Program for 50th International Symposium on Robotics

Time Gallery Plenary Room 1 Room 2 Session

Wednesday, June 20

09:15-09:30   Welcome      
09:30-10:50   IERA Session      
10:50-11:30   K1: Sebastian Trimpe      
11:30-12:10   K2: Torsten Kröger      
12:10-13:30 Lunch and Poster Session        
13:30-14:10   K3: Sami Haddadin      
14:10-15:30   S2.1: Components S3.1: Industrial Robots S4.1: Service Robots  
15:30-16:00 Poster Session and Coffee Break        
16:00-17:20   S2.2: Technologies S3.2: Automation S4.2: Service Robots  
17:20-18:20   PD: Panel Discussion: On the Future of Robotics      
18:30-22:30         Conference Dinner at Hofrbräuhaus München

Thursday, June 21

09:00-09:40   K4: Jianwei Zhang      
09:40-10:40   S1.1: Modeling S6.1: Future of Work S4.3: Service Robot Software Architecture  
10:40-11:00 Poster Session and Coffee Break        
11:00-12:00   S1.2: Planning S3.3: Industrial Robot Applications S4.4: Service Robot Technologies  
12:00-12:40   K5: Michael Zürn      
12:40-13:40 Lunch and Poster Session        
13:40-14:20   K6: Oussama Khatib      
14:20-15:40   S1.3: Control S3.4: Robotics in Production S6.2: HRC Applications  
15:40-16:00 Poster Session and Coffee Break        
16:00-17:20   6.4: HRC Technologies S6.3: Safe HRC S5: New Robotics Applications  
17:20-17:30   Best Paper Award      

Wednesday, June 20

Wednesday, June 20, 09:15 - 09:30

Welcome

Room: Plenary

Wednesday, June 20, 09:30 - 10:50

IERA Session

Room: Plenary

Wednesday, June 20, 10:50 - 11:30

K1: Sebastian Trimpe

Machine Learning for Dynamic Systems
Room: Plenary

Wednesday, June 20, 11:30 - 12:10

K2: Torsten Kröger

Transfer Learning
Room: Plenary

Wednesday, June 20, 12:10 - 13:30

Lunch and Poster Session

Room: Gallery

Wednesday, June 20, 13:30 - 14:10

K3: Sami Haddadin

Human Centered Robotics
Room: Plenary

Wednesday, June 20, 14:10 - 15:30

S2.1: Components

Room: Plenary
Chair: Ulrike Thomas (Chemnitz University of Technology, Germany)
14:10 A Compliant, High Precision, Pneumatic Rotary Drive for Robotics
Johannes T Stoll (Fraunhofer IPA, Germany); Andreas Pott (University of Stuttgart, Germany)
14:30 Comparison of 3D Shape Reconstruction Methods with Fiber-Optic Sensors
Christopher Riehs (Graduate School Of Excellence Advanced Manufacturing Engineering, University Stuttgart & Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation IPA, Germany); Bernhard Kleiner and Urs Schneider (Fraunhofer IPA, Germany); Alexander Verl (Stuttgart University, Institute for Control Engineering of Machine Tools, Germany)
14:50 Development of Light and Compact Clutch Device using Jamming Effect
Yasumichi Aiyama and Tianren Liu (University of Tsukuba, Japan)
15:10 Tactile Sensor Modules for Flexible Manipulation
Veit Müller (Fraunhofer Institute for Factory Operation and Automation IFF, Germany); Christoph Urbahn, Reem AlGaifi, Maximilian Schmidt, José Saenz and Norbert Elkmann (Fraunhofer IFF, Germany)

S3.1: Industrial Robots

Room 1
Chair: Sebastian Reitelshöfer (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Germany)
14:10 On the implementation of transferable assembly applications for industrial robots
Lorenz Halt, Philipp Tenbrock, Frank Nägele and Andreas Pott (Fraunhofer IPA, Germany)
14:30 Robotic Friction Stir Welding of complex geometry and mixed materials
Gunnar Bolmsjö (Linnaeus University, Sweden); Ana Magalhães (University West, Sweden); Lars Cederqvist (SKB AB, Sweden); Jeroen De Backer (University West, Sweden)
14:50 Online Motion Planning for Dual-Arm Industrial Robots
Felix Beuke (University of Stuttgart & Robert Bosch GmbH, Germany); Sergey Alatartsev, Simon Jessen and Christian Hanel (Robert Bosch GmbH, Germany); Alexander Verl (Stuttgart University, Institute for Control Engineering of Machine Tools, Germany)
15:10 Workpiece localization methods for robotic welding - a review
Gesine Schleth (Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation IPA, Germany); Alexander Kuss and Werner Kraus (Fraunhofer IPA, Germany)

S4.1: Service Robots

Room 2
Chair: Myron Diftler (NASA/Johnson Space Center, USA)
14:10 Development and evaluation of a fingertip operated joystick
Nobuto Matsuhira and Satoru Suzuki (Shibaura Institute of Technology, Japan); Tsutomu Shimada and Shintaro Shimada (Technotools Cooperation, Japan)
14:30 Design of a novel spherical robot with high dynamic range and maneuverability for flexible applications
Vadym Bilous (Brandenburg University of Technology, Germany); Mayur Andulkar (BTU Cottbus Senftenberg & Chair of Automation Technology, Germany); Ulrich Berger (Brandenburg University of Technology, Germany)
14:50 Experimental Platform of Space Robot Grasping Various Non-prehensile Targets
Xin Zhang (Shenyang Institute of Automation, Chinese Academy of Sciences & University of Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Jinguo Liu (Shenyang Institute of Automation, Chinese Academy of Sciences, P.R. China); Jingkai Feng (Shenyang Institute of Automation, Chinese Academy of Sciences & University of Chinese Academy of Sciences, P.R. China)
15:10 Datasets of Long Range Navigation Experiments in a Moon Analogue Environment on Mount Etna
Mallikarjuna Vayugundla (Robotics and Mechatronics Center (RMC), Institute of Robotics and Mechatronics & Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e. V. (DLR), Germany); Florian Steidle, Michal Smisek, Martin J. Schuster, Kristin Bussmann and Armin Wedler (Robotics and Mechatronics Center (RMC), Institute of Robotics and Mechatronics, Germany)

Wednesday, June 20, 15:30 - 16:00

Poster Session and Coffee Break

Room: Gallery
Stabilization of a hopper with three reaction wheels
Igor Ryadchikov (Kuban State University, Russia); Dmitry Sokolov (University of Lorraine, France); Andrei Biryuk (Kuban State University, Russia); Semyon Sechenev (Kuban State University & Dynamic Stabilization Systems LTD, Russia); Alexander Svidlov, Pavel Volkodav, Yury Mamelin and Kirill Popko (Kuban State University, Russia); Evgeny Nikulchev (Moscow Technological Institute, Russia)
Automated and Flexible Coil Winding Robotic Framework
Stefano Michieletto, Francesca Stival and Francesco Castelli (University of Padova, Italy); Enrico Pagello (University Padova, Italy)
Estimating powered wheelchair driver intentions more accurately using force feedback information
Alexander Huentemann, Emmanuel Vander Poorten and Eric Demeester (University of Leuven, Belgium)
About robot applications and robotic research
Christoph Hellmann, Thilo Zimmermann and Werner Kraus (Fraunhofer IPA, Germany)
Correlation between the dynamic behavior of a six-axis industrial robot and the milling process
Ali Karim (University of Stuttgart & University of Stuttgart, Germany); Melanie Munz (University of Stuttgart, Germany); Alexander Verl (Stuttgart University, Institute for Control Engineering of Machine Tools, Germany)
Design and Development of a Low-Cost Open-Source Robotics Education Platform
Timothy Darrah (Vanderbilt University & Electrical Engineering & Computer Science, USA); Nicole Hutchins (Vanderbilt University, USA); Gautam Biswas (Vanderbilt University & Institute for Software Integrated Systems, USA)
Online Intention Prediction and Task Planning for Human-Robot Collaboration and Competition
Huan Tan (GE Global Research, USA)
Theoretical Aspects of Impedance Controllers' Modularization
Ferenc Fodor (Technical University of Cluj-Napoca, Romania); Alexander Verl (Stuttgart University, Institute for Control Engineering of Machine Tools, Germany); Cornel Brisan (Technical University of Cluj-Napoca, Romania)
The Robotic ServiceAssistant - Relieving the Nursing Staff of Workload
Simon Baumgarten, Birgit Graf and Theo Jacobs (Fraunhofer IPA, Germany)
Simulation of multi-axis machining using the BSP-dexel representation
Evgenii Katz, Dmitry Kurennov and Alexander Petunin (Ural Federal University, Russia)
Systematic Analysis of Global and Local Planners for Optimal Trajectory Planning
Maximilian Pittner, Markus Hiller and Florian Particke (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Germany); Lucila Patino-Studencki (Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg, Germany); Jörn Thielecke (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), Germany)
Performance Impact Assessment for SSM using Simulated Stations
Nicolas H. Lehment (ABB Gomtec GmbH, Germany); Remus Boca (ABB Corporate Research Center, USA)
HRIM: the Hardware Robot Information Model
Victor Mayoral Vilches (Erle Robotics & Acutronic Robotics, Spain); Irati Zamalloa (Erle Robotics, Germany)
A Virtual Robot to support Programming Learning
Joao Tiago Aparicio (Instituto Universitario de Lisboa (ISCTE-IUL), ISTAR-IUL, Portugal); Carlos J Costa (University of Lisbon, Portugal); Manuela Aparicio (Instituto Universitario de Lisboa (ISCTE-IUL), ISTAR-IUL, Portugal)
Positioning Error Analysis of Least Squares Method for Wireless Sensor Networks
XiangRui Tian (Nanjing University of Aeronautics and Astronautics, P.R. China); Weikun Zhen (Carnegie Mellon University, USA); Sebastian Scherer (The Robotics Institute, Carnegie Mellon University, USA); Xiong Lu (Nanjing University of Aeronautics and Astronautics, P.R. China)
The Potential of RFID-Technology in Combination with Robotic Manipulators
Christian Thormann and Alexander Winkler (Hochschule Mittweida, University of Applied Sciences, Germany)
Design Concept of an Automated Solid Waste Selection System
Catalin Boanta (Technical University of Cluj-Napoca, Romania); Mihai Margaritescu (The National Institute of R&D in Mechatronics and Measurement Technique, Romania); Alexander Verl (Stuttgart University, Institute for Control Engineering of Machine Tools, Germany); Cornel Brisan (Technical University of Cluj-Napoca, Romania)
Potentials of vacuum suction grippers in human-robot-collaboration applications
David Straub (Graduate School Of Excellence Advanced Manufacturing Engineering, Germany); Kevin Huber (J. Schmalz GmbH, Germany)
Evaluating Genetic Algorithm based parameter tuning of a black-box object localisation algorithm for random bin picking
Maarten Verheyen, Jeroen De Maeyer and Eric Demeester (University of Leuven, Belgium)
ESMERA - European SMEs Robotics Applications
Esra Icer, Sebastian Weisenburger, Michael Zechmair and Arne Peters (Technische Universität München, Germany); Alois Knoll (Technical University Munich Garching, Germany); Sotiris Makris and George Michalos (University of Patras, Greece)
Robotized transportation of existing carts
Niels Jacobsen (Mobile Industrial Robots ApS, Denmark)

Wednesday, June 20, 16:00 - 17:20

S2.2: Technologies

Room: Plenary
Chair: Bernd Kuhlenkötter (Ruhr-Universität Bochum, Lehrstuhl für Produktionssysteme (LPS), Germany)
16:00 Augmented Reality Robot Operation Interface with Google Tango
Michael Gradmann, Eric Orendt, Edgar Schmidt and Stephan Schweizer (Universität Bayreuth, Germany); Dominik Henrich (University of Bayreuth, Germany)
16:20 Efficient Object Pose Estimation in 3D Point Clouds using Sparse Hash-Maps and Point-Pair Features
Hannes Kisner and Ulrike Thomas (Chemnitz University of Technology, Germany)
16:40 Determining robot contour accuracies on non-standard geometries using imaging techniques
Christoph Scharfenberg, Ute Gauger, Adrian Wolf, Jan Fischer and Martin Schray (TRUMPF Laser- und Systemtechnik GmbH, Germany)
17:00 Validation of workspace monitoring and human detection for soft safety with collaborative mobile manipulator using machine learning techniques in the ColRobot project

S3.2: Automation

Room 1
Chair: Mihai Dragan (University of Stuttgart & ISW, Germany)
16:00 Towards plug and work - OPC UA as middleware of modern automation systems
Florian Krebs (German Aerospace Center, Germany)
16:20 Towards a Common Manufacturing Service Bus to Enable Flexible Plug-and-Produce Automation
Fábio Miranda and Renato Martins (Introsys, Portugal); Kirill Dorofeev (Fortiss GmbH, Germany); Valerio Gentile (We Plus S. p. A, Italy); Pedro Ferreira (Loughborough University, United Kingdom (Great Britain)); Magno Guedes (Introsys, Portugal)
16:40 Production Logistics with mobile robots
Christian Wurll, Timo Fritz, David Hollnaicher and Yannick Hermann (Karlsruhe University of Applied Sciences, Germany)
17:00 Using OPC UA for distributed industrial robot control
Axel Vick and Jörg Krüger (Fraunhofer IPK, Germany)

S4.2: Service Robots

Room 2
Chair: Alexander Verl (Stuttgart University, Institute for Control Engineering of Machine Tools, Germany)
16:00 How to Always Keep an Eye on the User with a Mobile Robot?
Alexander Vorndran, Thanh Q. Trinh, Steffen Mueller, Andrea Scheidig and Horst-Michael Gross (Ilmenau University of Technology, Germany)
16:20 Visual Classification of Single Waste Items in Roadside Application Scenarios for Waste Separation
16:40 Immersive Teleoperation of the Gaze of Social Robots. Assessing Gaze-Contingent Control of Vergence, Yaw and Pitch of Robotic Eyes
Rémi Cambuzat and Frédéric Elisei (GIPSA-Lab, France); Gérard Bailly (Institut National Polytechnique de Grenoble, France); Olivier Simonin (INSA Lyon, France); Anne Spalanzani (Pierre-Mendès-France University, France)
17:00 "Take a seat, please": Approaching and Recognition of Seated Persons by a Mobile Robot

Wednesday, June 20, 17:20 - 18:20

PD: Panel Discussion: On the Future of Robotics

Room: Plenary

Wednesday, June 20, 18:30 - 22:30

Conference Dinner at Hofrbräuhaus München

IERA and Engelberger Award Ceremony

Thursday, June 21

Thursday, June 21, 09:00 - 09:40

K4: Jianwei Zhang

Synergic research on future robotics technologies from the Sino-German perspective
Room: Plenary

Thursday, June 21, 09:40 - 10:40

S1.1: Modeling

Room: Plenary
Chair: Karsten Berns (Technische Universität Kaiserslautern, Germany)
09:40 Pose Estimation of Mobile Robots with Quantized Measurements using EFIR Filtering: Experimental comparison with the EKF
Daniel Heß and Christof Röhrig (University of Applied Sciences and Arts, Dortmund, Germany)
10:00 Functional Integration of a Robotics Software Framework into a Human Simulation System
Kai Lemmerz and Paul Glogowski (Ruhr-Universität Bochum, Germany); Alfred Hypki and Bernd Kuhlenkötter (Ruhr-Universität Bochum, Lehrstuhl für Produktionssysteme (LPS), Germany)
10:20 A Cable-Driven Parallel Robot Remotely Controlled by a Human-Driven Parallel Cable Robot
Chang-Sei Kim (Chonnam National University & School of Mechanical Engineering, Korea); Jinwoo Jung, Eui-Sun Kim, Xuejin Kim, Jinlong Park, Eunpyo Choi and Jongoh Park (Chonnam National University, Korea)

S6.1: Future of Work

Room 1
09:40 PowerGrasp: Concept for a novel Soft-Robotic Arm Support System
10:00 Design of a wearable robotic hand to investigate multisensory illusions and the bodily self of humans
The Vu Huynh, Andrej Scherf and Alina Bittner (Technische Universität Darmstadt, Germany); Gianluca Saetta (University Hospital Zurich, Switzerland); Bigna Lenggenhager (University of Zurich, Switzerland); Philipp Beckerle (Technische Universität Darmstadt, Germany)
10:20 Integration of Safety elements into task-oriented programming system for human-robot-collaboration
Julia Berg, Christoph Richter and Gunther Reinhart (Fraunhofer IGCV, Germany)

S4.3: Service Robot Software Architecture

Room 2
09:40 Dynamic Route Planning for Area Processing Autonomous Robots
Moritz Weisenböhler and Christian Wurll (Karlsruhe University of Applied Sciences, Germany)
10:00 3D SLAM With Scan Matching and Factor Graph Optimization
Thomas Emter and Janko Petereit (Fraunhofer IOSB, Germany)
10:20 Semi-automatic Calibration of UWB Range Measurements for an Autonomous Mobile Robot
Merlin Stampa and Marcel Müller (University of Applied Sciences and Arts Dortmund, Germany); Daniel Heß (University of Applied Sciences and Arts, Dortmund, Germany); Christof Röhrig (University of Applied Sciences and Arts in Dortmund, Germany)

Thursday, June 21, 10:40 - 11:00

Poster Session and Coffee Break

Room: Gallery

Thursday, June 21, 11:00 - 12:00

S1.2: Planning

Room: Plenary
Chair: Arturo Baroncelli (IFR, Italy)
11:00 Behavior-based approach for calculation of a robot arm's inverse kinematics on an FPGA
Alexander Köpper (University of Kaiserslautern, Germany); Karsten Berns (Technische Universität Kaiserslautern, Germany)
11:20 Mobile robot path planning with explicit consideration of uncertainty due to state space and action space discretisation
Eric Demeester (University of Leuven, Belgium)
11:40 Computation of Collision Distance and Gradient using an Automatic Sphere Approximation of the Robot Model with Bounded Error
Andreas Völz and Knut Graichen (Ulm University, Germany)

S3.3: Industrial Robot Applications

Room 1
Chair: Lorenz Halt (Fraunhofer IPA, Germany)
11:00 Development of Robot Programming System through the use of Augmented Reality for Assembly Tasks
Wenchao Zou (Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg, Germany); Mayur Andulkar (BTU Cottbus Senftenberg & Chair of Automation Technology, Germany); Ulrich Berger (Brandenburg University of Technology, Germany)
11:20 Sealing Process on a Large Floor Grid Crossbeam Assembly through Human-Robot-Cooperation
Rainer Müller, Matthias Vette-Steinkamp and Aaron Geenen (ZeMA Zentrum für Mechatronik und Autom. gGmbH, Germany)

S4.4: Service Robot Technologies

Room 2
Chair: Jongoh Park (Chonnam National University, Korea)
11:00 System Identification and Sliding Mode Depth Control of the Micro AUV SEMBIO
Ulrich Behrje and Ammar Amory (University of Luebeck, Germany); Benjamin Meyer (University of Luebeck & Institute of Computer Science, Germany); Erik Maehle (University of Lubeck, Germany)
11:20 Semantic Segmentation Guided SLAM Using Vision and LiDAR
Naman Patel (New York University, USA); Prashanth Krishnamurthy (NYU Polytechnic School of Engineering, USA); Farshad Khorrami (New York University, USA)
11:40 Lack of Robustness of LIDAR-Based Deep Learning Systems to Small Adversarial Perturbations
Naman Patel and Kang Liu (New York University, USA); Prashanth Krishnamurthy (NYU Polytechnic School of Engineering, USA); Siddharth Garg and Farshad Khorrami (New York University, USA)

Thursday, June 21, 12:00 - 12:40

K5: Michael Zürn

Robot Farming - The Future of Industrial Robotics at Daimler
Room: Plenary

Thursday, June 21, 12:40 - 13:40

Lunch and Poster Session

Room: Gallery

Thursday, June 21, 13:40 - 14:20

K6: Oussama Khatib

The Age of Human-Robot Collaboration
Room: Plenary

Thursday, June 21, 14:20 - 15:40

S1.3: Control

Room: Plenary
Chair: Lorenz Halt (Fraunhofer IPA, Germany)
14:20 Orientation dependent stiffness optimization of wearable robotics components
Benedikt Kriegesmann (Technische Universität Hamburg, Germany); Robert Weidner (Helmut Schmidt University, Germany); Erik Fleming (Technische Universität Hamburg, Germany)
14:40 Calibration of multiple 3D LiDAR sensors to a common vehicle frame
Nina Heide, Thomas Emter and Janko Petereit (Fraunhofer IOSB, Germany)
15:00 Behavior-Based Low-Level Control for (semi-) Autonomous Vehicles in Rough Terrain
Thorsten Ropertz and Patrick Wolf (TU Kaiserslautern, Germany); Karsten Berns (University of Kaiserslautern, Germany)

S3.4: Robotics in Production

Room 1
Chair: Christian Schlosser (Lufthansa Technik AG, Germany)
14:20 Guiding Robots to Predefined Goal Positions with Multi-Modal Feedback
Michael Riedl and Dominik Henrich (University of Bayreuth, Germany)
14:40 Intuitive visual definition of part aligned coordinate systems and motions for industrial robots
Bernd Winkler (Fraunhofer IPA, Germany)
15:00 Simulation-based Control of Reconfigurable Robotic Workcells: Interactive Planning and Execution of Processes in Cyber-Physical Systems
Marc Priggemeyer (RWTH Aachen University, Germany); Juergen Rossmann (Technical University of Aachen, Germany)

S6.2: HRC Applications

Room 2
Chair: Annika M Raatz (Leibniz Universität Hannover & Institute of Assembly Technology, Germany)
14:20 Improvements in Robot Teaching for Handling Operations in Production Environments
Jan Hodapp (Daimler AG & Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg, Germany); Mayur Andulkar (BTU Cottbus Senftenberg & Chair of Automation Technology, Germany); Thorsten Reichling (Daimler AG, Germany); Ulrich Berger (Brandenburg University of Technology, Germany)
14:40 Fast Graphical Task Modelling for Flexible Human-Robot Teaming
Dominik Riedelbauch (Universität Bayreuth, Germany); Dominik Henrich (University of Bayreuth, Germany)
15:00 Sparse and Precise Reconstruction of Static Obstacles for Real-Time Path Planning in Human-Robot Workspaces
Tobias Werner and Maximilian Sand (Universität Bayreuth, Germany); Dominik Henrich (University of Bayreuth, Germany)
15:20 Identifying Human Hand Position around a Cylindrical Handlebar
Antony Tran (University of Technology, Sydney & Center for Autonomous Systems, Australia); Dikai Liu (University of Technology, Sydney, Australia); Ravindra Ranasinghe (University of Technology, Australia); Marc Carmichael (University of Technology, Sydney, Germany)

Thursday, June 21, 15:40 - 16:00

Poster Session and Coffee Break

Room: Gallery

Thursday, June 21, 16:00 - 17:20

6.4: HRC Technologies

Room: Plenary
Chair: Mihai Dragan (University of Stuttgart & ISW, Germany)
16:00 Framework for automated program generation of HRC applications
Fabian Müller, Christian Deuerlein, Daniel Rücker, Michael Koch and Peter Heß (Technische Hochschule Nürnberg Georg Simon Ohm, Germany); Alexander Hasse (Technische Universität Chemnitz, Germany)
16:20 User-Centered Design of Multimodal Robot Feedback for Cobots of Human-Robot Working Cells in Industrial Production Contexts
Johannes Höcherl (OTH Regensburg, Germany); Maike Schmargendorf (University of Regensburg, Germany); Britta Wrede (Bielefeld University, Germany); Thomas Schlegl (OTH Regensburg, Germany)
16:40 Collaboration-Gap: A bus-modular architecture for human-robot-collaboration systems in production environments
Markus Schiemann (Daimler AG & Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg, Germany); Ulrich Berger (Brandenburg University of Technology, Germany); Jan Hodapp (Daimler AG & Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg, Germany)
17:00 Gesture based robot programming using ROS platform
Zoltán Forgó (Sapientia University, Romania); Alfred Hypki and Bernd Kuhlenkötter (Ruhr-Universität Bochum, Lehrstuhl für Produktionssysteme (LPS), Germany); Miguel Angel Villanueva Portela (Nation University of Colombia, Colombia)

S6.3: Safe HRC

Room 1
Chair: Alexander Meißner (Dürr Systems GmbH, Bietigheim-Bissingen, Germany)
16:00 A user study on robot path planning inside a Virtual Reality environment
Christian Just, Tobias Ortmaier and Lüder A. Kahrs (Leibniz Universität Hannover, Germany)
16:20 New concept of safety to realize improvement of higher productivity and safety in an environment of human-robot collaboration, and proposal of the concept of Collaboration Safety Level
Takayoshi Shimizu and Ikuo Maeda (IDEC Corporation, Japan)
16:40 A Method for Robot Confidence Measurement in its Human
Antony Tran (University of Technology, Sydney & Center for Autonomous Systems, Australia); Dikai Liu (University of Technology, Sydney, Australia); Ravindra Ranasinghe (University of Technology, Australia); Marc Carmichael (University of Technology, Sydney, Germany)

S5: New Robotics Applications

Room 2
Chair: Cornel Brisan (Technical University of Cluj-Napoca, Romania)
16:00 Learning Multi-Goal Inverse Kinematics in Humanoid Robot
Phaniteja Singamaneni (International Institute of Information Technology, India); Parijat Dewangan (International Institute of Information Technology, Hyderabad, India); K Madhava Krishna (IIIT H, India); Abhishek Sarkar (IIIT Hyderabad, India)
16:20 Performance characterization and improvement of an underactuated robot gripper
Giovanni Carabin and Renato Vidoni (Free University of Bozen-Bolzano, Italy); Dominik T Matt (Polytechnic University of Torino, Italy)
16:40 TrimBot2020: an outdoor robot for automatic gardening
Nicola Strisciuglio (University of Groningen, The Netherlands); Radim Tylecek (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain)); Michael Blaich (Bosch, Germany); Nicolai Petkov (University of Groningen, The Netherlands); Peter Biber (Bosch, Germany); Jochen Hemming and Eldert van Henten (Wageningen University and Research, The Netherlands); Torsten Sattler and Marc Pollefeys (ETH Zurich, Switzerland); Theo Gevers (University of Amsterdam, The Netherlands); Thomas Brox (University of Freiburg, Germany); Robert Fisher (University of Edinburgh, United Kingdom (Great Britain))

Thursday, June 21, 17:20 - 17:30

Best Paper Award

Room: Plenary