Program for 2019 11th International Congress on Ultra Modern Telecommunications and Control Systems and Workshops (ICUMT)

  Monday, October 28 Tuesday, October 29 Wednesday, October 30
9:00 ‑ 9:45 Registration & Morning coffee Registration & Morning coffee  
9:45 ‑ 10:00 ICUMT 2019 Opening  
10:00 ‑ 10:30 Keynote: Things You Wanted to Know About Blockchain But Were Hesitant to Ask Keynote: Integration of Cellular and Wireline Access Networks Registration & Morning coffee
10:30 ‑ 11:00 Solutions in networking
Modern networks and applications
11:00 ‑ 12:00 Keynote: Wireless Optogenetic Nanonetworks for Brain Stimulation Keynote: Sharing the data and control planes: challenges in softwarised IoT network management
12:00 ‑ 13:30 Lunch Lunch Lunch
13:30 ‑ 15:00 Emerging technologies and solutions
Design and analysis of modern system components
Information and coding theory
Design and assessment of control systems
Hardware design and analysis
 
15:00 ‑ 15:30 Coffee break Coffee break Guided walking city tour
15:30 ‑ 17:00 AIDL-HCSy 2019 workshop
Security and privacy
Mobile networks
APTP + MS 2019 workshop
WEARIOT 2019 workshop
17:00 ‑ 18:30      
18:30 ‑ 19:00   Gala dinner - The Church Restaurant  
19:00 ‑ 21:00 Welcome reception  
21:00 ‑ 22:00    

Monday, October 28

Monday, October 28 9:00 - 9:45

Registration & Morning coffee

Room: The Pavillion Bar

Monday, October 28 9:45 - 10:00

ICUMT 2019 Opening

Room: The Carlisle East Suite
Chair: John Murphy (University College Dublin, Ireland)

Monday, October 28 10:00 - 11:00

Keynote: Things You Wanted to Know About Blockchain But Were Hesitant to Ask

Prof. Ninoslav Marina, Rector of the University of Information Science and Technology (UIST) in Ohrid
Room: The Carlisle East Suite
Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)

Monday, October 28 11:00 - 12:00

Keynote: Wireless Optogenetic Nanonetworks for Brain Stimulation

Dr. Sasitharan Balasubramaniam, Director of Research, Telecommunication Software and Systems Group, Waterford Institute of Technology
Room: The Carlisle East Suite
Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)

Monday, October 28 12:00 - 13:30

Lunch

Room: Dun Restaurant

Monday, October 28 13:30 - 15:00

Emerging technologies and solutions

Room: The Dargan Suite
Chair: Jenq-Shiou Leu (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan)
Toward a V2I-based Solution for Traffic Lights Optimization
Giovanni Agosta (Politecnico di Milano, Italy); Sandro Chiocchio and Elena Cinque (University of L'Aquila, Italy); Pietro Fezzardi (Politecnico di Milano, Italy); Maurizio Mongelli (National Research Council of Italy, Italy); Arianna Persia (University of L' Aquila, Italy); Marco Pratesi and Francesco Valentini (University of L'Aquila, Italy)
Multi-Radio Perspectives for Massive MTC Localization: Energy Consumption and Utility
Konstantin Mikhaylov (University of Oulu & Solmu Technologies OY, Finland); Maria Lema (King's College London, United Kingdom (Great Britain)); Sergey Andreev (Tampere University, Finland); Rohit Gupta (Actility, France); Olga Galinina (Tampere University, Finland); Giuseppe Destino, Toktam Mahmoodi and Mischa Dohler (King's College London, United Kingdom (Great Britain)); Yevgeni Koucheryavy and Mikko Valkama (Tampere University of Technology, Finland)
On Spatial Diversity for LoRaWAN: Experimental Evaluation of Performance of a Dual-Gateway Network With and Without Downlink
Konstantin Mikhaylov (University of Oulu & Solmu Technologies OY, Finland); Ari T. Pouttu (Centre for Wireless Communications University of Oulu, Finland)
Estimation of peak-to-average power ratio of optimal FTN signals
Anna Ovsyannikova, Ilya Lavrenyuk and Sergey V. Zavjalov (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)
Broadband PLC on Medium Voltage - Performance Measurements
Petr Mlynek, Pavel Silhavy, Jan Slacik, Petr Musil and Petr Blazek (Brno University of Technology, Czech Republic)
Internet Protocol Television: Real Implementation of Telecommunication Model for Service Providers
Milos Orgon, Robert Polacek, Henrieta Ondirkova and Ivan Baronak (Slovak University of Technology in Bratislava, Slovakia); Ina Schmidt (Masaryk University, Czech Republic)

Design and analysis of modern system components

Room: The Dunleary Suite
Chair: Jaroslav Sklenar (Brno University of Technology, Czech Republic)
Adjustable Multiphase Sinusoidal Oscillator with Fractional-Order Elements
Jan Dvorak and David Kubanek (Brno University of Technology, Czech Republic); Jaroslav Koton (Brno University of Technology & BUT, Czech Republic); Jan Jerabek and David Smekal (Brno University of Technology, Czech Republic)
Servo System Control Using SPC and ASPC
Abdallah Fawzy Abdelfattah Hassan El Hamalawy and Hassan Mohammed Rashad Emara (Cairo University, Egypt); Ahmed Bahgat (Cairo University & Faculty of Engineering, Egypt)
Job Shop Scheduling and Its Fuzzification Based on Operations and Disjunctive Graph Representations
Miloš Šeda (Brno University of Technology, Faculty of Mechanical Engineering, Czech Republic); Pavel Šeda (Brno University of Technology, Czech Republic); Jindriska Sedova (Faculty of Economics and Administration, Masaryk University, Czech Republic)
Influence of Fractional-Order Element Properties on Frequency Filter Characteristics
David Kubanek (Brno University of Technology, Czech Republic); Jaroslav Koton (Brno University of Technology & BUT, Czech Republic); Jan Dvorak (Brno University of Technology, Czech Republic)

Information and coding theory

Room: The Mariner Suite
Chair: Zdenek Smékal (Brno University of Technology, Czech Republic)
Joint Equalization and LDPC Decoding
Werner Henkel, Nazia Islam and M. Ahmed Leghari (Jacobs University Bremen, Germany)
On the Capacity Estimation of a Slotted Multiuser Communication Channel
Fedor Ivanov (National Research University Higher School of Economics & Institute for Information Transmission Problems, Russia); Alexey Kreshchuk (Institute for Information Transmission Problems, Russia); Pavel Rybin (IITP RAS & Skoltech, HSE, Russia); Valentin Afanassiev (Intitute Problems of Information Transmission, Russia)
Coded Modulation for FH OFDMA with Nonparametric Reception
Dmitry Osipov (IITP RAS, Russia)
On the Analysis of T-Fold Coded Slotted ALOHA for a Fixed Error Probability
Daria Ustinova (MIPT, Russia); Pavel Rybin (IITP RAS & Skoltech, HSE, Russia); Alexey A. Frolov (Skolkovo Institute of Science and Technology & IITP RAS, Russia)
Signaling-Free Bit and Power Loading in MIMO OFDM Systems
Lars Haering (University Duisburg-Essen, Germany)

Monday, October 28 15:00 - 15:30

Coffee break

Room: The Pavillion Bar

Monday, October 28 15:30 - 17:00

AIDL-HCSy 2019 workshop

Room: The Dargan Suite
Chair: Rahul Upadhyay (Thapar Institute of Engineering and Technology, India & Trinity College Dublin, Ireland)
Predicting Solar Performance Ratio Based on Encoder-Decoder Neural Network Model
Yen Chih Feng (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan); He-Yen Hsieh (Academia Sinica, Taiwan); Kuan-Wu Su and Jenq-Shiou Leu (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan)
Upsampling Algorithms for Autoencoder Segmentation Neural Networks: A Comparison Study
Martin Kolarik, Radim Burget and Kamil Riha (Brno University of Technology, Czech Republic)
Improving Machine Hearing on Limited Data Sets
Pavol Harar (Brno University of Technology, Czech Republic & University of Vienna, Austria); Roswitha Bammer, Anna Breger and Monika Doerfler (University of Vienna, Austria); Zdenek Smékal (Brno University of Technology, Czech Republic)
A Perspective of the Noise Removal for Faster Neural Network Training
Martin Rajnoha (Brno University of Technology, The Faculty of Electrical Engineering and Communication, Czech Republic); Vojtech Mikulec and Radim Burget (Brno University of Technology, Czech Republic); Jiri Drazil (3S cz, Czech Republic)
Comparison of Models of Parallelized Genetic Algorithms
Vaclav Oujezsky, Vladislav Skorpil and Martin Tuleja (Brno University of Technology, Czech Republic)

Security and privacy

Room: The Dunleary Suite
Chair: Ninoslav Marina (UIST, Macedonia, the former Yugoslav Republic of)
On Detection and Mitigation of Slow Rate Denial of Service Attacks
Marek Sikora, Tomas Gerlich and Lukas Malina (Brno University of Technology, Czech Republic)
On Enterprise Information Systems and Cyber Threats: some Pentagon's shortcomings and newer initiatives
Manfred Sneps-Sneppe (Ventspils UniversityCollege & VIRAC, Latvia); Vladimir Sukhomlin (Lomonosov Moscow State University, Russia); Dmitry Namiot (Moscow State University, Russia)
A Systematic Review on Intelligent Intrusion Detection systems for VANETs
Fabio Goncalves, Bruno Ribeiro and Oscar Silvio Marques de Almeida Gama (University of Minho, Portugal); Bruno Dias (Universidade do Minho, Portugal); Joaquim H Macedo (University of Minho, Portugal); Maria João M. R. da C. Nicolau and Antonio D. Costa (Universidade do Minho & Centro ALGORITMI, Portugal); Alexandre Santos (University of Minho & Centro Algoritmi, Portugal)
Privacy-enhancing Cloud Computing Solution for Big Data
David Smekal, Sara Ricci, Petr Dzurenda and Zdenek Martinasek (Brno University of Technology, Czech Republic)
Current State of Honeypots and Deception Strategies in Cybersecurity
Lukáš Zobal, Dušan Kolář and Radek Fujdiak (Brno University of Technology, Czech Republic)
Ensuring security of a telemedicine project in compliance with GDPR
Karel Slavicek, Otto Dostal, Tomáš Lieskovan and Jan Hajný (Brno University of Technology, Czech Republic)

Mobile networks

Room: The Mariner Suite
Chair: Jiri Misurec (Brno University of Technology, Czech Republic)
On Load-Aware Cell Association Schemes for Group User Mobility in mmWave Networks
Fedor Zhukov (Megafon, Russia); Olga Galinina (Tampere University, Finland); Eduard Sopin (RUDN University & Institute of Informatics Problems, FRC CSC RAS, Russia); Sergey Andreev (Tampere University, Finland); Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)
Geometry-Based V2V Channel Modeling over Millimeter-Wave in Highway Scenarios
Yekaterina Sadovaya and Dmitrii Solomitckii (Tampere University, Finland); Wei Mao, Oner Orhan and Hosein Nikopour (Intel Corporation, USA); Shilpa Talwar (Intel, USA); Sergey Andreev (Tampere University, Finland); Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)
Usability of Destination-Sequenced Distance Vector Routing Protocol Routes
Miralem Mehic (University of Sarajevo, Bosnia and Herzegovina); Peppino Fazio (University of Calabria, Italy); Miroslav Voznak (VSB - Technical University of Ostrava, Czech Republic)
Positioning based intra-frequency handover in indoor cellular network for ultra reliable communications assisted by radio maps
Sergio Lembo (VTT, Finland); Seppo Horsmanheimo and Matti Laukkanen (VTT Technical Research Centre of Finland Ltd, Finland)
A Joint Design of User Modeling and Resource Management in Cognitive Radio Networks
Zhaleh Sadreddini (Istanbul Arel University, Faculty of Engineering, Turkey); Erkan Güler (Giresun University, Turkey)

Monday, October 28 19:00 - 21:00

Welcome reception

Room: The Pavillion Bar

Tuesday, October 29

Tuesday, October 29 9:00 - 10:00

Registration & Morning coffee

Room: The Pavillion Bar

Tuesday, October 29 10:00 - 11:00

Keynote: Integration of Cellular and Wireline Access Networks

Dr. Philip Perry, BT Ireland Innovation Centre (BTIIC), Ulster University, Jordanstown
Room: The Carlisle East Suite
Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)

Tuesday, October 29 11:00 - 12:00

Keynote: Sharing the data and control planes: challenges in softwarised IoT network management

Dr. Alessandro Chiumento, Trinity College Dublin
Room: The Carlisle East Suite
Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)

Tuesday, October 29 12:00 - 13:30

Lunch

Room: Dun Restaurant

Tuesday, October 29 13:30 - 15:00

Design and assessment of control systems

Room: The Dargan Suite
Chair: Jiri Mekyska (Brno University of Technology, Czech Republic)
Providing real closed-loop transfer functions poles for plant with interval-given parameters for overshoot elimination
Alexey Tsavnin, Semen Efimov and Sergey Zamyatin (Tomsk Polytechnic University, Russia)
Designing a Cost-Effective Multiplexer for Electrical Impedance Tomography
Jan Dusek, Jan Mikulka, Martin Balajka, Jarmila Dedkova, Jana Parilkova and Zuzana Munsterova (Brno University of Technology, Czech Republic)
Pediatric Spine Segmentation and Modeling Using Machine Learning
Daniel Chalupa and Jan Mikulka (Brno University of Technology, Czech Republic); Marek Dostál (The University Hospital Brno, Czech Republic); Kamil Riha (Brno University of Technology, Czech Republic); Milan Filipovič (The University Hospital Brno, Czech Republic)
Computerised Assessment of Graphomotor Difficulties in a Cohort of School-aged Children
Jiri Mekyska and Zoltan Galaz (Brno University of Technology, Czech Republic); Katarina Safarova (Masaryk University, Czech Republic); Vojtěch Zvončák, Jan Mucha and Zdenek Smékal (Brno University of Technology, Czech Republic); Anezka Ondrackova, Tomas Urbanek, Jana Marie Havigerova and Jirina Bednarova (Masaryk University, Czech Republic); Marcos Faundez-Zanuy (Escola Superior Politecnica Tecnocampus, Spain)

Hardware design and analysis

Room: The Mariner Suite
Chair: Sergey Andreev (Tampere University, Finland)
Fractional Order Derivatives Evaluation in Computerized Assessment of Handwriting Difficulties in School-aged Children
Vojtěch Zvončák, Jan Mucha, Zoltan Galaz and Jiri Mekyska (Brno University of Technology, Czech Republic); Katarina Safarova (Masaryk University, Czech Republic); Marcos Faundez-Zanuy (Escola Superior Politecnica Tecnocampus, Spain); Zdenek Smékal (Brno University of Technology, Czech Republic)
Systematic Design of Pseudo-Differential Frequency Filter
Ondrej Sladok (Brno University of Technology, Czech Republic); Jaroslav Koton (Brno University of Technology & BUT, Czech Republic); Martin Milota (Brno University of Technology, Slovakia); Norbert Herencsar (Brno University of Technology, Czech Republic)
Electronically Tunable Oscillator Utilizing Reinforced Controllable Parameters
Lukas Langhammer (Brno University of Technology, Czech Republic); Roman Sotner (Brno University of Technology, Faculty of Electrical Engineering and Communication, Czech Republic); Ondrej Domansky (University of Technology, Czech Republic)
Early Detection of Heart Valve Disease Employing Multiclass Classifier
Shivansh Dubey (Dr Ambedkar Institute of Technology for Handicapped, Kanpur, India); Raghuvendra Pratap Tripathi (Amity University, India); Malay Kishore Dutta (Amity University, NOIDA, India); Jan Dorazil (Brno University of Technology (BUT), Czech Republic); Petr Kriz (University of Technology, Czech Republic)
Voltage Differencing Current Conveyor Differential Input Transconductance Amplifier: Novel Active Element and Its Resistorless Filtering Application
Roman Sotner (Brno University of Technology, Faculty of Electrical Engineering and Communication, Czech Republic); Jan Jerabek and Lukas Langhammer (Brno University of Technology, Czech Republic); Jiri Petrzela (BUT Brno, Czech Republic); Winai Jaikla and Sunti Tuntrakool (King Mongkut's Institute of Technology Ladkrabang, Thailand)

Tuesday, October 29 15:00 - 15:30

Coffee break

Room: The Pavillion Bar

Tuesday, October 29 15:30 - 17:00

APTP + MS 2019 workshop

Room: The Dargan Suite
Chair: Ekaterina Medvedeva (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)
Enhanced Radio Access Procedure in Sliced 5G Networks
Olga Vikhrova, Chiara Suraci, Angelo Tropeano and Sara Pizzi (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy); Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Giuseppe Araniti (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy)
To Analysis Performance Measures of 3GPP Wireless Network within LAA Framework
Ekaterina V. Markova and Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)
A rare-event estimation of heterogeneous degradation process
Alexandra Borodina (Institute of Applied Mathematical Research of Karelian Research Centre of RAS & Petrozavodsk State University, Russia); Oleg Lukashenko and Evsey Morozov (Institute of Applied Mathematical Research, Karelian Research Centre, RAS, Russia)
A discrete queueing model for performance analysis of scheduling schemes in multi-user MIMO systems
Ekaterina Medvedeva (RUDN University & FRC Computer Science and Control RAS, Russia); Anastasia Gorbunova (RUDN University, Russia); Yuliya Gaidamaka (Peoples' Friendship University of Russia (RUDN) & FRC Computer Science and Control RAS, Russia); Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)
Simulating Interference in D2D Link Using Fractal Random Walk Model for Elasticity Analysis
Elisabeth Kirina-Lilinskaya (Keldysh Institute of Applied Mathematics, Russia); Yuri Orlov (Keldysh Institute of Applied mathematics, Russia); Dmitry Zenyuk (Keldysh Institute of Applied Mathematics, Russia); Ekaterina Bobrikova (RUDN University, Russia); Yuliya Gaidamaka (Peoples' Friendship University of Russia (RUDN) & FRC Computer Science and Control RAS, Russia); Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)
Approximate Computation of States with Minimal Dispersion in Kuryshkin-Wodkiewicz Quantum Mechanics
Alexander Zorin (RUDN University, Russia)
Multiple access for 5G and mobile services pricing
Sergey Vasilyev (Peoples’ Friendship University of Russia & Russia, Russia); Ekaterina Markova (Peoples' Friendship University of Russia, Russia)

WEARIOT 2019 workshop

Room: The Mariner Suite
Chair: Konstantin Mikhaylov (University of Oulu & Solmu Technologies OY, Finland)
The IoT Devices and Secured Communication Architecture System and Use Cases
Hussain Ijaz (Beia Consult International, Romania); George Suciu (Politehnica University of Bucharest & BEIA Consult International SRL, Romania); Denisa Vasilica Pastea (University Politehnica of Bucharest, Romania)
Improving the energy efficiency of a LoRaWAN by a UAV-based gateway
Aleksandra Tiurlikova (National Research University Higher School of Economics, Russia); Nikita Stepanov (Saint Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Konstantin Mikhaylov (University of Oulu & Solmu Technologies OY, Finland)
IoT Protocols for Low-power Massive IoT: A Communication Perspective
Martin Stusek and Kryštof Zeman (Brno University of Technology, Czech Republic); Pavel Masek (Brno University of Technology & Member of WISLAB group, Czech Republic); Jindriska Sedova (Faculty of Economics and Administration, Masaryk University, Czech Republic); Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)
Security and Performance Trade-offs for Data Distribution Service in Flying Ad-Hoc Networks
Radek Fujdiak, Jiri Pokorny and Lukáš Zobal (Brno University of Technology, Czech Republic); Peter Popov and Vladimir Stankovic (City University London, United Kingdom (Great Britain)); Petr Mlynek (Brno University of Technology, Czech Republic); Pavel Mrnustik (Trust Port, Czech Republic); Petr Blazek, Petr Musil and Jiri Misurec (Brno University of Technology, Czech Republic)
Threat Modelling for Critical Infrastructure Object
Radda Iureva, Artem Kremlev and Anastasia L. Drannik (ITMO University, Russia); Martin Cech (University of West Bohemia, Czech Republic)

Tuesday, October 29 18:30 - 22:00

Gala dinner - The Church Restaurant

Junction of Mary St. and, Jervis St, Dublin
Room: The Church Restaurant

Wednesday, October 30

Wednesday, October 30 10:00 - 10:30

Registration & Morning coffee

Room: The Pavilion Bar

Wednesday, October 30 10:30 - 12:00

Solutions in networking

Room: The Dargan Suite
Chair: Olga Galinina (Tampere University, Finland)
Experiences Designing a Multi-Tier Architecture for a Decentralized Blockchain Application in the Energy Domain
Denis Rangelov (Fraunhofer FOKUS, Germany); Nikolay Tcholtchev (FOKUS Fraunhofer Institute for Open Communication Systems, Germany); Philipp Lämmel (Fraunhofer FOKUS, Germany); Ina K Schieferdecker (TU Berlin/Fraunhofer FOKUS, Germany)
Testing home PLC network in multi-storey house
Milos Orgon and Marek Stefanicka (Slovak University of Technology in Bratislava, Slovakia); Ina Schmidt (Masaryk University, Czech Republic); Iveta Zolotova (The Technical University of Košice, Slovakia); Dominika Cupkova (Technical University of Kosice, Slovakia)
Graph representation of linear infrastructure in Smart City IoT systems
Krzysztof Grochla (Institute of Theoretical and Applied Informatics of PAS, Poland); Michal Gorawski (Institute of Theoretical and Applied Informatics of PAS, Baltycka 5, Gliwice, Poland)
XBee technology: Complex evaluation of radio parameters
Milos Orgon (Slovak University of Technology in Bratislava, Slovakia); Ina Schmidt (Masaryk University, Czech Republic)
Smart Grid Security: Survey and Challenges
Tomáš Lieskovan, Jan Hajný and Petr Cika (Brno University of Technology, Czech Republic)

Modern networks and applications

Room: The Mariner Suite
Chair: Zhaleh Sadreddini (Istanbul Arel University, Faculty of Engineering, Turkey)
Implementation of 3GPP LTE Cat-M1 Technology in NS-3: System Simulation and Performance
Pavel Masek (Brno University of Technology & Member of WISLAB group, Czech Republic); Martin Stusek, Kryštof Zeman and Roman Drapela (Brno University of Technology, Czech Republic); Aleksandr Ometov (Tampere University, Finland); Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)
Autonomous distributed QoS aware sleep control considering carrier aggregation in heterogeneous cellular networks
Ryuta Yoshida, Kazuo Mori and Kosuke Sanada (Mie University, Japan)
GPON frame analysis with artificial immune system
Vaclav Oujezsky, Vladislav Skorpil and Tomas Horvath (Brno University of Technology, Czech Republic)
Proposed Methods for Real-Time Visualization of Panoramic Stadium Tribune Images in High Resolution
Petr Kriz (University of Technology, Czech Republic); Jiri Prinosil and Kamil Riha (Brno University of Technology, Czech Republic); Malay Kishore Dutta (Amity University, NOIDA, India)
ARKit as Indoor Positioning System
Rastislav Cervenak (Brno University of Technology, Czech Republic); Pavel Masek (Brno University of Technology & Member of WISLAB group, Czech Republic)

Wednesday, October 30 12:00 - 13:30

Lunch

Room: Dun Restaurant

Wednesday, October 30 15:00 - 17:00

Guided walking city tour