Program for 2014 6th International Congress on Ultra Modern Telecommunications and Control Systems and Workshops (ICUMT)

Time Chehov Dostoevsky Griboedov Tolstoi Tutchev Session

Monday, October 6

09:00-18:00 OPNTDS          
09:30-10:30     Keynote: Control Systems, Robotics, and the Neurosciences: A New(?) Convergence    
10:30-11:00         Coffee Break
11:00-13:00 Optical Networks and Systems RABAN I: Recent Advances in Broadband Access Networks Control Systems 1 VCTS: Special Session on Vehicle Connectivity Technology & Services  
12:00-13:00 Security and Attacks Prevention  
13:00-14:00         Lunch
14:00-15:00     Keynote: Ford Applink and Open Source SmartDeviceLink    
15:00-15:30         Coffee Break
15:30-17:30 Miscellaneous RABAN II: Recent Advances in Broadband Access Networks Control Systems 2 NsCC: 1st International Workshop on Nano-scale Computing and Communications  
17:30-18:30   Services   Network Modeling and Control  
19:00-21:00 Welcome Reception  

Tuesday, October 7

10:00-12:00     Short Range Wireless Technologies Control Systems 3 Low Layers Issues I  
12:00-13:00           Lunch
13:00-15:00       Control Systems 4 Low Layers Issues II  
14:00-15:00     APTP+MS I  
15:00-15:30           Coffee Break
15:30-17:30     APTP+MS II Control Systems 5 Control Systems 6  
18:00-20:00 Bus city tour  

Wednesday, October 8

10:00-14:00 Round Tables on Selected Topics  

Monday, October 6

Monday, October 6 9:00 - 18:00

OPNTDSgo to top

Room: Chehov
Chair: Sudheer Sreedhara Krishna (Department of Optoelectronics, University of Kerala & University of Kerala, India)
Performance Analysis of SPM, XPM and FWM in an Optical Fiber using Optisystem
Siraj Sidhik (University of Kerala., Kariavattom, Trivandrum, Kerala, India); Binu Madhavan (Kerala University, India); V P Mahadevan Pillai (University of Kerala, India)
Colour Image Encryption and Decryption using Chaotic Maps
Anand Narayana Sarma (University of Kerala & Kariavattom Campus, India); Binu Madhavan (Kerala University, India); V P Mahadevan Pillai (University of Kerala, India)
Colour Image Encryption Using Arnold Transform and Discrete Cosine Transform
Anand Narayana Sarma (University of Kerala & Kariavattom Campus, India)
Design, Simulation and Analysis of Index Guided Asymmetric Core Photonic Crystal Fiber
Sibimol Luke Luke (University of Kerala, India)
Design and Simulation of a Birefringent Nonlinear Photonic Crystal Fiber using Chalcogenide Glass
Thushara V (University of Kerala, India)
Simulation of FBG based Gain Flattened triple stage EDFA for long haul DWDM communication
Vishnu Shanmugham (University of Kerala, India); Sudeep Kumar (BSNL, India)
Optimization of Design Parameters for Temperature- Strain Tunable FBG filters
Karpagam Sankara Narayanan and Harikrishnan H (University of Kerala, India)
Bit Error Rate Analysis in WDM System with respect to Different Coding And Modulation Schemes
Deepthy P s (Kerala University, India)
An Analysis Of 10Gbps Optical Transmission System with and without Using Fiber Bragg Grating (FBG)
Anzy A (Kerala University, India)
Study and modeling of Hexagonal Photonic Crystal Fiber for High Speed Communication Networks
Nisha Chandran (University Of Kerala, India)
Chirped FBG for Dispersion Compensation of 40Gbps WDM System
Vandana Mohanan A (University of Kerala, India)
Comparative Study of Dispersion Compensation using Dispersion Compensation Fiber and Fiber Bragg Grating
Sujadevi Sujatha and Harikrishnan H (University of Kerala, India)
Some new perceptions on the magnetic field and the radiating properties of antennae
B Somanathan Nair (University of Kerala, India); P. S. Chandramohan Nair (Amritapuri Campus, Amrita University, India); Sujatha Reghunathan Deepa (K. M. P. College of Engineering, India); Anand Narayana Sarma (University of Kerala & Kariavattom Campus, India)
Investigation on chaos based watermarking in monochrome and color images
Arun Nair (University of Kerala, India)
Investigations on the effect of fiber losses on the per-formance of a Gigabit Ethernet Passive Optical Net-work(PON) Fiber to the Home (FTTH) Systems
Deepthy P s (Kerala University, India)
The Analysis of High Birefringence Photonic Crystal Fiber with Elliptical Holes Cladding Filled with Liquid crystal
Divya Kumaran A K (University of Kerala Kariavattom, India)
Optical image encryption and decryption using Jigsaw Transform
Vandana Mohanan A (University of Kerala, India)
Green Networks: An energy-oriented model for IP Over WDM Optical Networks
Georgia Beletsioti (Aristotle University of Thessaloniki, Greece); Constantine Kyriakopoulos, Georgios Papadimitriou and Petros Nicopolitidis (Aristotle University, Greece); Emmanouel Varvarigos (National Technical University of Athens & Computer Technology Institute, Greece)

Monday, October 6 9:30 - 10:30

Keynote: Control Systems, Robotics, and the Neurosciences: A New(?) Convergencego to top

Prof Antonio Bicchi, Centro E. Piaggio, University of Pisa, Italy
Room: Tolstoi

Monday, October 6 10:30 - 11:00

Coffee Breakgo to top

Monday, October 6 11:00 - 12:00

Optical Networks and Systemsgo to top

Room: Dostoevsky
Chair: Boris Moltchanov (Telecom Italia, Italy)
IFAISTOS: A Fair and Flexible Resource Allocation Policy for Next-Generation Passive Optical Networks
Panagiotis Sarigiannidis (University of Western Macedonia, Greece); Georgios Papadimitriou and Petros Nicopolitidis (Aristotle University, Greece); Emmanouel Varvarigos (National Technical University of Athens & Computer Technology Institute, Greece); Malamati Louta (University of Western Macedonia, Greece); Vasiliki Kakali (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
Energy-aware Lightpath Routing in Optical Networks Based on Adaptive Heuristics
Constantine Kyriakopoulos, Georgios Papadimitriou and Petros Nicopolitidis (Aristotle University, Greece); Emmanouel Varvarigos (National Technical University of Athens & Computer Technology Institute, Greece)
Cost Effective WDM-AON with Multicarrier Source Based on Dual-Pump FOPA
Sergejs Olonkins, Sandis Spolitis, Iļja Ļašuks and Vjaceslavs Bobrovs (Riga Technical University, Latvia)

Monday, October 6 11:00 - 13:00

RABAN I: Recent Advances in Broadband Access Networksgo to top

Room: Griboedov
Chair: Sergey Andreev (Tampere University of Technology, Finland)
Frequency domain data-aided channel estimation for OFDM signals
Dmitry Sarana and Vladimir Irtuga (SAD-COM Ltd., Russia)
Dynamic, Fair and Coordinated Resource Allocation for Backhaul Links for Heterogeneous Load Conditions in LTE-Advanced Relay Systems
Miguel Eguizabal-Alonso and Angela Hernández-Solana (University of Zaragoza, Spain)
SFR-based vs. FFR-based Inter-Cell Interference Coordination for Inband Relay LTE-A Networks
Miguel Eguizabal-Alonso and Angela Hernández-Solana (University of Zaragoza, Spain)
Performance Study of BFAM 2D-RLS Channel Estimator for AOFDM based Two-Way Relay
Arun Joy (Albertian Institute of Science & Technology); Vijay Kumar Chakka (Shiv Nadar University Greater Noida, India)
Ergodic Capacity Optimization in Coexisting DVB-LTE-Like Systems
Hiba Bawab (INSA Rennes, Lebanese University, France); Philippe Mary (Univ Rennes, INSA Rennes, CNRS, IETR, France); Jean-François Hélard (IETR, France); Youssef Nasser (American University of Beirut, Lebanon); Oussama Bazzi (Lebanese University, Lebanon)
eMBMS LTE Usage to Deliver Mobile Data
Sergey Mitrofanov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Alexey Anisimov (State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Andrey Turlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)

Control Systems 1go to top

Room: Tolstoi
Chair: Nikolay Kuznetsov (University of Jyväskylä, Finland)
Simulation of nonlinear models of QPSK Costas loop in MATLAB Simulink
Nikolay Kuznetsov (University of Jyväskylä, Finland); Olga A. Kuznetsova (Saint-Petersburg State University, Russia); Gennady Leonov (Saint Petersburg State University, Russia); Pekka Neittaanmäki (University of Jyväskylä, Finland); Marat Yuldashev (Saint Petersburg State University, Russia); Renat Yuldashev (Saint-Petersburg State University, Russia)
Robust Synchronization of Nonlinear Dynamical Networks with Delay & Disturbances
Igor Furtat (ITMO University, Russia)
Best's conjecture on pull-in range of two-phase Costas loop
Konstantin Alexandrov (St. Petersburg State University, Russia); Nikolay Kuznetsov (University of Jyväskylä, Finland); Gennady Leonov (Saint Petersburg State University, Russia); Svetlana Seledzhi (Saint Petersburg State University, Finland)
BPSK Costas loop: simulation of nonlinear models in MATLAB Simulink
Nikolay Kuznetsov (University of Jyväskylä, Finland); Olga A. Kuznetsova (Saint-Petersburg State University, Russia); Gennady Leonov (Saint Petersburg State University, Russia); Svetlana Seledzhi (Saint Petersburg State University, Finland); Marat Yuldashev (Saint Petersburg State University, Russia); Renat Yuldashev (Saint-Petersburg State University, Russia)
Simulation of nonlinear models of modified BPSK Costas loop for non sinusoidal waveforms in MATLAB Simulink
Nikolay Kuznetsov (University of Jyväskylä, Finland); Gennady Leonov and Marat Yuldashev (Saint Petersburg State University, Russia); Renat Yuldashev (Saint-Petersburg State University, Russia)
I/O Standard Based Thermal/Energy Efficient Green Communication For Wi-Fi Protected Access on FPGA
Bishwajeet Pandey (Chitkara University Research and Innovation Network, Italy); D. M. Akbar Hussain (Aalborg University, Denmark); Tanesh Kumar (University of Oulu, Finland); Teerath Das (South Asian University, India)

VCTS: Special Session on Vehicle Connectivity Technology & Servicesgo to top

Room: Tutchev
Chair: Oleg Gusikhin (Ford, USA)
Context-Driven On-Board Information Support: Smart Space-Based Architecture
Alexander Smirnov (SPIIRAS, Russia); Alexey Kashevnik (SPIIRAS & ITMO University, Russia); Nikolay Shilov (SPIIRAS, Russia); Oleg Gusikhin (Ford, USA)
Network Synchronization of Vehicle Multiprotocol Unit System Clock
Popov Serge (St. Petersburg State Polytechnical University, Russia); Vadim Glazunov (Saint-Petersburg State Polytechnic University, Russia); Leonid M. Kurochkin (St. Petersburg State Polytechnic University, Russia); Mikhail Kurochkin (Telematics St. Petersburg State Polytechnic University Russia, Russia)
Vehicle Speed Estimation Using Roadside Sensors
Dmitrii Obertov and Vladimir Bardov (ITMO University, Russia); Boris Andrievsky (IPME RAS & SPb State University, Russia)
Automated Test System Based on Tellus for In-vehicle CAN Network
Xinhong Yang (China Beijing Automotive Technology Co., Ltd, P.R. China)
Layer 1 and 2 of a Ring-based, Real-Time Network for In-Vehicle Communication
Harald Richter and Ahmad Obeid (Clausthal University of Technology, Germany); Mikhail Glukhikh and Mikhail Moiseev (St. Petersburg State Polytechnical University, Russia)
Designing Roadside Mesh Network with TDMA
Alexander A Bahtin (Moscow Institute of Electronic Technology (Technical University), Russia); Roman Safronov, Ilya Muravyev and Sultanmurad Muratchaev (National Research University of Electronic Technology (MIET), Russia)

Monday, October 6 12:00 - 13:00

Security and Attacks Preventiongo to top

Room: Dostoevsky
Chair: Boris Moltchanov (Telecom Italia, Italy)
Secret Key Generation Based on Channel and Distance Measurements
Ahmed Badawy (Politecnico di Torino, Italy); Tamer Khattab, Tarek M. Elfouly and Amr Mohamed (Qatar University, Qatar); Daniele Trinchero (Politecnico di Torino, Italy)
Performance Comparison of Defense Mechanisms Against TCP SYN Flood DDoS Attack
Samad Salehi Kolahi (Unitec Institute of Technology, New Zealand); Amro Alghalbi (Unitec New Zealand, New Zealand); Abdulmohsen Alotaibi, Saarim Ahmed and Divyesh Lad (Unitec, New Zealand)
Attacks and their Defenses for Advanced Metering Infrastructure
Sheeraz Lighari (Aalborg University Denmark, Denmark)

Monday, October 6 13:00 - 14:00

Lunchgo to top

Monday, October 6 14:00 - 15:00

Keynote: Ford Applink and Open Source SmartDeviceLinkgo to top

Dr. Oleg Gusikhin, Ford Research & Advanced Engineering
Room: Tolstoi

Monday, October 6 15:00 - 15:30

Coffee Breakgo to top

Monday, October 6 15:30 - 17:30

Miscellaneousgo to top

Room: Dostoevsky
A Generalized Correlation Noise Model for Pixel Domain Wyner-Ziv Video Coding
Anton Veselov and Marat Gilmutdinov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)
Expanding Design Space for Complex Embedded Systems with HLD-methodology
Alexey Platunov (ITMO University & LMT Ltd., Russia); Arkady Kluchev (ITMO-University, Russia); Aleksandr Penskoi (ITMO University & LMT Ltd., Russia)
Vanadium Redox Flow Batteries Diagnostics Adapted for Telecommunication Application
Evgeny Denisov and Alfia Salakhova (Kazan National Research Technical University, Russia); Aditya Poudyal (Technical University of Ilmenau & Aalto University, Germany); Ralf Peipmann (Technical University of Ilmenau, Germany); Aouss Gabash (Ilmenau University of Technology, Germany)
Bandwidth Management - A Deep Packet Inspection Mathematical Model
Boudal Niang (Multinational High School of Telecommunications (ESMT), Senegal)

RABAN II: Recent Advances in Broadband Access Networksgo to top

Room: Griboedov
Chair: Sergey Andreev (Tampere University of Technology, Finland)
Distributed Diffusion LMS based Energy Detection
Ahti Ainomäe (Tallinn University of Technology & KTH Royal Institute of Technology, Estonia); Tõnu Trump (Tallinn University of Technology, Estonia); Mats Bengtsson (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)
On Possibilities of Capacity Increasing of High Speed Radio Downlink
Alexander A Bahtin (Moscow Institute of Electronic Technology (Technical University), Russia); Anastasia Semenova, Elena Omelyanchuk and Igor Teplyakov (National Research University of Electronic Technology (MIET), Russia)
M2M Gateway: The Centerpiece of Future Home
Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic); Pavel Masek (Brno University of Technology & Member of WISLAB group, Czech Republic); Dominik Kovac (Brno University of Technology, Czech Republic); Franz Kröpfl (Telekom Austria Group, Austria)
An Experimental Study of the Key QoS Parameters in Public Wi-Fi Networks
Vladimir Lavrukhin (The Bonch-Bruevich St. Petersburg State University of Telecommunications, Russia); Olga A. Simonina (State University of Telecommunications, Russia); Egor Volodin (The Bonch-Bruevich St. Petersburg State University of Telecommunications, Russia)
EDCA mechanism and mobility support evaluation in IEEE 802.11s WMNs
Maria Zogkou (University of Piraeus, Greece); Aggeliki Sgora (Hellenic National Telecommunications and Posts Commission & University of Piraeus, Greece); Periklis Chatzimisios (Alexander TEI of Thessaloniki and Bournemouth University, Greece); Dimitrios D. Vergados (University of Piraeus, Greece)
Investigation of Machine-to-Machine Traffic Generated By Mobile Terminals
Diana Chornaya (The Bonch-Bruevich Saint-Petersburg State University of Communications, Russia); Andrey Koucheryavy (SPbSUT, Russia); Alexander Paramonov (The Bonch-Bruevich Saint-Petersburg State University of Communication, Russia)

Control Systems 2go to top

Room: Tolstoi
Chair: Nikolay Kuznetsov (University of Jyväskylä, Finland)
Fuzzy Interval Type II Lateral Control of an Autonomous UAV
Ahmet Kuzu and Ozgur Songuler (Tubitak Uekae, Turkey); Ferhat Ucan (Tubitak Bilgem, Turkey)
Economical Digital and Pulse-Width Control of Land-survey Mini-satellites
Yevgeny Somov, Sergey Butyrin and Sergey Somov (Samara State Technical University, Russia); Vadim Salmin (Samara State Aerospace University, Russia)
Synergetic approach to quadrotor helicopter control with attractor-repeller strategy of nondeterministic obstacles avoidance
Gennady Veselov, Andrey Sklyarov and Sergey Sklyarov (Southern Federal University, Russia)
Adaptive Coding for Maneuvering UAV Tracking Over the Digital Communication Channel
Boris Andrievsky (IPME RAS & SPb State University, Russia); Alexander Fradkov (Institute for Problems of Mechanical Engineering, Russia)
Stability and Performance of Networked Control of Quadrocopters Formation Flight
Stanislav Tomashevich (ITMO University, Russia); Boris Andrievsky (IPME RAS & SPb State University, Russia)
Comparison of UAV-based Reconnaissance Systems Performance Using Realistic Mobility Models
Dalimir Orfanus (ABB, Norway); Edison Pignaton de Freitas (Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)

NsCC: 1st International Workshop on Nano-scale Computing and Communicationsgo to top

Room: Tutchev
Chair: Sasitharan Balasubramaniam (Tampere University of Technology, Finland)
Statistical Multiplexing for Neural Nanonetworks in case of Neuron Specific Faults
Hakan Tezcan, Sema Oktug and Fatma Nese Kok (Istanbul Technical University, Turkey)
Lipid nanotube networks: Biomimetic Cell-to-Cell Communication and Soft-Matter Technology
Aldo Jesorka (Chalmers University of Technology & Biophysical Technology Laboratory, Sweden); Irep Gözen (Brigham and Women’s Hospital, Harvard Medical School, USA)
Coarse-grained model of protein interaction for bio-inspired nano-communication
Sergey Knyazev, Sergey Tarakanov and Vladimir Kuznetsov (ITMO University); Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland); Yevgeni Stepanov (Steklov Institute of Mathematics, Russia); Yuri Porozov (ITMO University)

Monday, October 6 17:30 - 18:30

Servicesgo to top

Room: Griboedov
Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)
A Context Broker To Enable Future IoT Applications And Services
Oscar Rodríguez Rocha (INRIA, France); Boris Moltchanov (Telecom Italia, Italy)
Internet of Things Scalability: Analyzing the Bottlenecks and Proposing Alternatives
Márcio Gomes (Universidade do Vale do Rio dos Sinos, Brazil); Rodrigo Righi (Unisinos, Brazil); Cristiano A Costa (Universidade do Vale do Rio dos Sinos, Brazil)
Experimental Implementation of Demand Response Service for Residential Buildings
Seung Ho Hong (Hanyang University, Korea); Yi-Chang Li (Hanyang University & Ubiquitous Network Systems Lab., Korea); Jung Hoon Park (Hanyang University, Korea); Bing Zhao (China Electric Power Research Institute, P.R. China)

Network Modeling and Controlgo to top

Room: Tutchev
Redundant queuing system with unreliable servers
Vladimir Vishnevsky (Russian Academy of Sciences, Russia); Dmitry Kozyrev (Institute of Control Sciences of the Russian Academy of Sciences & Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Olga Semenova (Institute of Control Sciences of Russian Academy of Sciences, Russia)
Adaptive Control of Cloud Computing Resources in the Internet Telecommunication Multiservice System
Serg Mescheryakov (St. Petersburg Polytechnic University, Russia); Dmitry Shchemelinin (RingCentral Inc, USA); Vadim Efimov (RingCentral Inc., Russia)
A Mixed-Method Approach to Fault Tolerance and Management for Resilient Hierarchical Routing
Ahmed Ismail (Vienna University of Technology, Austria); Karim G Seddik (American University in Cairo, Egypt)

Monday, October 6 19:00 - 21:00

Welcome Receptiongo to top

Rooms: Chehov, Dostoevsky, Griboedov, Tolstoi, Tutchev

Tuesday, October 7

Tuesday, October 7 10:00 - 12:00

Short Range Wireless Technologiesgo to top

Room: Griboedov
A Scalable Localization System for Critical Controlled Wireless Sensor Networks
Thanh-Dien Tran (University of Coimbra, Portugal); José Oliveira (Eneida Wireless & Sensors, S.A., Coimbra, Portugal); Jorge Sá Silva and Vasco Pereira (University of Coimbra, Portugal); Nuno Sousa (Eneida Wireless & Sensors, S.A., Coimbra, Portugal); Duarte Raposo and Francisco Cardoso (University of Coimbra, Portugal)
Practical Concerns of Implementing Machine Learning Algorithms for W-LAN Location Fingerprinting
Jörg Schäfer (Frankfurt University of Applied Sciences, Germany)
Metrics for short-term radio signal disturbances detection in Wireless Sensor Networks
Marina Eskola and Tapio Heikkilä (Technical Research Centre of Finland, Finland); Marko Korkalainen (VTT Technical research centr of Finland, Finland)
Self-organizing relay network supporting remotly deployed sensor nodes in militay operations
Dalimir Orfanus (ABB, Norway); Frank Eliassen (University of Oslo, Norway); Edison Pignaton de Freitas (Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)
Comparison of protocols for Ubiquitous wireless sensor network
Ammar Muthanna (State University of Telecommunications, Russia); Andrey Prokopiev (Ubitel, Russia); Alexander Paramonov (The Bonch-Bruevich Saint-Petersburg State University of Communication, Russia); Andrey Koucheryavy (SPbSUT, Russia)
A Differential Space-Time Coded RFID System
Kiattisak Maichalernnukul (Rangsit University, Thailand); Feng Zheng (University of Duisburg-Essen, Germany); Thomas Kaiser (Universität Duisburg-Essen, Germany)

Control Systems 3go to top

Room: Tolstoi
Application of "Consecutive Compensator" Method for Robotic Manipulator Control
Teleoperation for Learning by Demonstration: Data Glove versus Object Manipulation for Intuitive Robot Control
Kamil Kukliński (Bialystok University of Technology, Poland); Thiusius Rajeeth Savarimuthu, Dorthe Sølvason, Maria aus der Wieschen, Franziska Kirstein and Kerstin Fischer (University of Southern Denmark, Denmark); Ilka Marhenke (University of Southern Denmark, Germany); Norbert Krueger (University of Southern Denmark, Denmark)
Decentralized Multi-Agent Tracking of Unknown Environmental Level Sets by a Team of Nonholonomic Robots
Alexey Matveev, Kirill Ovchinnikov and Anna Semakova (Saint Petersburg University, Russia)
Sliding Mode with Tuning Surface Control for MEMS Vibratory Gyroscope
Yury Myshlyayev (Bauman Moscow State Technical University, Kaluga Branch, Russia); Tar Yar Myo and Alexander Finoshin (Bauman Moscow State Technical University, Russia)
Suboptimal decentralized blanket coverage control of mobile autonomous sensor networks
Alexey Matveev (Saint Petersburg University, Russia); Mikhail Nasimov (Saint Petersburg State University, Russia)
Identification of a Layer of Spatially Distributed Motion Detectors in Insect Vision
Egi Hidayat (Uppsala University, Sweden); Alexander Medvedev (Uppsala University, France); Karin Nordström (Uppsala University, Sweden)

Low Layers Issues Igo to top

Room: Tutchev
Energy Efficient Power Allocation in a Multi-Radio Mobile Device with Wireless Energy Harvesting
Olga Galinina (Tampere University of Technology, Finland); Andrey Turlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic); Sergey Andreev (Tampere University of Technology, Finland)
A Spectrum Trading Algorithm Using an Agent in Cognitive Radio Networks
Shibing Zhang, Yonghong Chen, Guodong Zhang and Lili Guo (Nantong University, P.R. China)
Modeling Unreliable LSA Operation in 3GPP LTE Cellular Networks
Vladimir Y. Borodakiy (JSC Concern Sistemprom, Russia); Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Irina Gudkova and Darya Ostrikova (RUDN University, Russia); Aleksei Ponomarenko-Timofeev (Tampere University of Technology, Finland); Andrey Turlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Sergey Andreev (Tampere University of Technology, Finland)
Studying an Inexpensive Wire Discone Antenna as a Candidate for TVWS Spectrum Monitoring / Sensing
Albert A. Lysko (Council for Industrial and Scientific Research & CSIR Meraka Institute, South Africa); Andy Lee (Google, USA); Arno Hart (TENET, South Africa); David L Johnson (University of Cape Town & Ammbr Research Labs South Africa, South Africa)
Joint decoding of turbo code and AMR-WB vocoder in 3GPP LTE system
Akmal Akmalkhodzhaev, Akmalkhodzhaev (Saint-Petersburg University of Aerospace Instrumentations, Russia)
First Large TV White Spaces Trial in South Africa: A Brief Overview
Albert A. Lysko (Council for Industrial and Scientific Research & CSIR Meraka Institute, South Africa); Moshe Timothy Masonta (Council for Scientific and Industrial Research, South Africa); Luzango Mfupe (Council for Scientific and Industrial Research (CSIR), South Africa); David L Johnson (University of Cape Town & Ammbr Research Labs South Africa, South Africa); Fisseha Mekuria (CSIR: Council for Science and Industrial Research, South Africa & CSIR Meraka Institute, Sweden); Dumisa W Ngwenya (SENTECH & University of Pretoria, South Africa); Ntsibane Ntlatlapa (CSIR, South Africa); Mofolo Mofolo (Council for Scientific and Industrial Research (CSIR), South Africa); Litsietsi Montsi (University of the Witwatersrand & CSIR - Meraka Institute, South Africa); Arno Hart (TENET, South Africa); Charli Charlie Harding and Andy Lee (Google, USA)

Tuesday, October 7 12:00 - 13:00

Lunchgo to top

Tuesday, October 7 13:00 - 15:00

Control Systems 4go to top

Room: Tolstoi
The use of integral adaptation principle to increase the reliability of synchronous generator nonlinear excitation system
Andrey Kuz'menko (Southern Federal University & Computer Technologies and Information Security Institute, Russia); Alexander Synitsin and Alisa Zyiryanova (Southern Federal University, Russia)
Comparative Study Between Subspace Method and Prediction Error Method for Identification of Gas Turbine Power Plant
Omar Mohamed (Princess Sumaya University of Technology, Jordan)
Median Modal Control of Interval Continuous-Time Plants
Olga Slita and Anatoliy Ushakov (ITMO University, Russia)
PWM Speed Control of DC Motor based on Singular Perturbation Technique
Valery D. Yurkevich and Nikita Stepanov (Novosibirsk State Technical University, Russia)
Modified Robust Backstepping Algorithm for Plants with Time Delay
Igor Furtat (ITMO University, Russia); Evgeny Tupichin (Lukoil Overseas, Russia)
Synergetic synthesis of power saving control for locomotive asynchronous drive systems
Andrey Popov, Ivan Radionov and Alexey Mushenko (Southern Federal University, Russia)

Low Layers Issues IIgo to top

Room: Tutchev
Low Complexity K-Best based Iterative Receiver for MIMO Systems
Rida El Chall (USJ, France); Fabienne Nouvel (University of RENNES, France); Maryline Hélard (INSA Rennes & IETR Institute of Electronics and Telecommunications of Rennes, France); Ming Liu (Beijing Jiaotong University & Beijing Key Lab of Transportation Data Analysis and Mining, P.R. China)
Designing the MIMO SDR-based LPD Transceiver for Long-range Robot Control Applications
Vladimir Lavrukhin and Grigoriy Fokin (The Bonch-Bruevich St. Petersburg State University of Telecommunications, Russia); Danil Bulanov (Chongqing University of Posts and Telecommunications, Russia); Dmitry Volgushev and Artem Kireev (The Bonch-Bruevich St. Petersburg State University of Telecommunications, Russia)
Blind Interference Alignment for Three-User Multi-Hop SISO Interference Channel
Pedram Kheirkhah (University of Tehran, Iran); Mahtab Mirmohseni (Sharif University of Technology, Iran); Mohammad Ali Akhaee (School of Electrical & Computer Eng., College of Eng., University of Tehran, Iran)
Closed-Form Expression of the Ergodic Capacity in a Cognitive Radio Link under Power Constraints
Maha Ghanem (Lebanese University, Lebanon); Hiba Bawab (INSA Rennes, Lebanese University, France); Oussama Bazzi (Lebanese University, Lebanon); Youssef Nasser (American University of Beirut, Lebanon); Philippe Mary (Univ Rennes, INSA Rennes, CNRS, IETR, France); Jean-François Hélard (IETR, France)
Interference Alignment for Two-User Two-Hop Interference X-Channel with Delayed and No CSIT
Pedram Kheirkhah (University of Tehran, Iran); Mahtab Mirmohseni (Sharif University of Technology, Iran); Mohammad Ali Akhaee (School of Electrical & Computer Eng., College of Eng., University of Tehran, Iran)
High-performance low-power smart antenna for smart world applications
Albert A. Lysko (Council for Industrial and Scientific Research & CSIR Meraka Institute, South Africa); Mofolo Mofolo (Council for Scientific and Industrial Research (CSIR), South Africa)

Tuesday, October 7 14:00 - 15:00

APTP+MS Igo to top

Room: Griboedov
Two Approaches to Analyzing Dynamic Cellular Networks with Limited Resources
Valeriy Naumov (Service Innovation Research Institute, Finland); Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Eduard Sopin (RUDN University & Institute of Informatics Problems, FRC CSC RAS, Russia); Sergey Andreev (Tampere University of Technology, Finland)
Simulation of SIP-server with hysteretic input and Loss-Based Overload Control scheme
Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Yuliya Gaidamaka (Peoples' Friendship University of Russia (RUDN) & FRC Computer Science and Control RAS, Russia); Margarita Talanova (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Oleg Pavlotsky (Moscow Technical University of Communications and Informatics, Russia)
Queuing Model for SIP Server Hysteretic Overload Control with K-state MMPP Bursty Traffic
Pavel Abaev (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Anastasia Khachko (Peoples’ Friendship University of Russia, Russia); Vitalii Beschastnyi (RUDN University, Russia)
Sample Space Reducing for Statistical Decision Effectiveness Increasing
Fedor I Tsitovich and Ivan I Tsitovich (Institute for Information Transmission Problems, Russia)
Asymptotic Analysis of the Infinite-Server Queueing System with High-Rate Semi-Markov Arrivals
Alexander Moiseev and Anatoly Nazarov (Tomsk State University, Russia)
Queueing System with Renewal Arrival Process and Two Types of Customers
Ekaterina Pankratova and Svetlana Moiseeva (Tomsk State University, Russia)

Tuesday, October 7 15:00 - 15:30

Coffee Breakgo to top

Tuesday, October 7 15:30 - 17:30

APTP+MS IIgo to top

Room: Griboedov
Stabilization of a high performance cluster model
Alexander Rumyantsev (Institute of Applied Mathematical Research of the Karelian Research Centre of the RAS, Russia)
An application of the inspection paradox in stability analysis of optical systems
Evsey Morozov (Institute of Applied Mathematical Research, Karelian Research Centre, RAS, Russia); Lyubov Potakhina (Institute of Applied Mathematical Research, Karelian Research Centre RAS, Russia)
Economical analysis of congested networks
Sergey Vasilyev (Peoples’ Friendship University of Russia & Russia, Russia); Leonid Sevastyanov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)
Time-related stationary characteristics in queueing system with constant service time under hysteretic policy
Yuliya Gaidamaka (Peoples' Friendship University of Russia (RUDN) & FRC Computer Science and Control RAS, Russia); Alexander V. Pechinkin (Institute of Informatics Problems, RAS, Russia); Rostislav Razumchik (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS and RUDN University, Russia)
Hierarchical Two-Level Game Model for Tasks Scheduling in a Desktop Grid
Vladimir Mazalov (Russian Academy of Science, Russia); Natalia Nikitina and Evgeny Ivashko (Institute of Applied Mathematical Research, Russia)
Optimal Quorum for the Model of Computational Grid with Redundancy
Ilya Chernov (Institute of Applied Math Research & Petrozavodsk State University, Russia)
On the accuracy of the effective bandwidth regenerative estimation
Alexandra Borodina (Institute of Applied Mathematical Research of Karelian Research Centre of RAS & Petrozavodsk State University, Russia); Ksenia Kalinina (Institute of Applied Mathematical Research of Karelian Research Centre of RAS, Russia); Evsey Morozov (Institute of Applied Mathematical Research, Karelian Research Centre, RAS, Russia)
The method of constructing models of peer to peer protocols
Anastasiya Demidova and Anna Korolkova (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Dmitry S Kulyabov (Peoples' Friendship University of Russia & The Joint Institute for Nuclear Research, Russia); Leonid Sevastyanov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)
Simulation of job allocation in distributed processing systems
Mikhail Konovalov (Institute of Informatic Problems & Russian Academy of Sciences, Russia); Rostislav Razumchik (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS and RUDN University, Russia)
Designing installations for verification of the model of active queue management discipline RED in the GNS3
Tatiana Velieva and Anna Korolkova (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Dmitry S Kulyabov (Peoples' Friendship University of Russia & The Joint Institute for Nuclear Research, Russia)

Control Systems 5go to top

Room: Tolstoi
Robust Control of Rapid Thermal Processes Applied to Vapor Deposition Processing
Stanislav Aranovskiy, Aleksandr Kapitonov, Alexey Bobtsov and Anton Pyrkin (ITMO University, Russia); Evgenii Zavarin (Ioffe Physical-Technical Institute, Russia); Denis Davydov (Ioffe Institute, Russia); Romeo Ortega (Centre National de la Recherche Scientiphique, France)
Adaptive Control of Linear MIMO Systems
Problem of Cycle-Slipping for Infinite Dimensional Systems with MIMO Nonlinearities
Vera Smirnova (Saint Petersburg State University of Architecture and Civil Engineering & Saint Petersburg State University, Russia); Anton Proskurnikov (Saint Petersburg State University and IPME RAS & University of Groningen, Russia); Natalia Utina (St. Petersburg State University of Architecture and Civil Engineering, Russia)
A Method for Inertia Tensors and Centres of Masses Identification on Symmetric Precessions
Natalia Dudarenko (ITMO, Russia); Vitaly Melnikov (ITMO University, Russia); Gennady Melnikov (University ITMO, Russia)
Fast Genetic Algorithm with Greedy Heuristic for p-Median and k-Means Problems
Lev Kazakovtsev (Siberian State Aerospace University named after M.F.Reshetnev); Aljona Stupina (Siberian Federal University)
Genetic Algorithm with Greedy Heuristic for Capacity Planning
Lev Kazakovtsev, Mikhail Gudyma and Alexander Antamoshkin (Siberian State Aerospace University named after M. F. Reshetnev)

Control Systems 6go to top

Room: Tutchev
Harmonic Detection at Initialization With Kalman Filter
Dil Muhammad Akbar Hussain and Raja Muhammad Imran (Aalborg University, Denmark); Ghulam Mustafa Shoro (Aalborg University Denmark & University of Sindh Jamshoro Pakistan, Denmark)
Interval State Estimation for a Biological Reactor Model
Tatiana Kharkovskaia and Artem Kremlev (ITMO University, Russia)
TMR Sensors for Reliable S2A Architectures
Shereen Abouelazayem (American University in Cairo, Egypt); Ahmed Ibrahim (Johns Hopkins University, USA); Mennatallah Morsi, Merna Abou Eita, Mostafa Hussein, Eslam Moustafa and Hassan Halawa (American University in Cairo, Egypt); Ramez M Daoud (American University in Cairo & KAMA Engineering Office, Egypt); Hassanein H. Amer (American University in Cairo (AUC), Egypt); Hany M. El-Sayed (Cairo University & Faculty of Engineering, Egypt)
Uniform deployment of second-order agents on a line segment
Sergey Parsegov (Institute for Control Science RAS, Russia); Anton Proskurnikov (Saint Petersburg State University and IPME RAS & University of Groningen, Russia)
Low Noise Amplifier for Integrated Angular Acceleration Sensor
Egor Belousov, Yuri Kruglov, Alexey Solodkov, Stepan Anchutin and Andrei Mikheev (National Research University of Electronic Technology, Russia)
On Possible Application Areas and Layout Configurations of Flexible Antennas
Aleksandr Timoshenko and Ksenia Lomovskaya (National Research University of Electronic Technology (MIET), Russia)

Tuesday, October 7 18:00 - 20:00

Bus city tourgo to top

Rooms: Chehov, Dostoevsky, Griboedov, Tolstoi, Tutchev

Wednesday, October 8

Wednesday, October 8 10:00 - 14:00

Round Tables on Selected Topicsgo to top

Rooms: Chehov, Dostoevsky, Griboedov, Tolstoi, Tutchev