MILCOM 2021 logo
IEEE

Program

Time Pacific 14 Pacific 15 Pacific 16 Pacific 17 Pacific 23 Pacific 24

Monday, November 29

13:30-15:10 MC1: Modulation and Coding 1 NPP1: Routing and Scheduling CSTC-1: Cross-domain System SATCOM-1: SATCOM Systems 1 ML-EDGE: Machine Learning at the Tactical Edge SPAC1: Signal Processing and Its Application to Communications 1
15:45-17:00 MC2: Modulation and Coding 2 NPP2: Content Centric Networking 1 CSTC-2: Machine Learning-1 SATCOM-2: SATCOM Systems 2 NATO1: NATO and Other Coalition Operations 1 DRASM: Dynamic Resource Allocation and Spectrum Management

Tuesday, November 30

10:20-12:00 MIMO: MIMO NPP3: Spectrum Sensing and Network Optimization CSTC-3: Cyber Security COMM: Communication Systems NATO2: NATO and Other Coalition Operations 2 SPAC2: Signal Processing and Its Application to Communications 2
13:30-14:45 PCM1: Propagation and Channel Modeling 1 NPP4: Content Centric Networking 2 CSTC-4: Software Supply Chain Attack NWK-1: Network Systems 1 ML-OPT: Machine Learning & Optimization NLaN-1: UWB Localization
14:45-15:10  
15:45-17:00 PCM2: Propagation and Channel Modeling 2 NPP5: Content Centric Networking 3 CSTC-5: Machine Learning-2 MIMO: MIMO Systems ML-CH: ML-aided channel modeling & prediction NLaN-2: Radar and Tracking

Wednesday, December 1

10:20-12:00 AJC: Anti-Jam Communications NPP6: Information Dissemination CSTC-6: Malware and Embedded 5G: 5G Systems ML-12: ML for PHY-MAC IoBT-1: ML and Optimization for IoBT
13:30-14:45 AART: Advanced Antenna and RF Technology NPP7: Topology Control CSTC-7: Data Collection and Analysis NWK-2: Network Systems 2 AML-1: Adversarial Machine Learning - I IoBT-2: Computation at the Edge
14:45-15:10  
15:45-17:00 CC: Covert Communications NPP8: Cross Layer and Network Coding Approaches CDC: Cooperative and Distributed Communications LT: Localization and Tracking AML-2: Adversarial Machine Learning - II IoBT-3: Security for IoBT

Monday, November 29

Monday, November 29 13:30 - 15:10

MC1: Modulation and Coding 1

Room: Pacific 14
Chair: Frederick J. Block (MIT Lincoln Laboratory, USA)
Spark Optimization of Linear Codes for Reliable Data Delivery by Relay Drones
Ioannis Chatzigeorgiou (Lancaster University, United Kingdom (Great Britain))
Mitigating Blind Detection Through Protograph Based Interleaving for Turbo Codes
Stefan Weithoffer, Rami Klaimi and Charbel Abdel Nour (IMT Atlantique, France)
Optimal Signaling Schemes of 2-User Gaussian Mixture Multiple-Access Channels With 1-Bit ADC
Md. Hasan Rahman, Mohammad Ranjbar and Nghi H Tran (University of Akron, USA); Khanh D. Pham (Air Force Research Laboratory/Space Vehicles Directorate & University of New Mexico/Electrical and Computer Engineering Department, USA)
Low-Rate FEC for M-Ary Orthogonal Modulation
Frederick J. Block (MIT Lincoln Laboratory, USA)

NPP1: Routing and Scheduling

Room: Pacific 15
Chair: Rahul Amin (MIT Lincoln Laboratories, USA)
Wireless Resilient Routing Reconfiguration
Brian Decleene (BAE Systems & Technology Solutions, USA); Steve Huntsman (STR, USA)
DeepCQ+: Robust and Scalable Routing With Multi-Agent Deep Reinforcement Learning for Highly Dynamic Networks
Saeed Kaviani and Bo Ryu (EpiSci, USA); Ejaz Ahmed (EpiSci Inc., USA); Kevin Larson (Boeing Research & Technology, USA); Anh Duc Le (Research Organization of Information and Systems, Vietnam); Alex Yahja (EpiSci, USA); Jae H Kim (Boeing Research & Technology & The Boeing Company, USA)
Joint AP Probing and Scheduling: A Contextual Bandit Approach
Tianyi Xu (Tulane University, USA); Ding Zhang and Parth Pathak (George Mason University, USA); Zizhan Zheng (Tulane University, USA)
QoS Extension to a B.A.T.M.A.N. Based LoRa Mesh Network
Frederick Chache (The Pennsylvania State University, USA & Arcfield, USA); Sean Maxon (United States Naval Research Laboratory, USA); Ram M Narayanan (The Pennsylvania State University, USA); Ramesh Bharadwaj (US Naval Research Laboratory, USA)

CSTC-1: Cross-domain System

Room: Pacific 16
Chair: Anne Tall (The MITRE Corporation, USA)
Solving the Cross Domain Problem With Functional Encryption
Michael T. Kurdziel (L3Harris Corporation & Rochester Institute of Technology, USA); Stanisław Radziszowski and Marcin Lukowiak (Rochester Institute of Technology, USA); Steven Farris (L3Harris Technolologies, USA); Alan Kaminsky (Rochester Institute of Technology, USA)
Using Distributed Ledgers for Command and Control - Concepts and Challenges
David C Last, Michael Atighetchi and Partha Pal (Raytheon BBN Technologies, USA); Ryan Toner (Air Force Research Laboratory, USA)
vCDS: A Virtualized Cross Domain Solution Architecture
Nathan Daughety and Marcus D Pendleton (United States Air Force, USA); Shouhuai Xu (University of Colorado Colorado Springs, USA); Laurent Njilla (Air Force Research Laboratory, USA); John Franco (University of Cincinnati, USA)
Integrating Cybersecurity Into a Big Data Ecosystem
Anne Tall (University of Central Florida); Cliff Zou and Jun Wang (University of Central Florida, USA)

SATCOM-1: SATCOM Systems 1

Room: Pacific 17
Chair: Michael A. Rupar (Naval Research Laboratory, USA)
MUOS Terminal Automation With JMACS
John M Jester and Bryce Nishida (Naval Information Warfare Center Pacific, USA); Andrew Lanez (United States Navy & UCSD, USA)
Margin and Availability in Transponded SATCOM
Roy Axford (Envistacom LLC)
SATCOM Jamming Resiliency Under Non-Uniform Probability of Attacks
Lan K Nguyen (LinQuest Corporation, USA); Duy H. N. Nguyen (San Diego State University, USA); Nghi H Tran (University of Akron, USA); Clay Bosler (LinQuest, USA); David Brunnenmeyer (US Air Force & LinQuest Corp, SE&I, USA)
Flexible Network Interface (FNI): A Mission-Centric Integration Framework for Next Generation DoD SATCOM Networks
Kevin Zhang (Supinf Technologies, LLC, USA); David Brunnenmeyer (US Air Force & LinQuest Corp, SE&I, USA); Don Fronterhouse (PnP Innovations, USA); Jeff Laing (LinQuest, USA)

ML-EDGE: Machine Learning at the Tactical Edge

Room: Pacific 23
Chair: Kevin S Chan (US Army Research Laboratory, USA)
Reservoir-Based Distributed Machine Learning for Edge Operation of Emitter Identification
Silvija Kokalj-Filipović (Peraton Labs, Inc, USA); Paul Toliver and William Johnson (Perspecta Labs Inc, USA); Robert D Miller (Perspecta Labs, USA)
Tactical Jupiter: Dynamic Scheduling of Dispersed Computations in Tactical MANETs
Andrzej Cichocki, Katherine Guo and Alexander Poylisher (Peraton Labs, USA); Latha Kant (Perspecta Labs - Formerly Bellcore, USA); Bhaskar Krishnamachari and Salman Avestimehr (University of Southern California, USA); James A Hunziker (Peraton Labs, USA); Murali Annavaram (University of Southern California, USA)
TAK-ML: Applying Machine Learning at the Tactical Edge
Nathaniel Soule (BBN Technologies, USA); Peter Chin, Emily Do, Brandon Kalashian, David C Last, Nathan Lenz, Edward Lu, Devon Minor, Elias Noyes, Colleen T Rock and Nicholas Walczak (Raytheon BBN Technologies, USA); David Canestrare (Air Force Research Laboratory, USA); Cody Doucette (CloudFlare, USA)
ACE: An ATAK Plugin for Enhanced Acoustic Situational Awareness at the Edge
David Nieves (Florida Institute of Technology, USA)

SPAC1: Signal Processing and Its Application to Communications 1

Room: Pacific 24
Chair: Shankararaman Ramakrishnan (MIT Lincoln Laboratory, USA)
Analysis of the Average Sampling Frequency for Level Crossing Analog-To-Digital Converters
Mengkun Ji and Keith M Chugg (University of Southern California, USA)
Synchronization Steps for Low Complexity Chirp Spread Spectrum (CSS) Receivers
Xiaofei Chen (University of California, San Diego, CA, USA); Elettra Venosa (Space Micro, USA); Frederic J Harris (University of California San Diego, USA)
Wideband Auto_Ambiguity Function Nulling Algorithm
Nathaniel A Henry (Pennsylvania State University Applied Research Laboratory, USA); John F. Doherty (The Pennsylvania State University, USA); David Jenkins (Pennsylvania State University, USA)
Phase Noise Time Series Model
Jonathon Y. Cheah (MITRE, USA)

Monday, November 29 15:45 - 17:00

MC2: Modulation and Coding 2

Room: Pacific 14
Chair: Keith M Chugg (University of Southern California & TrellisWare Technologies, Inc., USA)
Capacity Bounds for Frequency-Hopped BPSK
Frederick J. Block (MIT Lincoln Laboratory, USA)
Over-The-Air Testing of Impulsive Frequency Shift Keying Modulation
Kathleen Yang (Massachusetts Institute of Technology, USA); Jonathan Gluck and Daniel Perkins (Battelle, USA); Richard Ridgway (Ohio State University, USA); Muriel Médard (MIT, USA)
Optimal Pilot Sequences for Phase and Timing Synchronization in FTN Systems
Leila Mounsif and Damien Roque (ISAE-SUPAERO, Université de Toulouse, France); Charly Poulliat (INP - ENSEEIHT Toulouse, France)

NPP2: Content Centric Networking 1

Room: Pacific 15
Chair: Thomas Kunz (Carleton University, Canada)
Unifying Address and Name Based Communication in Wireless Medium Access Control
Mohammed Elbadry, Fan Ye and Peter Milder (Stony Brook University, USA)
The Design and Validation of ICN-Enabled Hybrid Unmanned Aerial System
Manveen Kaur (Clemson University, USA); Rahul Amin (MIT Lincoln Laboratories, USA); James Martin (Clemson University, USA)
Multicast Enhancements to Event-Driven Tactical Networking
Caleb Bowers, Joseph P. Macker, Jeffery W Weston and Brian Adamson (Naval Research Laboratory, USA)

CSTC-2: Machine Learning-1

Room: Pacific 16
Chair: Harold Zheng (Johns Hopkins University Applied Physics Lab, USA)
Preventing Machine Learning Poisoning Attacks Using Authentication and Provenance
Jack W. Stokes, Paul England and Kevin Kane (Microsoft Research, USA)
Beyond Lp Norms: Delving Deeper Into Robustness to Physical Image Transformations
Vikash Sehwag (Princeton University, USA); Jack W. Stokes and Cha Zhang (Microsoft Research, USA)
URLTran: Improving Phishing URL Detection Using Transformers
Pranav Maneriker (Ohio State University, USA); Jack W. Stokes (Microsoft Research, USA); Edir Garcia Lazo and Diana Carutasu (Microsoft, USA); Farid Tajaddodianfar (Amazon, USA); Arun Gururajan (Microsoft, USA)

SATCOM-2: SATCOM Systems 2

Room: Pacific 17
Chair: Roy Axford (Envistacom LLC, USA)
Migration of DOD SATCOM Earth Segment Architectures to Digital IF
Robert Anderson and Albert Berg (Systek, USA); James Carter (Software Engineering Center, USA); Dana Defrancesco (Defense Information Systems Agency, USA); Ronald Elliott (Systek, USA); Jessica L Gregris (Product Manager, Wideband Enterprise Satellite Systems (PdM WESS), USA); Donald Hershberger (Systek, USA); William Joo (US Navy SPAWAR System Center Pacific, USA); Dahesh A Khalil (Product Manager, Wideband Enterprise Satellite Systems (PdM WESS), USA); Jeremy Kozee (USASMDC SATOPS BDE, USA); Philip Minor (Booz Allen Hamilton, USA); Pamela A Phillips (USASMDC SATOPS BDE, USA); Armando J Vigil (Systek & PEO-EIS / PM DCATS, USA)
An Empirical Study of Application-Aware Traffic Compression for Shipboard SATCOM Links
Kenneth J Pittner (Naval Post Graduate School & United States Navy, USA); Daniel F Lukaszewski (NPS, USA); Geoffrey G Xie (Naval Postgraduate School, USA)
Airborne Beyond Line of Sight Communication Networks
Michael A. Rupar (Naval Research Laboratory, USA); Erlend Larsen (Norwegian Defence Research Establishment (FFI), Norway); Harun Bugra Saglam (Turkish Aerospace, Turkey); Ruben Blasco (Airbus Defence & Space, Spain); Julian Savin (Defence Science and Technology Laboratory, United Kingdom (Great Britain)); Nadine Brueck (Fraunhofer FKIE, Germany)

NATO1: NATO and Other Coalition Operations 1

Room: Pacific 23
Towards a COTS-Enabled Federated Cloud Architecture for Adaptive C2 in Coalition Tactical Operations: A Performance Analysis of Kubernetes
Mattia Fogli (University of Ferrara, Italy); Geert Pingen (TNO, The Netherlands); Thomas Kudla (FKIE, Germany); Sean Webb (DRDC, Canada); Niranjan Suri (US Army Research Laboratory (ARL) & Florida Institute for Human & Machine Cognition (IHMC), USA); Harrie Bastiaansen (TNO, The Netherlands)
Concepts and Directions for Future IoT and C2 Interoperability
Manas Pradhan (Fraunhofer Institute for Communication, Germany); Marco Manso (PARTICLE Ltd. & Insitute of Earth Sciences, University of Evora, Portugal); James Michaelis (US Army Research Laboratory (ARL), USA)
Resource Management in Software Defined Coalitions (SDC) Through Slicing
Athanasios Gkelias (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain)); Nitish K. Panigrahy (Yale University, USA); Mohammad Mobayenjarihani (University of Massachusetts Amherst, USA); Kin K. Leung (Imperial College, United Kingdom (Great Britain)); Don Towsley (University of Massachusetts at Amherst, USA); Patrick Baker (Royal Air Force, United Kingdom (Great Britain)); Olwen Worthington (Dstl, United Kingdom (Great Britain)); Laurence Fowkes (MOD UK, Strategic Command, Defence Digital, United Kingdom (Great Britain))

DRASM: Dynamic Resource Allocation and Spectrum Management

Room: Pacific 24
Chair: Sastry Kompella (Naval Research Laboratory, USA)
Constrained Resource Allocation Problems in Communications: An Information-Assisted Approach
Fnu I. Zakir Ahmed (University of California Santa Cruz, USA); Hamid Sadjadpour (University of California, Santa Cruz, USA); Shahram Yousefi (Queen's University, Canada)
A Novel Approach to Characterize Aggregate Interference From LTE-Based Cellular Deployments
Ashton R Knight, Venkatesh Ramaswamy, Jeffery Correia, Darcy Swain Walsh, Jerediah Fevold and Shawn Lefebre (The MITRE Corporation, USA)
Novel RF Spectrum Characterization Using Information Measures
John J Kelly (Air Force Research Laboratory, USA); Daniel Stevens (Air Force Research Laboratory, Rome, NY, USA)

Tuesday, November 30

Tuesday, November 30 10:20 - 12:00

MIMO: MIMO

Room: Pacific 14
Chair: Michael Rice (Brigham Young University, USA)
Secrecy Rate Maximization for Intelligent Reflecting Surface Assisted MIMOME Wiretap Channels
Anshu Mukherjee, Vaibhav Kumar and Le-Nam Tran (University College Dublin, Ireland)
Joint Beamforming Design for LOS MIMO Systems With Multiple Intelligent Reflecting Surfaces
Joongsub Choi (Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) & Republic of Korea Airforce, Korea (South)); Girim Kwon (Massachusetts Institute of Technology, USA); Hyuncheol Park (KAIST, Korea (South))
ML-Aided Power Allocation for Tactical MIMO
Arindam Chowdhury (Rice University, USA); Gunjan Verma (US Army Research Laboratory, USA); Chirag Rao (US Army Research Laboratory & Massachusetts Institute of Technology, USA); Ananthram Swami (Army Research Lab., USA); Santiago Segarra (Rice University, USA)
On Alamouti-Encoded 16-APSK in Aeronautical Mobile Telemetry
Autumn Twitchell and Michael Rice (Brigham Young University, USA)

NPP3: Spectrum Sensing and Network Optimization

Room: Pacific 15
Chair: Ramesh Bharadwaj (US Naval Research Laboratory, USA)
On Wireless Link Connectivity for Resilient Multi-Hop Networks
Gautam Trivedi (Naval Research Laboratory, USA); Bijan Jabbari (George Mason University, USA)
RF-Based Network Inference: Theoretical Foundations
Shorya Consul, Hasan Burhan Beytur, Gustavo de Veciana and Haris Vikalo (The University of Texas at Austin, USA)
Adding Active Elements to Reconfigurable Intelligent Surfaces to Enhance Energy Harvesting for IoT Devices
Shakil Ahmed, Ahmed E. Kamal and Mohamed Y. Selim (Iowa State University, USA)
The Role of AoI in a Cognitive Radio Network: Lyapunov Optimization and Tradeoffs
Clement Kam and Sastry Kompella (Naval Research Laboratory, USA); Anthony Ephremides (University of Maryland, USA)

CSTC-3: Cyber Security

Room: Pacific 16
Chair: Johan Sigholm (Swedish Defence University, Sweden)
CloudImmu: Transparent Protection of Binary Applications in the Cloud
Xinyuan Wang (George Mason University, USA)
Security Threats Analysis of the Unmanned Aerial Vehicle System
Rune H Jacobsen and Ali Marandi (Aarhus University, Denmark)
A Study on Security Analysis of the Unlinkability in Tor
Jing Tian (School of Cyber Security UCAS Institute of Information Engineering CAS, China); Gaopeng Gou (Institute of Information Engineering,Chinese Academy of Sciences, China); Yangyang Guan, Wei Xia, Gang Xiong and Chang Liu (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences, China)
SCAMS: A Novel Side-Channel Attack Mitigation System in IaaS Cloud
Xiaojie Tao (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences & School of Cyber Security, University of Chinese Academy of Sciences, China); Liming Wang and Zhen Xu (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences, China); Ru Xie (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences & School of Cyber Security, University of Chinese Academy of Sciences, China)

COMM: Communication Systems

Room: Pacific 17
Chair: Kevin Zhang (Supinf Technologies, LLC, USA)
Methodologies for Spectrum Sharing for a Network of Land-ESIMs With Stations in the Mobile Service
Vijitha Weerackody (Johns Hopkins University/APL, USA); Enrique G. Cuevas (The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, USA)
Improved Propagation Modeling for Non-Terrestrial Network Operations
Robert Murawski, Steven Bretmersky and Wesley M Eddy (MTI Systems, USA); Eylem Ekici and Albert Becker (The Ohio State University, USA); Jonathan Ashdown (United States Air Force, USA); Kurt Turck (United States Air Force Research Labs, USA)
Software Acoustic Modem for TAK Communications With Analog Radios at the Tactical Edge
Nathaniel Soule (BBN Technologies, USA); Brandon Kalashian and Colleen T Rock (Raytheon BBN Technologies, USA); Landon Tomcho (Air Force Research Laboratory, USA)
All-Domain Spectrum Command and Control via Hierarchical Dynamic Spectrum Sharing With Implemented Dynamic Spectrum Access Toolchain
Timothy Woods and Sean Furman (Andro Computational Solutions, LLC, USA); Christopher Maracchion (ANDRO Computational Solutions, USA); Jonathan Ashdown (United States Air Force, USA)

NATO2: NATO and Other Coalition Operations 2

Room: Pacific 23
Distributed Network Experimentation in the NATO CWIX 2021 Communications Focus Area
Christoph Barz, Jonathan Kirchhoff, Julia Niewiejska, Maximilian Prahl-Kamps, Ioannis Stavrou and Elias Werberich (Fraunhofer FKIE, Germany)
Adopting a Dynamic Spectrum Management Philosophy in NATO
Paul Flavell, Paul Adams and Germano Capela (NATO Communications and Information Agency, Belgium); Luis Bastos (NATO Communications and Information Agency, The Netherlands)
Protected Core Networking: Communications Challenges in Tactical Environments
Eduardo J. Bolas and Germano Capela (NATO Communications and Information Agency, Belgium); Luis Bastos (NATO Communications and Information Agency, The Netherlands)

SPAC2: Signal Processing and Its Application to Communications 2

Room: Pacific 24
Chair: James Anthony Norris (L3Harris Corp., USA)
Direct-Sequence Spread-Spectrum Acquisition for High Dynamic Environments via Signal Partitioning
Derrick A. Chu and John R Barry (Georgia Institute of Technology, USA)
Quantifying Dataset Quality in Radio Frequency Machine Learning
William Clark IV (Virginia Tech, USA); Alan J Michaels (Virginia Tech & Hume Center for National Security and Technology, USA)
Complementary Sequence Construction for Constant-Envelope OFDM Transmission Enabling Nonlinear Amplification and Clipping
Kyle Willstatter and Michael Zoltowski (Purdue University, USA)
Pulsed Signal Detection Utilizing Wavelet Analysis With a Deep Learning Approach
Daniel S Green, Murali Tummala and John C. McEachen (Naval Postgraduate School, USA)

Tuesday, November 30 13:30 - 15:10

PCM1: Propagation and Channel Modeling 1

Room: Pacific 14
Chair: Christopher R. Anderson (United States Naval Academy, USA)
Indoor 90 GHz Channel Measurement Results for LOS to NLOS Transitions
Zeenat Afroze, Mohanad Mohsen, David W Matolak and Hudson Dye (University of South Carolina, USA)
Terrain-Scatter Augmented Vertical Plane Model for Radio Path Loss Estimation in Complex Terrain
Daniel J. Breton (US Army Engineer Research and Development Center, USA); Caitlin Haedrich (North Carolina State University, USA)
A Study of Clustering Algorithms for Time-Varying Multipath Components in Wireless Channels
Guiqi Sun (Beijing Jiaotong University, China); Chen Huang (Purple Mountain Laboratories & Southeast University & Beijing Jiaotong University, China); Zihang Cheng (University of Southern California, USA); Ruisi He and Bo Ai (Beijing Jiaotong University, China); Andreas Molisch (Mitsubishi Electric Research Laboratory, USA)
Improving Propagation Model Predictions via Machine Learning With Engineered Features
Ann Vanleer and Christopher R. Anderson (United States Naval Academy, USA)

NPP4: Content Centric Networking 2

Room: Pacific 15
Chair: Lorenzo Campioni (IHMC, USA)
BBR-Inspired Congestion Control for Data Fetching Over NDN
Yi Hu and Constantin Serban (Peraton Labs, USA); Lan Wang (University of Memphis, USA); Alexander Afanasyev (Florida International University, USA); Lixia Zhang (University of California at Los Angeles, USA)
BLEnD: Improving NDN Performance Over Wireless Links Using Interest Bundling
Md Ashiqur Rahman (University of Arizona, USA); Teng Liang (Peng Cheng Laboratory, China); Beichuan Zhang (University of Arizona, USA)
Resilient Brokerless Publish-Subscribe Over NDN
Philipp Moll, Varun Patil and Lixia Zhang (University of California at Los Angeles, USA); Davide Pesavento (NIST, USA)
Optimized NDN Forwarding in Tactical Networks With Asymmetric Radio Links
Hicham Khalife (Thales Communications & Security, France); Raphael Naves (THALES SIX GTS FRANCE, France); Didier Thebault (THALES SIX, France); Vania Conan (Thales Communications & Security, France)

CSTC-4: Software Supply Chain Attack

Room: Pacific 16
Chair: Nathan Daughety (United States Air Force, USA)
A Novel Adaptable Framework for Covert Communications in Anonymized Protocols
Vikram Kanth, Chad A Bollmann, Murali Tummala and John C. McEachen (Naval Postgraduate School, USA)
On the Feasibility of Detecting Software Supply Chain Attacks
Xinyuan Wang (George Mason University, USA)
Cyber Vulnerability Implantation Revisited
Johan Sigholm (Swedish Defence University, Sweden); Emil Larsson (Assemblin AB, Sweden)
Let'sTrace - Blockchain, Federated Learning and TUF/In-ToTo Enabled Cyber Supply Chain Provenance Platform
Eranga Bandara and Sachin Shetty (Old Dominion University, USA); Abdul Rahman (Virginia Polytechnic University, USA); Ravi Mukkamala (Old Dominion University, USA)

NWK-1: Network Systems 1

Room: Pacific 17
Chair: George F Elmasry (Raytheon & RMD, USA)
Congestion Aware Intent-Based Routing Using Graph Neural Networks for Improved Quality of Experience in Heterogeneous Networks
Suzanna J LaMar (Colorado State University, USA); Ivan Caceres and Sarah E. Kapple (Northrop Grumman, USA); Anura P Jayasumana (Colorado State University, USA); Jordan J Gosselin (Northrop Grumman Corporation, USA)
Analysis of Time-Sensitive MANET Channel Allocation in Contested Environments
Paul J Nicholas (Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory & George Mason University, USA); Karla Hoffman (George Mason University, USA); Caleb Frey (Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, USA)
Slice Aware Framework for Intelligent and Reconfigurable Battlefield Networks
Anthony Castanares (US Army Futures Command - DEVCOM Analysis Center (DAC), USA); Deepak K Tosh (University of Texas, El Paso, USA); Charles A Kamhoua (US Army Research Laboratory & Network Science Division, USA)
UAV Assisted Cellular Networks With Renewable Energy Charging Infrastructure: A Reinforcement Learning Approach
Michelle Sherman (New Mexico Institute of Mining and Technology, USA); Sihua Shao (New Mexico Tech, USA); Xiang Sun (University of New Mexico, USA); Jun Zheng (New Mexico Institute of Mining and Technology, USA)

Tuesday, November 30 13:30 - 14:45

ML-OPT: Machine Learning & Optimization

Room: Pacific 23
Chair: Nathaniel D. Bastian (Army Cyber Institute, United States Military Academy, USA)
Robust Solutions to Constrained Optimization Problems by LSTM Networks
Zheyu Chen (Imperial College London, United Kingdom (Great Britain)); Kin K. Leung (Imperial College, United Kingdom (Great Britain)); Shiqiang Wang (IBM T. J. Watson Research Center, USA); Leandros Tassiulas (Yale University, USA); Kevin S Chan (US Army Research Laboratory, USA)
Optimizing Flows in Changing Tree-Based Sensor Networks
Albert Williams (University of Massachusetts Amherst, USA); Don Towsley (University of Massachusetts at Amherst, USA)
Gradient Compression via Count-Sketch for Analog Federated Learning
Chanho Park (KAIST, Korea (South)); Jin-Hyun Ahn (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea (South)); Joonhyuk Kang (KAIST, Korea (South))

Tuesday, November 30 13:30 - 15:10

NLaN-1: UWB Localization

Room: Pacific 24
Asynchronous Integration of Communication and Localization Systems Using IR-UWB Signals
Fan Liu and Tingting Zhang (Harbin Institute of Technology, Shenzhen, China); Pan Cao (University of Hertfordshire, United Kingdom (Great Britain))
Deep GEM-Based Network for Weakly Supervised UWB Ranging Error Mitigation
Yuxiao Li (Tsinghua University, China); Santiago Mazuelas (Basque Center for Applied Mathematics-BCAM, Spain); Yuan Shen (Tsinghua University, China)
A Semi-Supervised Learning Approach for Ranging Error Mitigation Based on UWB Waveform
Yuxiao Li (Tsinghua University, China); Santiago Mazuelas (Basque Center for Applied Mathematics-BCAM, Spain); Yuan Shen (Tsinghua University, China)
A Statistical Range Information Model With Application to UWB Localization
Carlos A. Gómez-Vega (University of Ferrara, Italy); Flavio Morselli (ENDIF and CNIT, University of Ferrara, Italy); Moe Z. Win (Massachusetts Institute of Technology, USA); Andrea Conti (DE and CNIT, University of Ferrara, Italy)

Tuesday, November 30 15:45 - 17:00

PCM2: Propagation and Channel Modeling 2

Room: Pacific 14
Chair: Daniel J. Breton (US Army Engineer Research and Development Center, USA)
Polarization Combining and Equalization for Aeronautical Mobile Telemetry
Farah Arabian and Michael Rice (Brigham Young University, USA)
Characterization and Modeling of Frequency-Selective Ship-To-Ship Channel
Jae Park, Florendo Encarnado, Christopher Flint and Keith Redwine (Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, USA)
Measurement-Based Characterization of Human Body Impact on Ultra-Low UAV-To-Ground Channels
Mahmoud Badi, Dinesh Rajan and Joseph D. Camp (Southern Methodist University, USA)

NPP5: Content Centric Networking 3

Room: Pacific 15
Chair: Carrie Spiker (Boeing Research & Technology, USA)
Enabling Plug-n-Play in Named Data Networking
Tianyuan Yu (University of California, Los Angeles, USA); Philipp Moll (UCLA, Austria); Zhiyi Zhang (University of California, Los Angeles & Facebook, USA); Alexander Afanasyev (Florida International University, USA); Lixia Zhang (University of California at Los Angeles, USA)
Investigating the Design Space for Name Confidentiality in Named Data Networking
Zhiyi Zhang (University of California, Los Angeles & Facebook, USA); Su Yong Won (University of California, Los Angeles, USA); Lixia Zhang (University of California at Los Angeles, USA)
Using NDN and P4 for Effective Traffic Management in Tactical Networks
Tamer Refaei (The MITRE Corporation, USA); Sean Ha (MITRE Corporation, USA); Robert Starr (The MITRE Corporation & Worcester Polytechnic Institute, USA); Matt Steele (The MITRE Corporation, USA)

CSTC-5: Machine Learning-2

Room: Pacific 16
Chair: Jack W. Stokes (Microsoft Research, USA)
Detection of Anomalous Zigbee Transmissions Using Machine Learning
Jarilyn M. Hernandez Jimenez (MIT Lincoln Laboratory, USA); Hope Hong (Georgia Institute of Technology & MIT Lincoln Laboratory, USA); Patrick Seipel (US Marine Corps, USA)
Sensor Data-Driven UAV Anomaly Detection Using Deep Learning Approach
Julio Galvan (California State University San Marcos, USA); Ashok Vardhan Raja (University of Massachusetts Dartmouth, USA); Yanyan Li (California State University San Marcos, USA); Jiawei Yuan (University of Massachusetts Dartmouth, USA)
PatchRNN: A Deep Learning-Based System for Security Patch Identification
Xinda Wang, Shu Wang, Pengbin Feng, Kun Sun and Sushil Jajodia (George Mason University, USA); Sanae Benchaaboun and Frank Geck (Army Combat Capabilities Development Command, USA)

MIMO: MIMO Systems

Room: Pacific 17
Chair: Khanh D. Pham (Air Force Research Laboratory/Space Vehicles Directorate & University of New Mexico/Electrical and Computer Engineering Department, USA)
Non-Parametric and Geometric Multi-Target Data Association for Distributed MIMO Radars
S Sruti, Chilaka Deepti and K Giridhar (Indian Institute of Technology, Madras, India)
Massive MIMO Review and 12 GHz Opportunity
Danilo Erricolo (University of Illinois Chicago, USA); William Alberth (Roberson and Associates, USA)
Multi-Target Localization Using Polarization Sensitive Arrays
William W Howard and R. Michael Buehrer (Virginia Tech, USA)

ML-CH: ML-aided channel modeling & prediction

Room: Pacific 23
Chair: Shiqiang Wang (IBM T. J. Watson Research Center, USA)
Convolutional Neural Networks for Radio Frequency Ray Tracing
Matthew R Ziemann (DEVCOM US Army Research Laboratory, USA); John S Hyatt (CCDC Army Research Laboratory, USA); Michael S Lee (DEVCOM Army Research Laboratory, USA)
Application of Machine Learning Techniques to HF Propagation Prediction
Richard Buckley (L3Harris Technologies, USA); William Furman (Harris Corporation, RF Communications Division, USA)
Ray-Tracing Based Channel Modeling for Rough-Boundary Environments
Kyoung-Min Park, Eunji Lee, Jinwook Kim and Seong-Cheol Kim (Seoul National University, Korea (South))

NLaN-2: Radar and Tracking

Room: Pacific 24
Constrained Target Localization for Multiplatform Radar Systems
Angela Marino (University of Naples Federico II, Italy); Antonio De Maio (University of Naples "Federico II", Italy); Augusto Aubry (Universita degli studi di Napoli, Italy); Paolo Braca (CMRE, Italy); Domenico Gaglione (Centre for Maritime Research and Experimentation (CMRE), Italy); Peter Willett (University of Connecticut, USA)
Sensors Localization and Target Tracking in Underwater Environment via Belief Propagation
Mattia Brambilla (Politecnico di Milano, Italy); Giovanni Soldi and Domenico Gaglione (Centre for Maritime Research and Experimentation (CMRE), Italy); Leonardo Maria Millefiori (NATO STO CMRE, Italy); Monica Nicoli (Politecnico di Milano, Italy); Paolo Braca (CMRE, Italy); Peter Willett (University of Connecticut, USA); Moe Z. Win (Massachusetts Institute of Technology, USA)
Doppler Stretch Estimation With Application to Tracking Globalstar Satellite Signals
Zaher Kassas, Mohammad Neinavaie and Joe Khalife (University of California, Irvine, USA)

Wednesday, December 1

Wednesday, December 1 10:20 - 12:00

AJC: Anti-Jam Communications

Room: Pacific 14
Chair: Dianne Egnor (The MITRE Corporation, USA)
Design of an Ultra-Low Power MFSK System in the Presence of Jamming
Yi Xiang and Laurence Milstein (University of California, San Diego, USA)
Examining the Performance of Walsh-DSSS Against FBMC-SS in HF Channels
Brandon Hunt (University of Utah, USA); David Haab (University of Utah & Idaho National Laboratory, USA); Thomas Sego, Tom Holschuh and Hussein Moradi (Idaho National Laboratory, USA); Behrouz Farhang-Boroujeny (University of Utah, USA)
Fast Initial Access With Deep Learning for Beam Prediction in 5G mmWave Networks
Tarun S. Cousik (Virginia Tech, USA & Bose Corporation, India); Tugba Erpek and Yalin E Sagduyu (Virginia Tech, USA); Vijay K. Shah (George Mason University, USA); Jeffrey Reed (Virginia Tech, USA)
Direct-Sequence Spread Spectrum With Signal Space Diversity for High Resistance to Jamming
Tarak Arbi (ENSTA Paris, France); Benoît Geller (ENSTA ParisTech, France); Oudomsack-Pierre Pasquero (Direction Générale de l'Armement, France)

NPP6: Information Dissemination

Room: Pacific 15
Chair: Mattia Fogli (University of Ferrara, Italy)
Evaluating the Impact of Jamming on Group Communication Protocols in Tactical Environments
Mauro Tortonesi (University of Ferrara, Italy); Maggie Breedy (Florida Institute for Human & Machine Cognition, USA); Lorenzo Campioni (IHMC, USA); Eelco Cramer (TNO, The Netherlands); Anders Hansson (Swedish Defence Research Agency, Sweden); Alessandro Morelli (Florida Institute for Human & Machine Cognition, USA); Jan Nilsson (Swedish Defence Research Agency, Sweden); Markus Peuhkuri (Aalto University, Finland); Niranjan Suri (US Army Research Laboratory (ARL) & Florida Institute for Human & Machine Cognition (IHMC), USA)
DerechoDDS: Strongly Consistent Data Distribution for Mission-Critical Applications
Lorenzo Rosa (University of Bologna, Italy); Weijia Song (Cornell University, USA); Luca Foschini (University of Bologna, Italy); Antonio Corradi (University of Bologna & CIRI ICT, Italy); Ken Birman (Cornell University, USA)
Geometry-Informed Transmission Strength Scaling in Barrage Relay Networks
Brent Kraczek (US Army Research Laboratory, USA); Nicholas Woolsey (Trabus Technologies, USA)
Multi-Channel Cooperative Broadcast for Narrowband Tactical Networks
Arwid Komulainen, Jimmi Grönkvist and Ulf Sterner (Swedish Defence Research Agency, Sweden)

CSTC-6: Malware and Embedded

Room: Pacific 16
Chair: Xinyuan Wang (George Mason University, USA)
OMD: Orthogonal Malware Detection Using Audio, Image, and Static Features
Lakshmanan Nataraj (Mayachitra Inc., USA); Tajuddin Manhar Mohammed (Mayachitra, Inc., USA); Tejaswi Nanjundaswamy (Apple, Inc., USA); Satish Chikkagoudar (NRL, USA); Shiv Chandrasekaran (University of California, Santa Barbara, USA); B. S. Manjunath (UCSB, USA)
HAPSSA: Holistic Approach to PDF Malware Detection Using Signal and Statistical Analysis
Tajuddin Manhar Mohammed (Mayachitra, Inc., USA); Lakshmanan Nataraj (Mayachitra Inc., USA); Satish Chikkagoudar (NRL, USA); Shiv Chandrasekaran (University of California, Santa Barbara, USA); B. S. Manjunath (UCSB, USA)
Agile and Resilient Embedded Systems
Michael Vai, David Whelihan, Kyle Denney, Robert Lychev, Jeffery Hughes, Donato Kava and Alice Lee (MIT Lincoln Laboratory, USA); Nicholas Evancich, Richard Clark and David Lide (TST, USA); Kyung J Kwak (Trusted Science and Technology Inc, USA); Jason Li (Siege Technologies, USA); Douglas Schafer (Cohere Technology Group, USA); Michael Lynch, Kyle Tillotson and Wladimir Tirenin (AFRL, USA)
A Secure VM Allocation Strategy Based on Tenant Behavior Analysis and Anomaly Identification
Ru Xie (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences & School of Cyber Security, University of Chinese Academy of Sciences, China); Liming Wang (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences, China); Xiaojie Tao (Institute of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences & School of Cyber Security, University of Chinese Academy of Sciences, China)

5G: 5G Systems

Room: Pacific 17
Chair: Nathan Getz (L3Harris, USA)
Operational Views of Vertical Tactical 5G
George F Elmasry (Raytheon & RMD, USA); Paul Corwin (Collins Aerospace, USA)
Hiding the RF Signal Signature in Tactical 5G
George F Elmasry (Raytheon & RMD, USA); Paul Corwin (Collins Aerospace, USA)
An O-RAN Approach to Spectrum Sharing Between Commercial 5G and Government Satellite Systems
Robert G Smith, Connor Freeberg, Travis J Machacek and Venkatesh Ramaswamy (The MITRE Corporation, USA)
CUE: A Standalone Testbed for 5G Experimentation
Anthony Gabrielson, Kevin Bauer, Devin Kelly, Adam Kearns and Mark Smith (MIT Lincoln Laboratory, USA)

ML-12: ML for PHY-MAC

Room: Pacific 23
Chair: Sastry Kompella (Naval Research Laboratory, USA)
FPGA-Based Deep Learning Accelerator for RF Applications
Hans den Boer (TNO, The Netherlands); Stephan Wong (In TUDelft University, The Netherlands); Vincent Voogt (TNO Defence, Security and Safety, The Netherlands); Robert W.D. Muller (TNO, The Netherlands)
Open Set Wireless Standard Classification Using Convolutional Neural Networks
Samuel R Shebert (Virginia Tech, USA); Anthony Martone (US Army Research Laboratory, USA); R. Michael Buehrer (Virginia Tech, USA)
Downlink Scheduling in LTE With Deep Reinforcement Learning, LSTMs and Pointers
Aisha Robinson and Thomas Kunz (Carleton University, Canada)
A Reinforcement Learning Approach for Scheduling in mmWave Networks
Mine Gokce Dogan (University of California, Los Angeles, USA); Yahya H. Ezzeldin (University of Southern California, USA & Alexandria University, Egypt); Christina Fragouli (UCLA, USA); Addison Bohannon (Army Research Lab, USA)

IoBT-1: ML and Optimization for IoBT

Room: Pacific 24
Chair: James Michaelis (US Army Research Laboratory (ARL), USA)
Self-Contrastive Learning Based Semi-Supervised Radio Modulation Classification
Dongxin Liu (University of Illinois Urbana-Champaign, USA); Peng Wang (Army Research Laboratory, USA); Tianshi Wang (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Tarek Abdelzaher (University of Illinois, Urbana Champaign, USA)
Adversarial Machine Learning for Enhanced Spread Spectrum Communications
Mohamed K Fadul and Donald R Reising (University of Tennessee at Chattanooga, USA); Krishnasamy T Arasu and Michael Clark (Riverside Research, USA)
Split to Win: Near-Optimal Sensor Network Synthesis via Path-Greedy Subproblems
Jonathan Bunton (University of California, Los Angeles, USA); Tzanis Anevlavis (UCLA, USA); Gunjan Verma (US Army Research Laboratory, USA); Christina Fragouli and Paulo Tabuada (UCLA, USA)
On Multisensor Activation Policies for Bernoulli Tracking
Augustin Saucan (Massachusetts Institute of Technology, USA); Subhro Das (IBM Research, USA); Moe Z. Win (Massachusetts Institute of Technology, USA)

Wednesday, December 1 13:30 - 15:10

AART: Advanced Antenna and RF Technology

Room: Pacific 14
Chair: Richard Buckley (L3Harris Technologies, USA)
Quantized Digital Amplification With Combination Over the Air - Achieving Maximum Efficiency on Communication Links Between Long Range UAVs and Satellites
Paulo Montezuma (FCT-UNL, Portugal); Ricardo Madeira (FCT-NOVA, Portugal); Hugo Serra (Instituto de Telecomunicações, Portugal); Pedro Viegas (Koala Tech, Portugal); Rui Dinis (Faculdade de Ciências e Tecnologia, University Nova de Lisboa & FCT-UNL, Portugal); João Oliveira (FCT-UNL & Uninova, Portugal); João Guerreiro (Instituto de Telecomunicações & FCT-UNL, Portugal)
Silent Tuning
Stephen S Hamilton (Army Cyber Institute, USA); Robert Melville (New Jersey Institute of Technology, USA)
Computationally Efficient 2-D Predistortion for Multi-Carrier Envelope Tracking Power Amplifiers
Paul J Draxler (MaXentric Technologies, LLC, USA & Stonecrest Consulting, USA); Anjali Sharma (Analog Devices, Inc., USA); Dane Malangone (MaXentric Technologies, LLC, USA); Donald Cowles (MaXentric Technologies, USA); Eric Brown and Jonmei J. Yan (MaXentric Technologies, LLC, USA)
Defocal Lens Assembly for Multi-Element Full-Duplex Free Space Optical Transceiver
A F M Saniul Haq and Murat Yuksel (University of Central Florida, USA)

NPP7: Topology Control

Room: Pacific 15
Chair: Claudiu Danilov (Boeing Research & Technology, USA)
Wireless Network Topology Control: Adjustable Resiliency and Network Traffic Delivery
Joseph P. Macker, Sastry Kompella, Clement Kam, Jeffery W Weston and Caleb Bowers (Naval Research Laboratory, USA)
Ad Hoc Networking Under Limitations on Sum Power Interference to an External Node
Clement Kam, Joseph P. Macker, Caleb Bowers and Sastry Kompella (Naval Research Laboratory, USA)
A Handover Mechanism for Centralized/Decentralized Networks Over Disruptive Scenarios
Paulo Henrique Rettore and Merlin von Rechenberg (Fraunhofer FKIE, Germany); Johannes Franz Loevenich (Fraunhofer FKIE & Universität Bonn, Germany); Roberto Rigolin F. Lopes (Thales, Germany); Peter Sevenich (Fraunhofer FKIE, Germany)

CSTC-7: Data Collection and Analysis

Room: Pacific 16
Chair: Rune H Jacobsen (Aarhus University, Denmark)
WannaCry Data Collection System Design and Tutorial
Darren J Rogers and Vikram Kanth (Naval Postgraduate School, USA)
Network Data Curation Toolkit: Cybersecurity Data Collection, Aided-Labeling, and Rule Generation
Jaime C Acosta (DEVCOM Army Research Laboratory, USA); Stephanie Medina (University of Texas at El Paso, USA); Jason Ellis (DEVCOM Army Research Laboratory & ICF International, USA); Luisana Clarke and Veronica Rivas (University of Texas at El Paso, USA); Allison Newcomb (US Army Research Laboratory, USA)
A Hierarchical Subsequence Clustering Method for Tracking Program States in Spectrograms
Erik Jorgensen, Frank Werner, Milos Prvulovic and Alenka Zajic (Georgia Institute of Technology, USA)

NWK-2: Network Systems 2

Room: Pacific 17
Chair: David Landon (L3Harris, USA)
Optimization of a Millimeter-Wave UAV-To-Ground Network in Urban Deployments
Enass Hriba and Matthew Valenti (West Virginia University, USA); Robert Heath (North Carolina State University & The University of Texas at Austin, USA)
Mitigating Blockage of Transmission and Reception Due to Rotor Blades in Air-To-Air Data Link Using Single-Carrier Block Modulation
C Ramanathan (Indian Institute of Technology Madras, India); C R Venkatesh (IIT Madras, India); K Giridhar (Indian Institute of Technology, Madras, India)

Wednesday, December 1 13:30 - 14:45

AML-1: Adversarial Machine Learning - I

Room: Pacific 23
Chair: Nathaniel D. Bastian (Army Cyber Institute, United States Military Academy, USA)
Poisoning Attacks and Data Sanitization Mitigations for Machine Learning Models in Network Intrusion Detection Systems
Sridhar Venkatesan, Harshvardhan Sikka and Rauf Izmailov (Peraton Labs, USA); Ritu Chadha (Perspecta Labs, USA); Alina Oprea (Northeastern University, USA); Michael De Lucia (US Army Research Laboratory, USA)
Combinatorial Boosting of Ensembles of Diversified Classifiers for Defense Against Evasion Attacks
Rauf Izmailov, Peter Lin and Sridhar Venkatesan (Peraton Labs, USA); Shridatt Sugrim (Perspecta Labs, USA)
HoneyModels: Machine Learning Honeypots
Ahmed Abdou, Ryan M Sheatsley and Yohan Beugin (The Pennsylvania State University, USA); Tyler Shipp (C5ISR, USA); Patrick McDaniel (Pennsylvania State University, USA)

Wednesday, December 1 13:30 - 15:10

IoBT-2: Computation at the Edge

Room: Pacific 24
Chair: James Michaelis (US Army Research Laboratory (ARL), USA)
Optimizing Intelligent Edge-Clouds With Partitioning, Compression and Speculative Inference
Shiwei Fang (University of Massachusetts Amherst, USA); Maggie Wigness (Army Research Lab, USA); Jin Huang and Colin Samplawski (University of Massachusetts Amherst, USA); Deepak Ganesan (University of Massachusetts, Amherst, USA); Benjamin M Marlin (University of Massachusetts Amherst, USA); Tarek Abdelzaher (University of Illinois, Urbana Champaign, USA)
Towards Transformer-Based Real-Time Object Detection at the Edge: A Benchmarking Study
Colin Samplawski and Benjamin M Marlin (University of Massachusetts Amherst, USA)
Towards an Accurate Latency Model for Convolutional Neural Network Layers on GPUs
Jinyang Li (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA); Runyu Ma (George Mason University, USA); Vikram Sharma Mailthody (University of Illinois at Urbana-Champaign & NVIDIA, USA); Colin Samplawski and Benjamin M Marlin (University of Massachusetts Amherst, USA); Songqing Chen (George Mason University, USA); Tarek Abdelzaher (University of Illinois, Urbana Champaign, USA); Shuochao Yao (George Mason University, USA)

Wednesday, December 1 15:45 - 17:00

CC: Covert Communications

Room: Pacific 14
Chair: Khanh D. Pham (Air Force Research Laboratory/Space Vehicles Directorate & University of New Mexico/Electrical and Computer Engineering Department, USA)
Anti-Eavesdropping Channel Estimation Using Multi-Antenna Half-Duplex Radios
Yingbo Hua (University of California, Riverside, USA)
Application of Sub-Sample Dithering to Reduce Probability of Signal Detection
James Anthony Norris (L3Harris Corp., USA); John Nieto (Harris Corporation & RF Communications, USA)
Covert Communications Under Multiple-Antenna Eavesdropping Without Channel State Information
Yuchen Zhang, Sa Xiao, Xiaojun Yuan and Jianquan Wang (University of Electronic Science and Technology of China, China); WanBin Tang (University of Electronic Science & Technology of China, China)

NPP8: Cross Layer and Network Coding Approaches

Room: Pacific 15
Chair: Dell Kronewitter (Fuse Integration, USA)
Fieldable Cross-Layer Optimized Embedded Software Defined Radio is Finally Here!
Jithin Jagannath (Andro Computational Solutions, LLC | University at Buffalo & University at Buffalo, USA); Anu Jagannath (Andro Computational Solutions LLC, USA); Justin R Henney (AND RO Computational Solutions, USA)
Post-Quantum Security for Ultra-Reliable Low-Latency Heterogeneous Networks
Rafael D'Oliveira (Clemson University, USA); Alejandro Cohen (Technion, Israel); John Robinson (University of North Georgia, USA); Thomas Stahlbuhk (Massachusetts Institute of Technology & MIT Lincoln Laboratory, USA); Muriel Médard (MIT, USA)
Network Coding-Based Multi-Path Forward Erasure Correction for Tactical Scenarios
Bertram Schütz and Stefanie Thieme (Osnabrück University, Germany); Christoph Fuchs and Daniel Weber (Fraunhofer FKIE, Germany); Nils Aschenbruck (Osnabrück University, Germany)

CDC: Cooperative and Distributed Communications

Room: Pacific 16
Chair: Andreas Polydoros (University of Athens, Greece)
Distributed Dynamic Channel Assignment in Military Ad Hoc Networks Within the MAENA Project: New Algorithm and High Fidelity Simulation Results
Xavier Leturc, Elie Janin and Christophe J. Le Martret (Thales SIX GTS France, France)
Detection Performance Comparison of Two-Sensor Parallel and Tandem Distributed Detection Networks
Xingjian Sun (University of Mississippi, USA); Lei Cao (The University of Mississippi, USA); Ramanarayanan Viswanathan (University of Mississippi, USA)
Performance Analysis of Distributed Beamforming in Wireless Networks: The Effect of Synchronization and Doppler Spread
Ioannis Dagres, Andreas Polydoros and Aris L. Moustakas (University of Athens, Greece)

LT: Localization and Tracking

Room: Pacific 17
Chair: Richard Booton (Harris Corporation, USA)
Waveform Selection for Radar Tracking in Target Channels With Memory via Universal Learning
Charles E Thornton and R. Michael Buehrer (Virginia Tech, USA); Anthony Martone (US Army Research Laboratory, USA)
Conditional Rician K-Factor Discrimination for Indoor Localization via AOA Estimation
Donald Hall (The Pennsylvania State University & Applied Research Laboratory, USA); David Jenkins (Applied Research Laboratory, USA)
Propagator Rooting Method Direction of Arrival Estimation Based on Real Data
Nizar Tayem (Texas A & M, USA); Ahmed Hussain (Prince Mohammed University, Saudi Arabia); Vinay Veramareddy (Texas A & M University, Commerce, USA); Abdel-Hamid Soliman (Staffordshire University, United Kingdom (Great Britain)); Jaafar Alghazo (Virginia Military Institute, USA)

AML-2: Adversarial Machine Learning - II

Room: Pacific 23
Chair: Michael De Lucia (US Army Research Laboratory, USA)
Privacy Leakage Avoidance With Switching Ensembles
Rauf Izmailov, Peter Lin and Chris Mesterharm (Peraton Labs, USA); Samyadeep Basu (University of Maryland, USA)
Intelligent Jamming of Deep Neural Network Based Signal Classification for Shared Spectrum
Wenhan Zhang and Marwan Krunz (University of Arizona, USA); Gregory Ditzler (The University of Arizona, USA)
Toward Effective Moving Target Defense Against Adversarial AI
Peter Martin and Jian Fan (CACI, USA); Taejin Kim (Carnegie Mellon University, USA); William Vesey and Lloyd Greenwald (CACI, USA)

IoBT-3: Security for IoBT

Room: Pacific 24
Chair: Tarek Abdelzaher (University of Illinois, Urbana Champaign, USA)
Securing Unmanned Aerial Vehicular Networks Using Modified Elliptic Curve Cryptography
Sunitha Safavat and Danda B. Rawat (Howard University, USA)
Honeypot Allocation for Cyber Deception in Internet of Battlefield Things Systems
Ahmed H. Anwar (US Army Research Lab, USA); Nandi Leslie (CCDC Army Research Laboratory & Raytheon, USA); Charles A Kamhoua (US Army Research Laboratory & Network Science Division, USA)
A Sensitivity Analysis of Poisoning and Evasion Attacks in Network Intrusion Detection System Machine Learning Models
Kevin Talty and John Stockdale (United States Army, USA); Nathaniel D. Bastian (Army Cyber Institute, United States Military Academy, USA)