Monday, November 5 Tuesday, November 6 Wednesday, November 7 Thursday, November 8 Friday, November 9
8:40 ‑ 9:40 Registration & Coffee Break Registration & Coffee Break   Registration & Coffee Break   Registration & Coffee Break    
9:40 ‑ 10:00 2nd 5G Summit R&D Russia Opening ICUMT 2018 Opening   International Workshop on VR/AR over 5G for Smart City Moscow Opening      
10:00 ‑ 10:40 Keynote: Integrated Terrestrial / Non-terrestrial 6G Networks for Ubiquitous 3D Super-Connectivity Keynote: Multi-Objective Evolutionary Fuzzy Systems in the Era of Big Data   Keynote: From IoT to Blockchain: Investigating the Challenges of Cyber-Physical Interactions Keynote: Device-Free Passive RF Human Sensing   APTP + MS 2018 workshop Round Table
10:40 ‑ 11:00 Keynote: Introducing a New Group Communication Method for 5G Networks   Keynote: Time-Critical 5G in Smart City?  
11:00 ‑ 11:20 Keynote: New Trends in Cloud Resource Management - BlockChain-Based Secure Cloud Scheduler   RABAN 2018 workshop Keynote: Quality of Data Retrieval in IoT Systems  
11:20 ‑ 12:00 Keynote: Softwarization Issues for 5G   Keynote: Protection of Critical Infrastructure for Smart Cities  
12:00 ‑ 12:20 Lunch Lunch   Lunch   ICUMT 2018 Closing    
12:20 ‑ 13:20     Lunch    
13:20 ‑ 14:00 Keynote: Multi-Drone Systems Next-generation Networking Techniques and Multimedia Applications
Wireless Technologies and Networking
Practical Implementations of Control Systems
  Keynote: 5G and Smart Cities APTP + MS 2018 workshop I
Experimental Evaluation and Prototyping of Signal Processing Technologies
APTP + MS 2018 workshop III.
APTP + MS 2018 workshop IV.
Guided Bus City Tour  
14:00 ‑ 14:40 Keynote: Exploiting Machine-Type Multicast Services for Providing Innovative Applications in 5G Networks   Keynote: Integrated Energy Management in Smart City: The Triangulum Experience and Road Ahead  
14:40 ‑ 15:20 Coffee Break Coffee Break   Coffee Break      
15:20 ‑ 16:00 5G Summit Round Table AIDL-HCSy 2018 workshop Advanced Techniques for Cellular Systems
Modeling and Evaluation of Network Services
Keynote: Evolving 5G: Promise Meets Reality APTP + MS 2018 workshop II.
Cybersecurity and Cloud Applications
   
16:00 ‑ 16:20 Smart City Moscow Workshop Round Table    
16:20 ‑ 16:40 5G Summit Closing Modeling and Simulations of Control Systems    
16:40 ‑ 17:00   ICUMT 2018 Round Table Smart City Moscow Workshop Closing      
17:00 ‑ 17:20            
17:20 ‑ 19:00                
19:00 ‑ 21:00   Welcome Reception - Boston Seafood & Bar   Gala Dinner - Kremlin in Izmailovo        
21:00 ‑ 22:00              

Monday, November 5

Monday, November 5 8:40 - 9:40

Registration & Coffee Break

Room: Foyer

Monday, November 5 9:40 - 10:00

2nd 5G Summit R&D Russia Opening

Room: Kuskovo & Tsaritsyno
Chair: Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)

Monday, November 5 10:00 - 10:40

Keynote: Integrated Terrestrial / Non-terrestrial 6G Networks for Ubiquitous 3D Super-Connectivity

Halim Yanikömeroǧlu - Carleton University, Canada
Room: Kuskovo & Tsaritsyno

Monday, November 5 10:40 - 11:20

Keynote: Introducing a New Group Communication Method for 5G Networks

Antonio Iera, Mediterranea University of Reggio Calabria, Italy
Room: Kuskovo & Tsaritsyno

Monday, November 5 11:20 - 12:00

Keynote: Softwarization Issues for 5G

Torsten Braun, University of Bern, Switzerland
Room: Kuskovo & Tsaritsyno

Monday, November 5 12:00 - 13:20

Lunch

Room: Hotel Restaurant

Monday, November 5 13:20 - 14:00

Keynote: Multi-Drone Systems

Bernhard Rinner, University of Klagenfurt, Austria
Room: Kuskovo & Tsaritsyno

Monday, November 5 14:00 - 14:40

Keynote: Exploiting Machine-Type Multicast Services for Providing Innovative Applications in 5G Networks

Giuseppe Araniti, Mediterranea University of Reggio Calabria,, Italy
Room: Kuskovo & Tsaritsyno

Monday, November 5 15:20 - 16:20

5G Summit Round Table

Room: Kuskovo & Tsaritsyno
Chair: Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)

Monday, November 5 16:20 - 16:40

5G Summit Closing

Room: Kuskovo & Tsaritsyno
Chair: Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)

Tuesday, November 6

Tuesday, November 6 8:40 - 9:40

Registration & Coffee Break

Room: Foyer

Tuesday, November 6 9:40 - 10:00

ICUMT 2018 Opening

Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)

Tuesday, November 6 10:00 - 11:00

Keynote: Multi-Objective Evolutionary Fuzzy Systems in the Era of Big Data

Francesco Marcelloni, University of Pisa, Italy
Room: Kuskovo & Tsaritsyno

Tuesday, November 6 11:00 - 12:00

Keynote: New Trends in Cloud Resource Management - BlockChain-Based Secure Cloud Scheduler

Joanna Kolodziej, Cracow University of Technology, Poland
Room: Kuskovo & Tsaritsyno

Tuesday, November 6 12:00 - 13:20

Lunch

Room: Hotel Restaurant

Tuesday, November 6 13:20 - 14:40

Next-generation Networking Techniques and Multimedia Applications

Room: Borodino
Chair: Jiri Misurec (Brno University of Technology, Czech Republic)
On the Joint Use of Turbo codes and Optimal Signals with Increased Symbol Rate
Sergey V. Zavjalov, Anna Ovsyannikova and Sergey V. Volvenko (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)
Enhanced 3D Propagation Loss Model for mmWave Communications
Kryštof Zeman and Martin Stusek (Brno University of Technology, Czech Republic); Pavel Masek (Brno University of Technology & Member of WISLAB group, Czech Republic); Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic); Jindriska Sedova (Faculty of Economics and Administration, Masaryk University, Czech Republic)
Smart Mobile City Services in the 5G Era
Aleksandar Karadimce (University of Information Science and Technology "St. Paul the Apostle" - Ohrid, Macedonia & IEEE Member, Macedonia, the former Yugoslav Republic of); Ninoslav Marina (UIST, Macedonia, the former Yugoslav Republic of)
MLSB optimal effective weighted container construction for WF5 embedding algorithm
Natalia Voloshina and Tamara Minaeva (ITMO University, Russia); Sergey V. Bezzateev (Saint-Petersburg Aerospace Instrumentation University & Saint Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics, Russia)

Wireless Technologies and Networking

Room: Kuskovo
Chair: Pavel Rybin (IITP RAS & Skoltech, HSE, Russia)
Sleep mode strategies for dense small cell 5G networks
Christos J Bouras (University of Patras CTI&P-Diophantus & University of Patras, Greece); Georgios Diles (Computer Engineering and Informatics Dept., University of Patras, Greece); Dimitrios Ntoutsos (University of Patras, Greece)
LoRaWAN for Wind Turbine Monitoring: Prototype and Practical Deployment
Konstantin Mikhaylov and Abdul Moiz (University of Oulu, Finland); Ari T. Pouttu (Centre for Wireless Communications University of Oulu, Finland); José Manuel Martín Rapún and Sergio Ayuso Gascon (Inycom, Spain)
Robust Receivers for FH-SS Signals in Channel with Additive Cauchy-Gaussian Mixture Noise
Nikolay Apanasenko and Evgeny Bakin (State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Grigory Evseev (St.Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)
Mobility Episode Discovery in the Mobile Networks Based on Enhanced Switching Kalman Filter
Toivo Vajakas, Tanel Kiis, Amnir Hadachi and Eero Vainikko (University of Tartu, Estonia)
Opportunistic and Partial Random Resource Reuse for Multiple D2D Communication in Cellular Networks
Abubaker Matovu Waswa (Technische Universität Ilmenau, Germany); Stephen S. Mwanje (Nokia Bell Labs, Germany); Jens Mueckenheim (University of Applied Sciences Merseburg, Germany); Andreas Mitschele-Thiel (Ilmenau University of Technology, Germany)
Method of assigning spreading factor to improve the scalability of the LoRaWAN wide area network
Aleksandra Tiurlikova (National Research University Higher School of Economics, Russia); Konstantin Mikhaylov (University of Oulu, Finland); Nikita Stepanov (SUAI, Russia)

Practical Implementations of Control Systems

Room: Tsaritsyno
Chair: Francesco Marcelloni (University of Pisa, Italy)
Scaling Limits for Stochastic Network Models Application to Wireless Communications
Hana Baili (CentraleSupélec, France)
Enabling Application Independent Redundancy by Using Software Defined Networking
Oliver Langthaler, Armin Veichtlbauer and Ulrich Pache (Salzburg University of Applied Sciences, Austria); Helmut Kapoun and Christian Bischof (Siemens Austria, Austria); Ferdinand von Tüllenburg and Peter Dorfinger (Salzburg Research Forschungsgesellschaft m. b. H., Austria)
Parametric Robust Control Law Design for DC-DC FB converter
Olga Slita, Sofia Alexandrova, Nikolay Nikolaev, Andrey Musaev and Elena Karpenko (ITMO University, Russia)
Advanced Parkinson's Disease Dysgraphia Analysis Based on Fractional Derivatives of Online Handwriting
Jan Mucha and Jiri Mekyska (Brno University of Technology, Czech Republic); Marcos Zanuy (Escola Universitaria Politecnica, Spain); Karmele López-de-Ipiňa (University of the Basque Country UPV/EHU, Spain); Vojtěch Zvončák, Zoltan Galaz, Tomas Kiska and Zdenek Smékal (Brno University of Technology, Czech Republic); Lubos Brabenec and Irena Rektorova (Masaryk University, Czech Republic)
Improvement of Inverter Efficiency of Three-phase Induction Motor Control System by Space Vector Pulse-width Modulation Method
Nguyen Huu Nam (Moscow Power Engineering Institute & Institute of Electrical Engineering, Russia); Le Tiep and Pham Thanh (Le Quy Don Institute, Vietnam)
Synthesis of Artificial Network Based Flight Controller Using Genetic Algorithms
Sergei Andropov (ITMO University & ITMO University, Russia); Alexei Guirik, Mikhail Budko, Marina Budko and Alexey Bobtsov (ITMO University, Russia)

Tuesday, November 6 14:40 - 15:20

Coffee Break

Room: Foyer

Tuesday, November 6 15:20 - 16:40

Advanced Techniques for Cellular Systems

Room: Borodino
Chair: Kryštof Zeman (Brno University of Technology, Czech Republic)
From Mobility Analysis to Mobility Hubs Discovery: A Concept based on Using CDR Data of the Mobile Networks
Amnir Hadachi, Artjom Lind and Joonas Lömps (University of Tartu, Estonia); Peeter Piksarv (Mooncascade OÜ, University of Tartu, Estonia)
Iterative Frequency-Domain Detection for MIMO Systems with Strong Nonlinear Distortion Effects
Joao Madeira (Universidade Nova de Lisboa, Portugal); João Guerreiro (Instituto de Telecomunicações & UAL, Portugal); Rui Dinis (Faculdade de Ciências e Tecnologia, University Nova de Lisboa & FCT-UNL, Portugal)
Influence of Correlation Coefficient on Spectral and Energy Efficiency of Optimal Signals
Anna Ovsyannikova, Sergey V. Zavjalov and Sergey V. Volvenko (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)
Wideband 3D-Printed Reflectarray of Closed-Volume Elements
Yury Antonov, Svyatoslav Ballandovich, Grigory Kostikov, Mikhail Sugak and Liubov Liubina (Saint Petersburg Electrotechnical University LETI, Russia)
Decoding techniques for coded FH OFDMA with nonparametric reception
Dmitry Osipov (IITP RAS, Russia)

Modeling and Evaluation of Network Services

Room: Kuskovo
Chair: Joanna Kolodziej (Cracow University of Technology, Poland)
Network Emulator of Transmission Parameters of Data Networks
Petr Cika, Stepan Grabovsky, Vaclav Zeman and Vlastimil Clupek (Brno University of Technology, Czech Republic)
Measuring User-perceived End-to-end Delays In Geographically Distributed Multimedia Systems
Alexander Beifuß and Bernd E. Wolfinger (University of Hamburg, Germany)
Denial of Service Attack Generator in Apache JMeter
Stepan Grabovsky, Petr Cika, Vaclav Zeman, Vlastimil Clupek, Milan Svehlak and Jan Klimes (Brno University of Technology, Czech Republic)
Minimisation of Networks Based on Computational Geometry Data Structures
Miloš Šeda (Brno University of Technology, Faculty of Mechanical Engineering, Czech Republic); Pavel Šeda (Brno University of Technology, Czech Republic)
Traceability Schemes Using Finite Geometry
Sergey V. Bezzateev (Saint-Petersburg Aerospace Instrumentation University & Saint Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics, Russia)

Tuesday, November 6 15:20 - 16:20

AIDL-HCSy 2018 workshop

Room: Tsaritsyno
Chair: Vinay Kumar (Thapar University, India)
Image Background Noise Impact on Convolutional Neural Network Training
Martin Rajnoha (Brno University of Technology, The Faculty of Electrical Engineering and Communication, Czech Republic); Radim Burget and Lukas Povoda (Brno University of Technology, Czech Republic)
EEG Artifact Removal and Noise Suppression using Hybrid GLCT-ICA Technique
Komal Jindal and Rahul Upadhyay (Thapar Institute of Engineering and Technology, Punjab, India); Hari Shankar Singh (Thapar Institute of Engineering and Technology, India)
Towards Identification of Hypomimia in Parkinson's Disease Based on Face Recognition Methods
Martin Rajnoha (Brno University of Technology, The Faculty of Electrical Engineering and Communication, Czech Republic); Jiri Mekyska and Radim Burget (Brno University of Technology, Czech Republic); Ilona Eliasova, Milena Kostalova and Irena Rektorova (Masaryk University, Czech Republic)

Tuesday, November 6 16:20 - 17:00

Modeling and Simulations of Control Systems

Room: Tsaritsyno
Chair: Jaroslav Sklenar (Brno University of Technology, Czech Republic)
Modeling, simulation and implementation of a low-scale poultry farm control system
Ekaterina Sergeeva, Olga Nuyya, Alisa Khomenko and Elena Karpenko (ITMO University, Russia)
Discrete-time state feedback control algorithm for disturbances compensation
Julia Chugina (ITMO University, Russia); Igor Furtat (ITMO University & Institute of Problems of Mechanical Engineering Russian Academy of Sciences, Russia)
Gramian Based Method for the State Matrix Uncertain Parameters Ranking
Olga Slita, Sofia Alexandrova, Nikolay Nikolaev, Andrey Musaev and Elena Karpenko (ITMO University, Russia)

Tuesday, November 6 16:40 - 17:20

ICUMT 2018 Round Table

Room: Kuskovo
Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)

Tuesday, November 6 19:00 - 21:00

Welcome Reception - Boston Seafood & Bar

2-1 Letnikovskaya str., 115114 Moscow
Room: Boston Seafood & Bar

Wednesday, November 7

Wednesday, November 7 8:40 - 9:40

Registration & Coffee Break

Room: Foyer

Wednesday, November 7 9:40 - 10:40

International Workshop on VR/AR over 5G for Smart City Moscow Opening

Alexey Chukarin, Moscow Departament of Information Technologies, Russia; Mihail Luzgachev, JSC Electronic Moscow, Russia; Evgeniy Novikov, Moscow Departament of Information Technologies, Russia
Room: Kuskovo & Tsaritsyno
Chair: Alexey Chukarin (RUDN University, Russia)

Wednesday, November 7 10:00 - 11:00

Keynote: From IoT to Blockchain: Investigating the Challenges of Cyber-Physical Interactions

Mohammad Hammoudeh, Manchester Metropolitan University, UK
Room: Borodino

Wednesday, November 7 10:40 - 11:20

Keynote: Time-Critical 5G in Smart City?

Heikki Hämmäinen, Aalto University, Finland
Room: Kuskovo & Tsaritsyno

Wednesday, November 7 11:00 - 12:00

RABAN 2018 workshop

Room: Borodino
Chair: Sergey Andreev (Tampere University of Technology, Finland)
Internet of Things Security Overview and Practical Demonstration
Vladislav Skorpil, Vaclav Oujezsky and Ludek Palenik (Brno University of Technology, Czech Republic)
Contention-Based Protocol with Time Division Collision Resolution
Artem Burkov (State University of Aerospace Instrumentation Saint-Petersburg, Russia); Alexey A. Frolov (Skolkovo Institute of Science and Technology & IITP RAS, Russia); Andrey Turlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)
On the Error Exponents of Capacity Approaching Construction of LDPC code
Pavel Rybin (IITP RAS & Skoltech, HSE, Russia); Alexey A. Frolov (Skolkovo Institute of Science and Technology & IITP RAS, Russia)

Wednesday, November 7 11:20 - 12:00

Keynote: Protection of Critical Infrastructure for Smart Cities

Edmundo Monteiro, University of Coimbra, Portugal
Room: Kuskovo & Tsaritsyno

Wednesday, November 7 12:00 - 13:20

Lunch

Room: Hotel Restaurant

Wednesday, November 7 13:20 - 14:40

APTP + MS 2018 workshop I

Room: Borodino
Chair: Eduard Sopin (RUDN University & Institute of Informatics Problems, FRC CSC RAS, Russia)
On Conditional Monte Carlo for the Failure Probability Estimation
Alexandra Borodina (Institute of Applied Mathematical Research of Karelian Research Centre of RAS & Petrozavodsk State University, Russia); Oleg Lukashenko and Evsey Morozov (Institute of Applied Mathematical Research, Karelian Research Centre, RAS, Russia)
Simulation Of The Limited Resources Queuing System With Signals
Kirill Ageyev (RUDN University, Russia); Eduard Sopin (RUDN University & Institute of Informatics Problems, FRC CSC RAS, Russia); Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)
Stationary Characteristics of the GI/M/1 Queue with General Renovation and Feedback
Ivan Zaryadov, Ekaterina Bogdanova, Tatiana Milovanova, Sergey Matyushenko and Daria Pyatkina (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)
Performance Analysis of the Offloading Scheme in a Fog Computing System
Eduard Sopin (RUDN University & Institute of Informatics Problems, FRC CSC RAS, Russia); Anastasia Daraseliya (RUDN University & ABBYY, Russia); Luis M. Correia (IST/INESC-ID - University of Lisbon & INESC, Portugal)
On a Method of Bounding the Rate of Convergence for Finite Markovian Queues
Alexander Zeifman (Vologda State University & Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS and ISEDT RAS, Russia); Ksenia Kiseleva (Vologda State University, Russia); Yakov Satin (Vologda State University); Anastasia Anastasia Kryukova (Vologda State University, Russia); Victor Korolev (Lomonosov Moscow State University and Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS, Russia)
On the Distribution of the Stationary Point of Significance Level for Empirical Distribution Function
Alexey Kislitsyn (Keldysh Institute of Applied Mathematics, Russia); Yuri Orlov (Keldysh Institute of Applied mathematics, Russia); Dmitri Moltchanov and Andrey Samuylov (Tampere University of Technology, Finland); Alexey Chukarin (RUDN University, Russia); Yuliya Gaidamaka (Peoples' Friendship University of Russia (RUDN) & FRC Computer Science and Control RAS, Russia)

Wednesday, November 7 13:20 - 14:00

Keynote: 5G and Smart Cities

Marília Curado, University of Coimbra, Portugal
Room: Kuskovo

Wednesday, November 7 13:20 - 14:40

Experimental Evaluation and Prototyping of Signal Processing Technologies

Room: Tsaritsyno
Chair: Konstantin Mikhaylov (University of Oulu, Finland)
Effect of Stroke-level Intra-writer Normalization on Computerized Assessment of Developmental Dysgraphia
Vojtěch Zvončák and Jiri Mekyska (Brno University of Technology, Czech Republic); Katarina Safarova (Masaryk University, Czech Republic); Zoltan Galaz, Jan Mucha, Tomas Kiska and Zdenek Smékal (Brno University of Technology, Czech Republic); Barbora Losenicka, Barbora Cechova and Pavlina Francova (Masaryk University, Czech Republic); Marcos Zanuy (Escola Universitaria Politecnica, Spain); Sara Rosenblum (University of Haifa, Israel)
Music Information Retrieval Techniques for Determining the Place of Origin of a Music Interpretation
Tomas Kiska, Zoltan Galaz, Vojtěch Zvončák, Jan Mucha, Jiri Mekyska and Zdenek Smékal (Brno University of Technology, Czech Republic)
Fractional-Octave Filters for Energy-Efficient Noise Measurement for Sensor Networks
Jiri Schimmel, Petr Sysel, Ondrej Krajsa and Marek Ryšavý (Brno University of Technology, Czech Republic)
Practical Design of Fractional-Order Oscillator Employing Simple Resonator and Negative Resistor
Roman Sotner (Brno University of Technology, Faculty of Electrical Engineering and Communication, Czech Republic); Jan Jerabek (Brno University of Technology, Czech Republic); Ondrej Domansky (University of Technology, Czech Republic); Norbert Herencsar, Aslihan Kartci and Jan Dvorak (Brno University of Technology, Czech Republic)
Pseudo-Differential Filter Operating in Current Mode
Ondrej Sladok (Brno University of Technology, Czech Republic); Ladislav Velic (The Faculty of Electrical Engineering and Communication Brno University of Technology, Czech Republic); Jaroslav Koton (Brno University of Technology & BUT, Czech Republic); Norbert Herencsar (Brno University of Technology, Czech Republic)
Performance Analysis of Oustaloup Approximation for the Design of Fractional-Order Analogue Circuits
Jaroslav Koton (Brno University of Technology & BUT, Czech Republic); Jørgen Stavnesli (Norwegian University of Science and Technology, Norway); Todd Freeborn (University of Alabama, USA)

Wednesday, November 7 14:00 - 14:40

Keynote: Integrated Energy Management in Smart City: The Triangulum Experience and Road Ahead

Bamidele Adebisi, Manchester Metropolitan University, UK
Room: Kuskovo

Wednesday, November 7 14:40 - 15:20

Coffee Break

Room: Foyer

Wednesday, November 7 15:20 - 16:40

APTP + MS 2018 workshop II.

Room: Borodino
Chair: Ammar Muthanna (Saint Petersburg State University of Telecommunications, Russia)
Performance Measures Analysis of Admission Control Scheme Model for Wireless Network, Described by a Queuing System Operating in Random Environment
Yves Adou (RUDN University, Cote d'Ivoire); Ekaterina V. Markova (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Irina Gudkova (RUDN University, Russia)
Hysteretic Mechanism for 5G Hybrid Evolved Packet Core Resource Management
Pavel Abaev and Alexey Tsarev (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)
Telecommunication Market Model and Optimal Pricing Scheme of 5G Services
Leonid Sevastyanov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Sergey Vasilyev (Peoples’ Friendship University of Russia & Russia, Russia)
A New Ranking Method of Alternatives for Group Decision Making in Social Networks
Nadezhda Chukhno, Olga Chukhno, Anna Gaidamaka and Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Enrique Viedma (University of Granada, Spain)
Performance Analysis of Mixture of Unicast and Multicast Sessions in 5G NR Systems
Andrey Samuylov and Dmitri Moltchanov (Tampere University of Technology, Finland); Alesia Krupko (Peoples' Friendship University, Russia); Roman Kovalchukov and Faina Moskaleva (RUDN University, Russia); Yuliya Gaidamaka (Peoples' Friendship University of Russia (RUDN) & FRC Computer Science and Control RAS, Russia)
Study of 5G Services Standardization: Specifications and Requirements
Abdelhamied Ateya (Zagazig University, Egypt); Ammar Muthanna (State University of Telecommunications, Russia); Maria Makolkina (The Bonch-Bruevich Saint - Petersburg State University of Telecommunications, Russia); Andrey Koucheryavy (SPbSUT, Russia)

Wednesday, November 7 15:20 - 16:00

Keynote: Evolving 5G: Promise Meets Reality

Oleg Chutko, National Instruments, Russia
Room: Kuskovo

Wednesday, November 7 15:20 - 16:40

Cybersecurity and Cloud Applications

Room: Tsaritsyno
Chair: Mohammad Hammoudeh (Manchester Metropolitan University, United Kingdom (Great Britain))
Performance Analysis of Pairing-Based Elliptic Curve Cryptography on Constrained Devices
Jan Hajný and Petr Dzurenda (Brno University of Technology, Czech Republic); Sara Ricci (Universitat Rovira i Virgili, Spain); Lukas Malina and Kamil Vrba (Brno University of Technology, Czech Republic)
Efficiency comparison of pseudorandom number generators based on strong cryptographic algorithms
Vladimir Grozov, Marina Budko, Mikhail Budko and Alexei Guirik (ITMO University, Russia)
Investigation of Power Line Communication and Wi-Fi Co-existence in Smart Home
Radek Fujdiak and Jan Slacik (Brno University of Technology, Czech Republic); Milos Orgon (Slovak University of Technology in Bratislava (STU), Slovakia); Petr Mlynek and Jiri Misurec (Brno University of Technology, Czech Republic); Jozef Hallon and Jan Halgos (Slovak University of Technology in Bratislava (STU), Slovakia)
Bitcoin Trust Communities
Magdalena Punceva (UGD, Macedonia, the former Yugoslav Republic of); Ninoslav Marina (Princeton University, USA)
Efficient Architecture Design for Software as a Service in Cloud Environments
Pavel Šeda (Brno University of Technology, Czech Republic); Pavel Masek (Brno University of Technology & Member of WISLAB group, Czech Republic); Jindriska Sedova (Faculty of Economics and Administration, Masaryk University, Czech Republic); Miloš Šeda (Brno University of Technology, Faculty of Mechanical Engineering, Czech Republic); Jan Krejci and Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)
IP traffic generator using container virtualization technology
Radek Fujdiak, Vaclav Uher, Petr Mlynek, Petr Blazek, Jan Slacik and Jiri Misurec (Brno University of Technology, Czech Republic); Marina Volkova, Petr Chmelar and Vladimir Sedlacek (Greycortex, Czech Republic)

Wednesday, November 7 16:00 - 16:40

Smart City Moscow Workshop Round Table

Room: Kuskovo

Wednesday, November 7 16:40 - 17:20

Smart City Moscow Workshop Closing

Room: Kuskovo
Chair: Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)

Wednesday, November 7 19:00 - 22:00

Gala Dinner - Kremlin in Izmailovo

73zh Izmajlovskoe Shosse, 105187 Moscow
Room: Kremlin in Izmailovo

Thursday, November 8

Thursday, November 8 8:40 - 10:00

Registration & Coffee Break

Room: Foyer

Thursday, November 8 10:00 - 11:00

Keynote: Device-Free Passive RF Human Sensing

Mauro De Sanctis, University of Rome Tor Vergata, Italy
Room: Kuskovo & Tsaritsyno

Thursday, November 8 11:00 - 12:00

Keynote: Quality of Data Retrieval in IoT Systems

Tatiana Kozlova Madsen, Aalborg University, Denmark
Room: Kuskovo & Tsaritsyno

Thursday, November 8 12:00 - 12:20

ICUMT 2018 Closing

Room: Kuskovo & Tsaritsyno
Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)

Thursday, November 8 12:20 - 13:20

Lunch

Room: Hotel Restaurant

Thursday, November 8 13:20 - 17:00

Guided Bus City Tour

Thursday, November 8 13:20 - 14:40

APTP + MS 2018 workshop III.

Room: Kuskovo
Chair: Dmitry S Kulyabov (Peoples' Friendship University of Russia & The Joint Institute for Nuclear Research, Russia)
On Relay Selection Approaches in Bluetooth Mesh Networks
Emil Hansen, Martin Hedegaard Nielsen, Daniel Serup, Robin Williams and Tatiana Madsen (Aalborg University, Denmark); Rasmus Abildgren (Samsung Electronics Co., Ltd. & Samsung Denmark Research Center, Denmark)
Toward Modern Educational IT-Ecosystems: from Learning Management Systems to Digital Platforms
Andrey K. Gorshenin (Federal Research Center Сomputer Science and Control of the Russian Academy of Sciences, Russia)
Parametric Study of the Control System in the TCP Network
Tatiana Velieva and Anna Korolkova (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Dmitry S Kulyabov (Peoples' Friendship University of Russia & The Joint Institute for Nuclear Research, Russia); Sergey Abramov (Russian Academy of Sciences, Russia)
Self-learning Machine Method for Anomaly Detection in Real Time Data
Yuri Ardulov (RingCentral Inc., USA); Kristina Kucherova (St. Petersburg Polytechnic University & Distillery, Russia); Serg Mescheryakov (St. Petersburg Polytechnic University, Russia); Dmitry Shchemelinin (RingCentral Inc, USA)
On Value-at-Risk and Expected Shortfall of Financial Asset with Stochastic Pricing
Maxim Fomin and Sergey Shorokhov (RUDN University, Russia)
Analysis of Data from Accelerometers of Mobile Devices
Dalie Luc-Donald (RUDN, Cote d'Ivoire); Elena Emelianova (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Vladimir Petrov (RUDN University, Russia); Ekaterina Popova (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Alexey Khokhlov (RUDN University, Russia)

APTP + MS 2018 workshop IV.

Room: Tsaritsyno
Chair: Leonid Sevastianov (RUDN University, Russia)
Synthesis and Analysis of Multidimensional Mathematical Models of Population Dynamics
Anastasiya Demidova (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Olga Druzhinina (Federal Research Center Computer Science and Control of RAS, Russia); Milojica Jacimovic (University of Montenegro, Montenegro); Olga Masina (Bunin Yelets State University Yelets, Russia); Nevena Mijajlovic (University of Montenegro, Russia)
Application of Finite Element Method Programs to the Calculation of Vibration-Rotation States of a Diatomic Beryllium Molecule
Alexander Gusev, Ochbadrakh Chuluunbaatar and Sergue Vinitsky (JOINT INSTITUTE FOR NUCLEAR RESEARCH, Russia); Vladimir Derbov (Saratov State University, Russia); Andrzej Gozdz (University of M. Curie-Sklodowska, Poland); Pavel Krassovitskiy (Institute of Nuclear Physics, Kazakhstan); Igor Filikhin (North Carolina Central University, USA); Alexander Mitin (Moscow Institute of Physics and Technology, Russia)
Effective Schrodinger Equation for One-Dimensional Systems with Rapidly Oscillating Boundary Conditions
Nikolay Tretyakov (The Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration, Russia); Pavel Golosov (Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration, Russia); Anton Kochanov (RUDN University, Russia)
Application of the Model of Quantum Measurments of Valence Electrons of Alcali Metals to Modelling of Quantum Communication Channels
Alexander Zorin and Leonid Sevastianov (RUDN University, Russia); Nikolay Tretyakov (The Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration, Russia)
Modeling of the Multiply Connected Controlled Dynamical Systems
Olga Druzhinina (Federal Research Center Computer Science and Control of RAS, Russia); Elena Kaledina (Ogarev Mordovia State University, Russia); Olga Masina (Bunin Yelets State University Yelets, Russia); Vladimir Shchennikov and Elena Shchennikova (Ogarev Mordovia State University, Russia)
Experimental and Numerical Study of Properties of Nematic Liquid Crystal Waveguide Structures
Aleksandr Egorov (A M Prokhorov General Physics Institute of the Russian Academy of Sciences, Russia); Leonid Sevastianov (RUDN University, Russia); Vladimir Shigorin (A M Prokhorov General Physics Institute of the Russian Academy of Sciences, Russia); Guillermo Andler (Stockholm University, Sweden); Alexander Ayriyan and Edik Ayriyan (Joint Institute for Nuclear Research, Russia)
Mathematical Decision Support Model for the Decommissioning of Nuclear Power Facilities
Valeriy Bochkarev (Scientific and Engineering Centre for Nuclear and Radiation Safety, Russia); Alexander Kryanev and Dmitriy Smirnov (National Research Nuclear University MEPhI, Russia)

Friday, November 9

Friday, November 9 10:00 - 12:00

APTP + MS 2018 workshop Round Table

RUDN University - Room 110
Chair: Yuliya Gaidamaka (RUDN University, Russia)