naval Research Laboratory, USA); Ram M Narayanan (Pennsylvania State University, USA); Ramesh Bharadwaj (US Naval Research Laboratory, USA)
Deep Learning-Based Interference Detection and Classification for LPI/LPD Radar Systems
Hamda Bouzabia (Ecole de Technologie Superieure, Canada); Georges Kaddoum (ETS Engineering School, University of Québec, Canada); Tri Nhu Do (École de Technologie Supérieure (ÉTS), Canada)
Secrecy Rate of Relay and Intelligent Reflecting Surface Antenna-Assisted MIMO
Zachary T Minson (Wichita State University, USA); Hyuck Kwon (1845 N. Fairmount Ave, USA & Wichita State University, USA)
NOMA-Assisted QoS-Aware Hybrid Narrowband/Wideband Waveform for Software Defined Radio
Muhammad Zeeshan (South East Technological University, Ireland); Kashif Shahzad (NUST College of EME, Pakistan); Muhammad Umar Farooq (National University of Sciences and Technology, Pakistan)
An Opportunistic Scheme for Low Probability of Detection Communication
Kennedy A Lee and John R Barry (Georgia Institute of Technology, USA)
Image Authentication Using Self-Supervised Learning to Detect Manipulation Over Social Network Platforms
Mohammed Alkhowaiter (University of Central Florida, USA); Khalid Almubarak (Prince Sattam Bin Abdulaziz University, Saudi Arabia); Mnassar Alyami, Abdulmajeed Alghamdi and Cliff Zou (University of Central Florida, USA)
Commercial Space Risk Framework Assessing the Satellite Ground Station Security Landscape for NATO in the Arctic and High North
Nicolò Boschetti and Nathaniel Gordon (Johns Hopkins University, USA); Johan Sigholm (Swedish Defence University, Sweden); Gregory Falco (Johns Hopkins University, USA)
Integrating Human Intelligence to Bypass Information Asymmetry in Procurement Decision-Making
Peter Caven, Shakthidhar Reddy Gopavaram and L Jean Camp (Indiana University, USA)
Performance Comparison of OTFS and MC-CDMA With Channel Estimation and Power Back-Off
S Sruti and K Giridhar (Indian Institute of Technology, Madras, India); Kolliboina Sai Teja (Indian Institute of Technology Madras, India)
NDNSD: Service Publishing and Discovery in NDN
Saurab Dulal (The University of Memphis, USA); Lan Wang (University of Memphis, USA)
Blockage Prediction for Mobile UE in RIS-Assisted Wireless Networks: A Deep Learning Approach
Shakil Ahmed, Ibrahim Abdelmawla, Ahmed E. Kamal and Mohamed Y. Selim (Iowa State University, USA)
Data-Driven Wireless Anomaly Detection Using Spectral Features
Stephan Frisbie (University of Maryland, Baltimore County, USA); Mohamed Younis (University of Maryland Baltimore County, USA)
Decentralized Bandits With Feedback for Cognitive Radar Networks
William W Howard and R. Michael Buehrer (Virginia Tech, USA)
A Transmit Diversity Scheme for Multipulse-Pulse Position Modulated Visible Light Communications
Zachary White, Murali Tummala, John C. McEachen and Don Barber (Naval Postgraduate School, USA)
Efficient Monitoring of Dynamic Spectrum Access for Robust and Reliable Detection of Unauthorized Access
Debarun Das, Taieb Znati and Martin B.H. Weiss (University of Pittsburgh, USA)
Resource-Efficient and Power-Efficient FPGA Frequency Channelizer Using Novel Systolic Array Architectures
Daniel Jin-Kyu Song (Rensselaer Polytechnic Institute & MIT Lincoln Laboratory, USA); Eugene Wu and Bow-Nan Cheng (MIT Lincoln Laboratory, USA); William Song (MIT LL, USA)
Verify-Pro: A Framework for Server Authentication Using Communication Protocol Dialects
Kailash Gogineni and Yongsheng Mei (The George Washington University, USA); Guru Venkataramani (George Washington Univ, USA); Tian Lan (George Washington University, USA)
SV1DUR: A Real-Time MIL-STD-1553 Bus Simulator With Flight Subsystems for Cyber-Attack Modeling and Assessments
Jeremy C Banks (Queen's University & Canadian Armed Forces, Canada); Ryan Kerr, Steven Ding and Mohammad Zulkernine (Queen's University, Canada)
LoFin: LoRa-Based UAV Fingerprinting Framework
Maryna Veksler, David Langus Rodríguez, Ahmet Aris and Kemal Akkaya (Florida International University, USA); Selcuk Uluagac (Florida International University & Electrical and Computer Engineering, USA)
SIC Based Secondary Coexistence Over ATSC 3.0 Broadcast Channels
Rajrshi Dubey and Swades De (Indian Institute of Technology Delhi, India)
Unsupervised Radio Scene Analysis Using Neural Expectation Maximization
Hao Chen and Seung-Jun Kim (University of Maryland, Baltimore County, USA)

Wednesday, November 30 16:00 - 17:20

MC2: ML for Communications II

Room: Linden Oak
Chair: Timothy J O'Shea (DeepSig Inc & Virginia Tech, USA)
Improving Text Security Classification Towards an Automated Information Guard
Ilana Heintz, John Grothendieck and Fred Bernardin (Raytheon BBN Technologies, USA); Gregory Kuperman (DARPA, USA)
Deep Reinforcement Learning for Deception in IRS-Assisted UAV Communications
Felix O Olowononi and Danda B. Rawat (Howard University, USA); Charles A Kamhoua (US Army Research Laboratory & Network Science Division, USA); Brian M Sadler (Army Research Laboratory, USA)
Intelligent Reflecting Surface-Based Secrecy Rate Enhancement in Multicast Multigroup Tactical Communication Systems
Nguyen Ti Ti (University of Quebec, Canada); Kim Khoa Nguyen (École de Technologie Supérieure, Canada); Satinder Singh (Ultra Electronics, Canada)

Thursday, December 1

Thursday, December 1 11:10 - 12:30

PCM: Propagation & Channel Modeling

Room: Brookside A
Chair: Zheng Wang (Virginia Tech, USA)
Rate Control With Autoregressive Forecasting for High Frequency Communication
Allan Ko (Massachusetts Institute of Technology Lincoln Laboratory, USA); Thomas Stahlbuhk and Brooke Shrader (MIT Lincoln Laboratory, USA)
Enhanced Accuracy of Self-Interference Cancellation in Underwater Acoustic Full-Duplex Communication
Mohammad Towliat (University of Delaware, USA); Zheng Guo (University of Alabama, USA); Leonard Cimini (University of Delaware, USA); Xianggen Xia (University of Delaware, China); Aijun Song (University of Alabama, USA)
Low-Complexity Channel Matrix Calculation for OTFS Systems With Fractional Delay and Doppler
Zheng Wang, Lingjia Liu and Yang Yi (Virginia Tech, USA); Robert Calderbank (Duke University, USA); Jianzhong Zhang (Samsung, USA)
Intelligent Reflecting Vehicle Surface: A Novel IRS Paradigm for Moving Vehicular Networks
Wei Jiang (German Research Center for Artifitial Intelligence (DFKI GmbH), Germany); Hans Schotten (DFKI, Germany)

RSN: Resilient and Secure Networks

Room: Brookside B
Chair: Jack L. Burbank (Sabre Systems, Inc., USA)
Distributed Agent Consensus Performance in Resilient Communication Networks
Joseph P. Macker and Jeffery W Weston (Naval Research Laboratory, USA); Kyle L Crandall (US Naval Research Laboratory, USA)
A Novel Resilient HF Data Communications Architecture
James B Whitehead (Reutech Communications, South Africa)
WHAC-A-MOLE: Wireless Heterogeneous Adaptive Communications Architecture for Multi-Waveform Obfuscation of Localizable Emissions
Eric Makara (Naval Research Laboratory, USA); Joe Molnar (NRL, USA); Frank Fu (KEYW Corp, USA); Lan Tran (Naval Research Lab, USA); John Wood (Naval Research Laboratory, USA)
Coverage Estimation for Secure Ultraviolet Communication
Tao Shan and Julian Cheng (University of British Columbia, Canada)

RES: Resiliency for SATCOM

Room: Forest Glen
Chair: Richard S Wexler (The Mitre Corporation, USA)
Receiver Diversity in LEO Satcom Constellations
Matthew Gaydos (Purdue University, USA); Frederick J. Block (MIT Lincoln Laboratory, USA); Thomas C Royster (LinQuest Corporation, USA); David Love (Purdue University, USA)
Failure Resilience in Proliferated Low Earth Orbit Satellite Network Topologies
Thomas Shake (MIT Lincoln Laboratory, USA); Jun Sun (MIT Lincoln Lab, USA); Thomas C Royster (LinQuest Corporation, USA); Aradhana Narula-Tam (MIT Lincoln Laboratory, USA)
Near Term Resilient Teleports for DoD SATCOM
Griffin Cleverly (The MITRE Corporation, USA); Bridgit Mendler (Harvard Law School, USA); David Brunnenmeyer (US Air Force & LinQuest Corp, SE&I, USA)
DOD SATCOM Growth Measurement and Planning
A J Vigil (Systek & PdM WESS, USA); John A Kirk (USSF Delta 8, USA); Patrick Rayermann (Linquest Corporation, USA); Jessica L Gregris and Dahesh A Khalil (Product Manager, Wideband Enterprise Satellite Systems (PdM WESS), USA); Carl Morris (Product Manager, Wideband Enterprise Satellite Systems, USA)

PHY: Cyber-Physical Systems

Room: Glen Echo
Chair: Michael T. Kurdziel (L3Harris Corporation & Rochester Institute of Technology, USA)
Mathematical Modeling of Cyber Resilience
Alexander Kott and Michael J. Weisman (United States Army Research Laboratory, USA); Joachim Vandekerckhove (University of California, Irvine, USA)
An Experimentation Infrastructure for Quantitative Measurements of Cyber Resilience
Jason Ellis and Travis Parker (DEVCOM Army Research Laboratory, USA); Joachim Vandekerckhove (University of California, Irvine, USA); Brian Murphy (Pennsylvania State University Applied Research Laboratory, USA); Sidney Smith (Army Research Laboratory, USA); Alexander Kott and Michael J. Weisman (United States Army Research Laboratory, USA)
Towards Data-Driven Autonomous Cyber Defence for Military Unmanned Vehicles With Autonomous Capabilities -- Threats & Attacks
Federico Mancini (FFI - Norwegian Defence Research Establishment, Norway); Gudmund Grov (Norwegian Defence Reserach Establishment (FFI), Norway); Andreas Kaasen (Norwegian Defence Research Establishment (FFI), Norway); Magnus Baksaas (Norwegian Defence Research Establishment, Norway)
Joint Energy and Correlation Based Anti-Intercepts for Ground Combat Vehicles
Le Van Hau and Nguyen Ti Ti (University of Quebec, Canada); Kim Khoa Nguyen (École de Technologie Supérieure, Canada); Satinder Singh (Ultra Electronics, Canada)

S&R: Scheduling and Relaying

Room: Linden Oak
Chair: Brian Rivera (US Army Research Laboratory, USA)
MADRL Based Scheduling for 5G and Beyond
Hao-Hsuan Chang (Samsung Research America, USA); Sai Sree R (Virginia Tech, USA); Hao Chen (Samsung Research America, USA); Jianzhong Zhang (Samsung, USA); Lingjia Liu (Virginia Tech, USA)
Toward Congestion Control in Lossy Networks via Local Queue-Management Policies
Pedro A. Forero, Peng Zhang and Dusan Radosevic (Naval Information Warfare Center Pacific, USA)
Hector: A Reinforcement Learning-Based Scheduler for Minimizing Casualties of a Military Drone Swarm
Heng Jin, Qingyu Liu, Chengzhang Li, Thomas Hou and Wenjing Lou (Virginia Tech, USA); Sastry Kompella (NEXCEPTA INC, USA)
Joint Beam Management and Relay Selection Using Deep Reinforcement Learning for MmWave UAV Relay Networks
Dohyun Kim (UT Austin, USA); Robert Heath (North Carolina State University & The University of Texas at Austin, USA); Miguel R Castellanos (North Carolina State University, USA)

Thursday, December 1 14:10 - 15:30

SIG: Signal Processing & Applications

Room: Brookside A
Chair: Adam Anderson (DARPA, USA)
Sum-Capacity Achieving Schemes of a 2-User Gaussian Multiple-Access Channel With 1-Bit ADC
Sejuti Banik, Md. Hasan Rahman, Mohammad Ranjbar and Nghi H Tran (University of Akron, USA); Khanh D. Pham (Air Force Research Laboratory & University of New Mexico, USA)
SARA: A Practical Framework for Quantitative Risk Assessment Applied to Federal/Commercial Spectrum Coexistence
Fabrice Tchakountio and Ambrose Lewis (Leidos, Inc, USA); Sastry Kompella (NEXCEPTA INC, USA)
Blind Estimation of the Carrier Powers and SNRs in PCMA Satellite Signals by Cyclic Statistics
Andreas Feder (Friedrich-Alexander-University Erlangen Nuremberg, Germany); Wolfgang Gerstacker (University of Erlangen-Nuernberg, Germany); Martin Hirschbeck (Innovationszentrum Für Telekommunikationstechnik GmbH IZT, Germany)
Pulse Shaping for Faster-Than-Nyquist to Enable Low-Complexity Detection
Michel Kulhandjian (Rice University, USA & University of Ottawa, USA); Gregory Dzhezyan and Hovannes K. Kulhandjian (California State University, Fresno, USA); Claude D'Amours (University of Ottawa, Canada)

CLD: Cross-Layer Design

Room: Brookside B
Chair: Shankararaman Ramakrishnan (MIT Lincoln Laboratory, USA)
Adaptive Monitoring for Analytics Placement in Tactical Networks
John Corcoran (Army Research Laboratory, USA); Eric Graves (Army Research Lab, USA); Bryan Dawson (Army Research Laboratory, USA); Matthew R Dwyer (US Army Research Laboratory, USA); Paul Yu (Army Research Laboratory, USA); Kevin S Chan (US Army Research Laboratory, USA)
Enabling Machine Learning on Resource-Constrained Tactical Networks
Jake Perazzone (US Army Research Lab, USA); Cleon Anderson (Parsons, USA); Scott Brown II (Army Research Lab, USA); Matthew R Dwyer and Kevin S Chan (US Army Research Laboratory, USA)
Clustered Distributed Spatial Multiplexing
Andreas Polydoros and Cenk Kose (TrellisWare Technologies, Inc., USA)
Lyapunov Stability Analyses for Controlling UAV Trajectory Over 6G Mobile Wireless Networks
Xi Zhang and Qixuan Zhu (Texas A&M University, USA)

UAV: Applications of UAV Networks

Room: Forest Glen
Chair: George F Elmasry (Raytheon & RMD, USA)
Zero Touch Coordinated UAV Network Formation for 360° Views of a Moving Ground Target in Remote VR Applications
Yuhui Wang (University of Michigan - Dearborn, USA); Junaid Farooq (University of Michigan-Dearborn, USA)
Remote and Rural Connectivity via Multi-Tier Systems Through SDN-Managed Drone Networks
Alvaro del Aguila, Jonathan Valdez Mendoza, Sai Bhargav Mandavilli and Janise McNair (University of Florida, USA)
An Architectural Design for Autonomous and Networked Drones
Umut Can Cabuk (Ege University, Turkey & San Diego State University, USA); Mustafa Tosun (San Diego State University, Turkey); Orhan Dagdeviren (Ege University, Turkey); Yusuf Ozturk (San Diego State University, USA)

STC: Special Topics in Cybersecurity

Room: Glen Echo
Chair: Richard Booton (L3Harris Technologies, USA)
An Intelligent and Private 6G Air Interface Using Physical Layer Security
Brian T Kelley (University of Texas at San Antonio & JBSA 5G PTO, USA); Israt Ara (University of Texas at San Antonio, USA)
Statistical Analysis of the MK-3 Customizable Authenticated Encryption
Michael T. Kurdziel (L3Harris Corporation & Rochester Institute of Technology, USA)
LoFin: LoRa-Based UAV Fingerprinting Framework
Maryna Veksler, David Langus Rodríguez, Ahmet Aris and Kemal Akkaya (Florida International University, USA); Selcuk Uluagac (Florida International University & Electrical and Computer Engineering, USA)

ATT: Attacks on ML

Room: Linden Oak
Chair: Rauf Izmailov (Peraton Labs, USA)
Adversarial Attacks Against Reinforcement Learning Based Tactical Networks: A Case Study
Johannes Franz Loevenich (Fraunhofer FKIE & Universität Bonn, Germany); Jonas Bode, Tobias Hürten and Florian Spelter (Fraunhofer FKIE & University of Bonn, Germany); Luca Liberto (Fraunhofer & University of Bonn, Germany); Paulo Henrique Rettore (Fraunhofer FKIE, Germany); Roberto Rigolin F. Lopes (Thales, Germany)
Data Sanitization Approach to Mitigate Clean-Label Attacks Against Malware Detection Systems
Samson Ho, Achyut Reddy, Sridhar Venkatesan, Rauf Izmailov and Ritu Chadha (Peraton Labs, USA); Alina Oprea (Northeastern University, USA)
TensorShield: Tensor-Based Defense Against Adversarial Attacks on Images
Negin Entezari and Evangelos Papalexakis (University of California Riverside, USA)
Formal Adversarial Analysis of Machine Learning Based Cyber Physical Authentication Systems
Koosha Sadeghi, Ayan Banerjee and Sandeep Gupta (Arizona State University, USA)

Friday, December 2

Friday, December 2 9:00 - 9:10

WS6: Welcome Remarks

Warren Low
Room: WHITE OAK B/LOWER LEVEL

Welcoming remarks and objectives of the workshop

Friday, December 2 9:10 - 10:10

WS7: Keynote I

Dr. Sastry Kompella
Room: Linden Oak

Friday, December 2 9:10 - 11:05

WS6: Paper Session

Room: WHITE OAK B/LOWER LEVEL
Comparing Performance of Group Communications Protocols Over SCB Versus Routed MANET Networks
Niranjan Suri (US Army Research Laboratory (ARL) & Florida Institute for Human & Machine Cognition (IHMC), USA); Maggie R R Breedy (Institute of Human and Machine Cognition, USA & State of Florida, USA); Lorenzo Campioni (IHMC, USA); Jan Nilsson (Swedish Defence Research Agency, Sweden); Eelco Cramer (TNO, The Netherlands); Roberto Fronteddu (Florida Institute for Human & Machine Cognition, USA); Mauro Tortonesi (University of Ferrara, Italy)
NDN Experimental Evaluation in Multi-Domain Tactical Environments
Lorenzo Campioni (IHMC, USA); Bastiaan Wissingh (TNO, The Netherlands); Mauro Tortonesi (University of Ferrara, Italy); Niranjan Suri (US Army Research Laboratory (ARL) & Florida Institute for Human & Machine Cognition (IHMC), USA); Cesare Stefanelli (University of Ferrara, Italy)
5G-Enabled Defence-In-Depth for Multi-Domain Operations
Slawomir Kuklinski (Orange Polska & Warsaw University of Technology, Poland); Krzysztof Szczypiorski (Warsaw University of Technology, Poland); Konrad Wrona (NATO Communications and Information Agency, The Netherlands & Military University of Technology, Poland); Jedrzej Bieniasz (Warsaw University of Technology, Poland)
Base Station Deployment Optimization in Federated Networks With Multi-Hop Communication
Yudong Fang (Defence Research and Development Canada, Canada); David Brown (Defence R&D Canada, Canada)
 
Enabling Adaptive Communications at the Tactical Edge
Christoph Barz (Fraunhofer FKIE, Germany); Eelco Cramer (TNO, The Netherlands); Roberto Fronteddu (Florida Institute for Human & Machine Cognition, USA); Mariann Hauge (Norwegian Defence Research Establishment (FFI), Norway); Kelvin Marcus (Army Research Laboratory, USA); Jan Nilsson (Swedish Defence Research Agency, Sweden); Filippo Poltronieri (University of Ferrara, Italy); Niranjan Suri (US Army Research Laboratory (ARL) & Florida Institute for Human & Machine Cognition (IHMC), USA); Mauro Tortonesi and Mattia Zaccarini (University of Ferrara, Italy)

Friday, December 2 10:10 - 10:30

WS7: Invited Paper

Room: Linden Oak
Connecting the Battlespace: C2 and IoT Technical Interoperability in Tactical Federated Environments
Marco Manso (PARTICLE SUMMARY, Portugal); Janusz Furtak (Military University of Technology, Poland); Barbara Guerra (PARTICLE SUMMARY, Portugal); James Michaelis (US Army Research Laboratory (ARL), USA); Daniel Ota (Fraunhofer FKIE, Germany); Niranjan Suri (US Army Research Laboratory (ARL) & Florida Institute for Human & Machine Cognition (IHMC), USA); Konrad Wrona (NATO Communications and Information Agency, The Netherlands & Military University of Technology, Poland)

Friday, December 2 10:50 - 11:15

WS7: Paper Session I (Battlefield IoT)

Room: Linden Oak
Context-Aware Collaborative Neuro-Symbolic Inference in IoBTs
Tarek Abdelzaher (University of Illinois, Urbana Champaign, USA); Nathaniel D. Bastian (Army Cyber Institute, United States Military Academy, USA); Susmit Jha (SRI International, USA); Lance Kaplan (US Army Research Laboratory, USA); Mani B. Srivastava (University of California, Los Angeles, USA); Venugopal Veeravalli (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)

Friday, December 2 11:05 - 12:15

WS6: Panel

Moderated be Konrad Wrona
Room: WHITE OAK B/LOWER LEVEL

Friday, December 2 11:15 - 12:05

WS7: Paper Session II (Cyber Threats against UAVs)

Room: Linden Oak
Adversarial Sybil Attacks Against Deep RL Based Drone Trajectory Planning
Adhitya Bantwal Bhandarkar (University of New Mexico, USA); Sudharman K Jayaweera (University of New Mexico & Bluecom Systems, USA); Steven Lane (Air Force Research Laboratory, USA)
Insights on Using Deep Learning to Spoof Inertial Measurement Units for Stealthy Attacks on UAVs
Kyo Hyun Kim (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Denizhan Kara (UIUC, USA); Vineetha Paruchuri (GWU, USA); Sibin Mohan (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Greg Kimberly and Denis Osipychev (Boeing, USA); Jae H Kim (Boeing Research & Technology & The Boeing Company, USA); Josh Eckhardt (Boeing, USA); Miroslav Pajic (University of Pennsylvania, USA)

Friday, December 2 13:15 - 14:15

WS7: Panel (Networking for AI and AI for Networking)

Dr. Satish Chikkagoudar, Prof. Sibin Mohan, Dr. Jonathan Pfautz, Prof. Nirmalya Roy, Dr. Maggie Wigness, Prof. Shuochao Yao, Dr. Gerome Bovet
Room: Linden Oak

Friday, December 2 14:15 - 15:00

WS7: Paper Session III (Machine Learning Services)

Room: Linden Oak
Graph Convolutional Network-Based Scheduler for Distributing Computation in the Internet of Robotic Things
Jared R Coleman, Mehrdad Kiamari, Lillian Clark, Daniel DSouza and Bhaskar Krishnamachari (University of Southern California, USA)
Adversarial Machine Learning and Defense Game for NextG Signal Classification With Deep Learning
Yalin E Sagduyu (Virginia Tech, USA)

Friday, December 2 15:15 - 16:15

WS7: Paper Keynote II

Prof. Prashant Shenoy
Room: Linden Oak

Friday, December 2 16:15 - 16:35

WS7: Position Paper

Room: Linden Oak
The Methodological Pitfall of Dataset-Driven Research on Deep Learning: An IoT Example
Tianshi Wang (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Denizhan Kara (UIUC, USA); Jinyang Li and Shengzhong Liu (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Tarek Abdelzaher (University of Illinois, Urbana Champaign, USA); Brian Jalaian (West Florida University)