Time Grand Auditorium Hall 02 Hotel Holiday Inn Lisbon Hotel Mundial - Rooftop Bar Reception 01 Room 01.1 Room 02.1 Room 02.2 Session

Tuesday, October 18

08:30-09:45         Registration        
09:45-10:00 Opening                
10:00-11:00 Keynote 1: Data Plane programmability: the next step in Software Defined Networking                
11:00-12:00 Keynote 2: LTE Evolution and its Path to 5G                
12:00-13:00   Lunch              
13:00-14:30           TC01: Internet of Things CS1: Control Systems Design NT01: Modern Network Technologies  
14:30-15:00   Coffee break              
15:00-16:30           TC02: Modern Cellular Systems TH01: THZCOM workshop RA01: RABAN workshop  
18:30-20:00       Welcome reception - Hotel Mundial, Praça Martim Moniz 2, Lisbon          

Wednesday, October 19

09:00-09:10               FOAN 2016: Opening session  
09:10-10:30               FOAN 2016: Telecom session 1  
10:00-11:00 KS03: Keynote 3: Challenges in Robotics to face the new era              
11:00-12:00 Keynote 4: My Forty-year Adventure in the Wonderful World of Fiber Optics!                
12:00-13:00   Lunch              
13:00-14:30           TP01: Candidate Multicarrier Waveforms for Future 5G Communication Systems - Tutorial part 1 CS02: Real-world Applications of Control Systems    
13:10-13:45           FOAN 2016: INVITED TALK - INDUSTRY EXPERT  
13:45-14:30           FOAN 2016: Telecom session 2  
14:30-15:00   Coffee break              
15:00-16:30           TP02: Candidate Multicarrier Waveforms for Future 5G Communication Systems - Tutorial part 2 IT01: Cloud Services and Network Virtualization FOAN 2016: PON Session  
16:30-18:15               FOAN 2016: Fiber AND Free Space Optics  
18:15-18:25               FOAN 2016: Closing session  
20:00-22:00     Gala dinner - Holiday Inn Lisboa, Av. de António José de Almeida 28, Lisboa            

Thursday, October 20

09:00-10:30           TC03: Security and Reliability Issues in Communications CS03: Analytical and Experimental Evaluation of Control Systems AP01: APTP + MS workshop  
10:30-11:00   Coffee break              
11:00-12:30           TC04: Network and Data Coding CS04: Industrial Control Systems TC05: Radio Access Technologies  
12:30-13:30   Lunch              
14:00-17:00                 Guided bus city tour - meeting point in front of the Hotel Holiday Inn Lisbon

Tuesday, October 18

Tuesday, October 18, 08:30 - 09:45

Registrationgo to top

Room: Reception 01

Tuesday, October 18, 09:45 - 10:00

Openinggo to top

Room: Grand Auditorium

Tuesday, October 18, 10:00 - 11:00

Keynote 1: Data Plane programmability: the next step in Software Defined Networkinggo to top

Prof. Giuseppe Bianchi, University of Roma Tor Vergata
Room: Grand Auditorium

Tuesday, October 18, 11:00 - 12:00

Keynote 2: LTE Evolution and its Path to 5Ggo to top

Alexey Anisimov - Senior Researcher, Nokia Mobile Networks
Room: Grand Auditorium

Tuesday, October 18, 12:00 - 13:00

Lunchgo to top

Room: Hall 02

Tuesday, October 18, 13:00 - 14:30

CS1: Control Systems Designgo to top

Room 02.1
Hybrid Parallel Neuro-controller for Multirotor Unmanned Aerial Vehicle
Alexey Bobtsov, Alexei Guirik, Mikhail Budko and Marina Budko (ITMO University, Russia)
Developing a movement algorithm for a wheeled robot moving over a rough terrain
Veronika Mazulina (University of Information Technologies, Mechanics and Optics, Russia); Yury Litvinov and Alexandr Bushuev (Saint Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics, Russia)
Hybrid Sliding Mode Fuzzy Logic-Based PI Controller Design and Implementation of Shape Memory Alloy Actuator
Yasser Mahmoud Alsayed Hassan and Ahmed Abouelsoud (Egypt-Japan University of Science and Technology, Egypt); Ahmed Rashad Fathelbab (Egypt-Japan University for Science and Technology, Egypt)
A Lyapunov Equation Based Mapping Approach to Achieve Controller Integrity
Khaled Alaa (RWTH Aachen University, Germany); Ilhan Mutlu (RWTH Aachen University & Mr., Germany); Frank Schrödel (IAV GmbH, Germany); Mehmet Turan Soylemez (Istanbul Technical University, unknown); Dirk Abel (RWTH Aachen University, Germany)
Robust suboptimal output control for a Twin Rotor MIMO System
Sergey Vrazhevsky (ITMO University, Russia); Julia Chugina (ITMO University & Institute of Problems of Mechanical Engineering Russian Academy of Sciences, Russia); Igor Furtat and Artem Kremlev (ITMO University, Russia)
Neural Network Approach based on Convex Incremental Learning Machine for Prediction of Diffuse Solar Radiation
Elizabeta D Lazarevska (University "Ss. Cyril and Methodius" Skopje & Faculty of Electrical Engineering and Information Technologies, Macedonia, the former Yugoslav Republic of)

NT01: Modern Network Technologiesgo to top

Room 02.2
Vehicular Safety Application Identifier Algorithm for LTE VANET Server
Shuja Ansari, Tuleen Boutaleb and Carlos Gamio (Glasgow Caledonian University, United Kingdom (Great Britain)); Sinan Sinanovic (GCU, United Kingdom (Great Britain)); Ioannis Krikidis (University of Cyprus, Cyprus); Marvin Sánchez Garache (National University of Engineering of Nicaragua (UNI), Nicaragua)
An SDR Platform Using Direction Finding and Statistical Analysis for the Detection of Interferers
Wissam Abdessamad (AUB, Lebanon); Youssef Nasser (American University of Beirut, Lebanon); Samah Chazbeck (Lebanese University, Lebanon); Ghassan Fakher and Hassan A. Artail (American University of Beirut, Lebanon); Oussama Bazzi (Lebanese University, Lebanon)
Analysis of Delays in Medical Applications of Nanonetworks
Rustam Pirmagomedov (Peoples Friendship University of Russia, Russia); Ivan Hudoev (SPbSUT, Russia); Ruslan Glushakov (Military Medical Academy, Russia); Ruslan Kirichek (The Bonch-Bruevich Saint - Petersburg State University of Telecommunications, Russia); Andrey Koucheryavy (SPbSUT, Russia)
Cost Modeling for SDN/NFV Based Mobile 5G Networks
Christos J Bouras (University of Patras CTI&P-Diophantus & University of Patras, Greece); Panagiotis Ntarzanos and Andreas Papazois (University of Patras, Greece)
Optical Filters for Adaptive Compensation of Chromatic Dispersion in High-Speed Optical Transmission Systems
M Meltenisov (SUT, Finland); A Matukhin (SUT, Russia)
Impairment-aware optimization strategies to dimension optical transport networks with minimal regeneration requirements
Ricardo Mendes and Bruna Nogueira (University of Coimbra, Portugal); Teresa Gomes (University of Coimbra & INESC COIMBRA, Portugal); Lúcia Martins (University of Coimbra & INESC-Coimbra, Portugal); João Santos (Coriant, Portugal)

TC01: Internet of Thingsgo to top

Room 01.1
Noncoherent Ultra Wideband Wireless Sensor Networks for Primary User Detection
Yagmur Sabucu (Bogazici University, Turkey); Serhat Erkucuk (Kadir Has University, Turkey)
Implementation and Analysis of Hybrid Wireless Indoor Positioning with iBeacon and Wi-Fi
Ching-Chieh Chiu, Jen-Chieh Hsu and Jenq-Shiou Leu (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan)
Designing a Low-Cost Data Transfer Unit for Use in IoT Applications
Ivan Ganchev (University of Limerick, Ireland & University of Plovdiv Paisii Hilendarski, Bulgaria); Zhanlin Ji (University of Limerick, Ireland); Máirtín O'Droma (University of Limerick & Director, Telecommunications Research Centre, University of Limerick, Ireland)
Experimental Evaluation of Technology Enablers for Cutting Edge Wearables' Applications
Kryštof Zeman (Brno University of Technology, Czech Republic); Pavel Masek (Brno University of Technology & Member of WISLAB group, Czech Republic); Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic); Pavel Dvorak, Radovan Josth and Tomas Jankech (Konica Minolta, Czech Republic)
Experimental Measurements of Noise Influence on Narrowband Power Line Communication
Petr Mlynek (Brno University of Technology, Czech Republic); Radek Fujdiak (Peoples' Friendship University of Russia, Russia & Brno University of Technology, Czech Republic); Jiri Misurec and Jan Slacik (Brno University of Technology, Czech Republic)
An Adaptive System for Underwater Wireless Power Transfer
Francisco Gonçalves (FEUP, Portugal); Adriano Pereira and André Morais (INESC TEC, Portugal); Candido Duarte (INESC TEC & FEUP, Portugal); Rui Gomes (FEUP, Portugal); Luís Pessoa (INESC, Portugal)

Tuesday, October 18, 15:00 - 16:30

RA01: RABAN workshopgo to top

Room 02.2
Improving Reliability of Replicated Message Delivery in Cellular Machine-Type Communications
Olga Galinina (Tampere University of Technology, Finland); Andrey Turlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Sergey Andreev and Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)
Analysis of Energy Harvesting Efficiency for Power Supply of WBAN Nodes in Heterogeneous Scenarios
Evgeny Bakin, Ilya Ivanov and Maria Shelest (State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Andrey Turlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)
Modeling the Utilization of a Multi-Tenant Band in 3GPP LTE System with Licensed Shared Access
Irina Gudkova (RUDN University, Russia); Ekaterina V. Markova (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Pavel Masek (Brno University of Technology & Member of WISLAB group, Czech Republic); Sergey Andreev (Tampere University of Technology, Finland); Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic); Natalia Yarkina (Peoples’ Friendship University of Russia, Russia); Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)
D2D Communications for Mobile Devices: Technology Overview and Prototype Implementation
Mathieu Devos and Aleksandr Ometov (Tampere University of Technology, Finland); Niko Mäkitalo (Tampere University of Technology & TUT, Finland); Timo Aaltonen, Sergey Andreev and Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)
Distributed GNSS-Based Time Synchronization and Applications
Dmitry Petrov (Industry and Academy, Finland); Sergei Melnik (Central Scientific Research Institute of Communication & Moscow Technical University of Communications and Informatics, Russia); Timo Hämäläinen (University of Jyväskylä, Finland)
On The Performance Evaluation of MIMO-SCMA Systems
Wissam Abdessamad (AUB, Lebanon); Youssef Nasser and Karim Youssef Kabalan (American University of Beirut, Lebanon); Oussama Bazzi (Lebanese University, Lebanon)

TC02: Modern Cellular Systemsgo to top

Room 01.1
Sleep Mode Performance Gains In 5G Femtocell Clusters
Christos J Bouras (University of Patras CTI&P-Diophantus & University of Patras, Greece); Georgios Diles (Computer Engineering and Informatics Dept., University of Patras, Greece)
Downlink Power Setting for Energy Efficient Heterogeneous Cellular Networks
Francisco J. Martin-Vega (University of Málaga & IEEE Student Member, Spain); Isabel Delgado-Luque (Universidad de Málaga, Spain); Gerardo Gomez (University of Málaga, Spain); Mari Carmen Aguayo-Torres (Universidad de Malaga, Spain); J. Tomás Entrambasaguas (Universidad de Málaga, Spain)
CMPT: a Methodology of Comparing Performance Measurement Tools
Samira Homayouni (Vienna University of Technology, Austria); Vaclav Raida (TU Wien, Austria); Philipp Svoboda (Technische Universität Wien, Austria)
Load Based Cell Selection Algorithm for Digital Mobile Radio
Simay Yılmaz (İzmir Insitute of Technology, Turkey); Berna Özbek (Izmir Institute of Technology, Turkey); Murat Taş and Erinç Bardak (Aselsan, Turkey)
Transmission Power Optimization in Live 3GPP LTE-A Indoor Deployment
Pavel Masek (Brno University of Technology & Member of WISLAB group, Czech Republic); Mariusz Slabicki (Aalto University, Finland); Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic); Krzysztof Grochla (Institute of Theoretical and Applied Informatics of PAS, Poland)
Alternative Topology Construction for Cooperative Data Distribution in Mobile Ad Hoc Networks
Milan Cvjetkovic (City University London, United Kingdom (Great Britain)); Rakocevic Veselin (City University, United Kingdom (Great Britain))

TH01: THZCOM workshopgo to top

Room 02.1
Non Linear Space-Time Equalizer for Single-User Hybrid mmWave Massive MIMO Systems
Roberto Magueta, Daniel Castanheira and Adão Silva (Instituto de Telecomunicações (IT)/University of Aveiro, Portugal); Rui Dinis (Faculdade de Ciências e Tecnologia, University Nova de Lisboa & FCT-UNL, Portugal); Atílio Gameiro (Instituto de Telecomunicações / Universidade de Aveiro, Portugal)
Terahertz Band Communications: Applications, Research Challenges, and Standardization Activities
Vitaly Petrov (Tampere University of Technology, Finland); Alexander Pyattaev (YL Verkot, Finland); Dmitri Moltchanov and Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)
A Geometrical 3D Multi-Cluster Mobile-to-Mobile MIMO Channel Model with Rician Correlated Fading
Alexander Ksendzov (Ryazan State Radio Engineering University, Russia)
SC-FDMA/OFDMA System under Outdoor NLOS Measurement Channel at 30 GHz
Khelil Abdellatif (University of SETIF & University of ELOUED, Algeria); Larbi Talbi and Jules LeBel (University of Quebec - Outaouais, Canada); Djamel Slimani (University of SETIF-1, Algeria)

Wednesday, October 19

Wednesday, October 19, 09:00 - 09:10

FOAN 2016: Opening sessiongo to top

Room 02.2

Wednesday, October 19, 09:10 - 10:30

FOAN 2016: Telecom session 1go to top

Room 02.2

Wednesday, October 19, 10:00 - 11:00

KS03: Keynote 3: Challenges in Robotics to face the new erago to top

Lucia Pallottino - Associate Professor at the Centro „E. Piaggio" and the Dipartimento di Ingegneria dell'Informazione, University of Pisa
Room: Grand Auditorium

Wednesday, October 19, 11:00 - 12:00

Keynote 4: My Forty-year Adventure in the Wonderful World of Fiber Optics!go to top

Henri Hodara - co-founder of Tetra Tech, technologist, business executive and entrepreneuer
Room: Grand Auditorium

Wednesday, October 19, 12:00 - 13:00

Lunchgo to top

Room: Hall 02

Wednesday, October 19, 13:00 - 14:30

CS02: Real-world Applications of Control Systemsgo to top

Room 02.1
Real-time Emotions Recognition System
Vinicius Silva (University of Minho, Portugal); Filomena Soares (Minho University, Portugal); João Esteves (Algoritmi R&D, School of Engineering, Univ of Minho, Portugal); Joana Figueiredo (CMEMS R&D, School of Engineering, Portugal); Celina Leao (Algoritmi R&D, School of Engineering, Univ of Minho, Portugal); Cristina Santos (CMEMS R&D, School of Engineering, Univ Minho, Portugal); Ana Pereira (Education Research Center, Institute of Education, Univ Minho, Portugal)
2-D Localization of Passive UHF RFID Tags Using Location Fingerprinting
Stefan Nosovic (Technical University Munich, Germany); Alois Ascher (Technische Universität München, Germany); Johannes Lechner (Technical University of Munich, Germany); Bernd Bruegge (Technische Universität München, Germany)
Mirroring Emotion System - On-line Synthesizing Facial Expressions on a Robot Face
Vinicius Silva (University of Minho, Portugal); Filomena Soares (Minho University, Portugal); João Esteves (Algoritmi R&D, School of Engineering, Univ of Minho, Portugal)
Optimising Energy Characteristics of Head Worn Displays for Active Use in Factory Environments
Sebastian Felix Rauh and Daniel Grauf (Heilbronn University, Germany); Sven Schwager and Stephan Bolch (AUDI AG, Germany); Gerrit Meixner (Heilbronn University, Germany)
Turbojet Vibrations Analysis Using the Order Tracking Methods
Martin Cala (Brno University of Technology, Czech Republic); Petr Beneš (Brno University of Technology & FEEC, Czech Republic)
Current-mode Fractional Low- and High-pass Filters Using Current Conveyors
Jaroslav Koton (Brno University of Technology & BUT, Czech Republic); Ondrej Sladok and Jan Salasek (Brno University of Technology, Czech Republic); Peter Ushakov (Kalashnikov Izhevsk State Technical University, Russia)

TP01: Candidate Multicarrier Waveforms for Future 5G Communication Systems - Tutorial part 1go to top

Room 01.1

Wednesday, October 19, 13:10 - 13:45

FOAN 2016: INVITED TALK - INDUSTRY EXPERTgo to top

Room 02.2

Wednesday, October 19, 13:45 - 14:30

FOAN 2016: Telecom session 2go to top

Room 02.2

Wednesday, October 19, 14:30 - 15:00

Coffee breakgo to top

Room: Hall 02

Wednesday, October 19, 15:00 - 16:30

FOAN 2016: PON Sessiongo to top

Room 02.2

IT01: Cloud Services and Network Virtualizationgo to top

Room 02.1
Explore Maximal Frequent Itemsets for Big Data Pre-processing based on Small Sample in Cloud Computing
Gaochao Xu, Yan Ding and Chunyi Wu (Jilin University, P.R. China); Yunan Zhai (Jilin Communications Polytechnic, P.R. China); Jia Zhao (Jilin University, P.R. China)
Improved Perfect Secrecy of Distributed Storage Systems using Interference Alignment
Natasa Paunkoska (University of Information and Science Technology St. Paul the Apostle, Macedonia, the former Yugoslav Republic of); Venceslav Kafedziski (Cyril and Methodius University, Macedonia, the former Yugoslav Republic of); Ninoslav Marina (Princeton University, USA)
Evaluating the Influence of Geographical Location between Cellular End-users and Data Center on Latency in E-UTRAN Network
Dalibor Uhlir and Martin Stusek (Brno University of Technology, Czech Republic); Pavel Masek (Brno University of Technology & Member of WISLAB group, Czech Republic); Jiri Hosek and Petr Cika (Brno University of Technology, Czech Republic)
On Telecommunication Architectures: from Intelligent Network to Network Functions Virtualization
Manfred Schneps-Schneppe (Ventspils University College, Latvia); Dmitry Namiot (Moscow State University, Russia)
Improving DSS Efficiency with Shortened MSR Codes
Ninoslav Marina (Princeton University, USA); Natasa Paunkoska (University of Information and Science Technology St. Paul the Apostle, Macedonia, the former Yugoslav Republic of); Weiler A. Finamore (UFJF - Federal University of Juiz de Fora, Brazil); Jovan Karamachoski (UIST, Macedonia, the former Yugoslav Republic of); Magdalena Punceva (UGD, Macedonia, the former Yugoslav Republic of)
A Cloud-based heterogeneous wireless platform for monitoring and management of freight trains
Sandro Chiocchio (University of L'Aquila, Italy); Arianna Persia (University of L' Aquila, Italy); Fortunato Santucci (University of l'Aquila, Italy); Valerio Di Claudio, Domenico Di Grande, Pasquale Giugliano and Giovanni Guidotti (Finmeccanica, Italy)

TP02: Candidate Multicarrier Waveforms for Future 5G Communication Systems - Tutorial part 2go to top

Room 01.1

Wednesday, October 19, 16:30 - 18:15

FOAN 2016: Fiber AND Free Space Opticsgo to top

Room 02.2

Wednesday, October 19, 18:15 - 18:25

FOAN 2016: Closing sessiongo to top

Room 02.2

Wednesday, October 19, 20:00 - 22:00

Gala dinner - Holiday Inn Lisboa, Av. de António José de Almeida 28, Lisboago to top

Room: Hotel Holiday Inn Lisbon

Thursday, October 20

Thursday, October 20, 09:00 - 10:30

AP01: APTP + MS workshopgo to top

Room 02.2
On the Ergodicity Bounds for a Constant Retrial Rate Queueing Model
Alexander Zeifman (Vologda State University & Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS and ISEDT RAS, Russia); Yakov Satin (Vologda State Pedagogical University, Russia); Evsey Morozov (Institute of Applied Mathematical Research, Karelian Research Centre, RAS, Russia); Ruslana Nekrasova (IAMR Karelian Research Centre RAS, Russia); Andrey K. Gorshenin (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS & Moscow Technological University (MIREA), Russia)
Detection of Anomalies in Non-numerical Data
Alexander Grusho and Elena Timonina (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS & Moscow State University, Russia); Nick Grusho (Institute of Informatics Problems, FRC Computer Science and Control of the RAS, Russia)
Analytical Model for Software Defined Network Delay Estimation
Pavel Abaev (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Vitalii Beschastnyi (RUDN University, Russia); Alexey Tsarev (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Sergey Fedorov (RUDN University, Russia)
Modeling and Analyzing Licensed Shared Access Operation for 5G Network as An Inhomogeneous Queue with Catastrophes
Irina Gudkova (RUDN University, Russia); Anna Korotysheva (Vologda State University and Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS, Russia); Alexander Zeifman (Vologda State University & Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS and ISEDT RAS, Russia); Galina Shilova (Vologda State University, Russia); Victor Korolev (Lomonosov Moscow State University and Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS, Russia); Sergey Shorgin (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS, Russia); Rostislav Razumchik (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS and RUDN University, Russia)
ANALYSIS OF FINITE MAP|PH|1 QUEUE WITH HYSTERETIC CONTROL OF ARRIVALS
Rostislav Razumchik (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS and RUDN University, Russia)
Monotonicity and Stochastic Bounds for Simultaneous Service Multiserver Systems
Evsey Morozov (Institute of Applied Mathematical Research, Karelian Research Centre, RAS, Russia); Alexander Rumyantsev (Institute of Applied Mathematical Research of the Karelian Research Centre of the RAS, Russia); Irina Peshkova (Petrozavodsk State University, Russia)

CS03: Analytical and Experimental Evaluation of Control Systemsgo to top

Room 02.1
Read-Out Control System for High Resolution Time to Digital Converter
Pavel Broulim (University of West Bohemia, Czech Republic)
Adaptive disturbance compensation in linear systems with input arbitrary delay: internal model approach
Dmitry Gerasimov, Alexei Paramonov and Vladimir Nikiforov (ITMO University, Russia)
Modelling and Validation of Σ∆ Modulators
Lukas Palocko (University of West Bohemia, Czech Republic)
Comparison of Measures of Time-Frequency Distribution Optimization
Stanislav Pikula (Brno University of Technology & The Faculty of Electrical Engineering and Communication, Czech Republic); Petr Beneš (Brno University of Technology & FEEC, Czech Republic)
Piecewise-polynomial curve fitting using group sparsity
Michaela Novosadová and Pavel Rajmic (Brno University of Technology, Czech Republic)

TC03: Security and Reliability Issues in Communicationsgo to top

Room 01.1
SSL Proxy Attacks on Mobile Devices and their Prevention
Khaled M. Elleithy (School of Engineering, University of Bridgeport, USA); Laiali ِAlmazaydeh (Al-Hussein Bin Talal University, Jordan)
Adversarial Attacks in the Twin-code Framework
Ninoslav Marina (Princeton University, USA); Natasa Paunkoska (University of Information and Science Technology St. Paul the Apostle, Macedonia, the former Yugoslav Republic of); Aneta Velkoska (University of Information Science and Technology, Macedonia, the former Yugoslav Republic of)
Pseudo-Bimodal Community Detection in Twitter-Based Networks
Alexander Semenov and Igor Zakhlebin (National Research University Higher School of Economics, Russia); Alexander Tolmach (Institute of Sociology, Russian Academy of Sciences, Moscow, Russia); Sergey I Nikolenko (Steklov Mathematical Institute at St Petersburg, Russia)
On Fast Exhaustive Search of the Minimum Distance of Linear Block Codes
Jan Broulim and Vjaceslav Georgiev (University of West Bohemia, Czech Republic); Nikolaos Boulgouris (Brunel University, United Kingdom (Great Britain))
Improved Bounds on Secrecy Capacity in Twin-code Cloud Storage Framework
Ninoslav Marina (Princeton University, USA); Natasa Paunkoska (University of Information and Science Technology St. Paul the Apostle, Macedonia, the former Yugoslav Republic of); Aneta Velkoska (University of Information Science and Technology, Macedonia, the former Yugoslav Republic of)

Thursday, October 20, 10:30 - 11:00

Coffee breakgo to top

Room: Hall 02

Thursday, October 20, 11:00 - 12:30

CS04: Industrial Control Systemsgo to top

Room 02.1
Design of Failover Micro Aerial Vehicle with Tilting Rotors
Denis Khvostov and Sergey Chepinskiy (ITMO University & RoboEd, Russia); Alexandr Krasnov, Ksenia Khvostova and Grigory Shmigelsky (ITMO University, Russia)
Universal Fine Interpolation Algorithms for Accuracy Improvements of Industrial Robots
Arnd Buschhaus (Insitute for Factory Automation and Production Systems, Germany); Stefan Krusemark and Engin Karlidag (Institute of Factory Automation and Production Systems, Germany); Jörg Franke (FAU Erlangen-Nuremberg, Germany)
Security Challenges in SCADA Systems over Wireless Sensor and Actuator Networks
Fábio Januário and Carolina Carvalho (Universidade Nova de Lisboa, Portugal); Alberto Cardoso (University of Coimbra, Portugal); Paulo Gil (Universidade Nova de Lisboa, Portugal)
Remote Monitoring Infrastructure for IEC 61499 Based Control Software
Monika Wenger (Fortiss GmbH, Germany); Jan Blech and Ian Peake (Royal Melbourne Institute of Technology, Australia); Alois Zoitl (Fortiss GmbH, Austria)
Ontology-Based Automatic Setup of Virtual Sensors in Building Automation Systems
Henrik Dibowski (Honeywell, Home and Building Technologies (HBT), Czech Republic); Ondrej Holub and Jiri Rojicek (Honeywell, Czech Republic)
Free Motion of Sequence of Similar Aperiodic Blocks
Nina Vunder, Anatoliy Ushakov, Olga Nuyya and Ruslan Peshcherov (ITMO University, Russia)

TC04: Network and Data Codinggo to top

Room 01.1
An Efficient Imaging Technique for Automated Macula Localization from Fundus Images
Ashish Issac (Amity University, Noida, India); Namita Sengar (Amity University Uttar Pradesh, India); Anushikha Singh and Malay Kishore Dutta (Amity University, NOIDA, India); Jiri Prinosil and Kamil Riha (Brno University of Technology, Czech Republic)
Analysis of the Digital Remote Control Continuous Plant in the Presence of Noise in the Channel Environment, Methods of Sensitivity Theory
Olga Nuyya and Olga Slita (ITMO University, Russia)
An Efficient Scheduling Scheme for Layered Belief Propagation Decoding of Regular LDPC Codes
Hua Li, Hong Ding, Linhua Zheng, Ziwei Lei, Hui Xiong and Tan Wang (National University of Defense Technology, P.R. China)
Perceptual Image Hashing using SVD based Noise Resistant Local Binary Pattern
Sayed Abbas (HITEC University, Taxila, Pakistan); Fawad Ahmed (HITEC University, Pakistan); Natasa Zivic and Obaid Ur-Rehman (University of Siegen, Germany)
Wavelet Based Robust Watermarking Scheme for Copyright Enforcement and Integrity Control in Tele-Ophthalmology
Abhilasha Singh (Amity University, India); Malay Kishore Dutta (Amity University, NOIDA, India); Jiri Prinosil and Kamil Riha (Brno University of Technology, Czech Republic)
HbbTV based Push-VOD services over DVB networks: analysis and AL-FEC code application
Ferdaouss Mattoussi (IETR INSA, France); Matthieu Crussière (IETR - Electronics and Telecommunications Research Institute of Rennes (IETR) & INSA - National Institute of Applied Sciences, France); Jean-François Hélard (IETR, France)

TC05: Radio Access Technologiesgo to top

Room 02.2
Outage Analysis of Dynamic Selective Decode-and-Forward in Slow Fading Wireless Relay Networks
Abdulaziz Mohamad (Supélec & Orange Labs, France); Raphael Visoz (Orange Labs, France); Antoine O. Berthet (CentraleSupélec, France)
Prediction and Separation of Synchronous-networking Frequency Hopping Signals Based on RBF Neural Network
Ziwei Lei, Linhua Zheng, Hong Ding, Hui Xiong and Hua Li (National University of Defense Technology, P.R. China)
Wireless Crowdsourced Performance Monitoring and Verification WiFi Performance Measurement Using End-User Mobile Device Feedback
Vasileios Kokkinos (University of Patras & Greek Research and Technology Network S.A., Greece); Kostas Stamos, Mr (University of Patras and CTI & Technological Educational Institute of Patras, Greece); Kurt Baumann (SWITCH, Switzerland); James Healy (Dublin City University, Ireland); Anna Wilson (HEAnet, Ireland); Nikolaos Kanakis (University of Patras, Greece)
Outage Performance of Spatial Modulation with Transmit Antenna Selection over Nakagami-m Fading Channels with Arbitrary m
Ferhat Yarkin and İbrahim Altunbaş (Istanbul Technical University, Turkey)
Adaptive filtration of random signals in active antenna array with nonlinear transmit-receive modules
Yuri Parshin and Sergey Kolesnikov (Ryazan State Radio Engineering University, Russia)
Influence of input power backoff of nonlinear power amplifier on BER performance of optimal SEFDM signals
Sergey V. Zavjalov, Dmitrii Fadeev and Sergey V. Volvenko (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)

Thursday, October 20, 12:30 - 13:30

Lunchgo to top

Room: Hall 02

Thursday, October 20, 14:00 - 17:00

Guided bus city tour - meeting point in front of the Hotel Holiday Inn Lisbongo to top