For full instructions, visit the IEEE ISSE website: http://2018.ieeeisse.org/

Program for 2018 IEEE International Systems Engineering Symposium (ISSE)

Time Bramante 10+11 Bramante 12 Bramante 14 Bramante 15 Registration Restaurant Session

Monday, October 1

07:00-17:15         Registration    
08:00-10:00   1A1: Tutorial: System Security Engineering Tutorial 1A2: Tutorial: Systems Engineering & Sociotechnical Systems for IT Professionals      
10:15-12:00   1B1: Tutorial 1: System Security Engineering Tutorial (Continued) 1B2: Tutorial 2: Systems Engineering & Sociotechnical Systems for IT Professionals (Continued)      
12:30-13:30         Lunch  
13:30-13:45 Opening Remarks          
13:45-15:00 Keynote Speaker          
15:00-15:15           Coffee Break
15:15-16:55 1C3: Systems Architecture I 1C1: Space and Communications Systems 1C2: Model based systems engineering I      

Tuesday, October 2

07:00-17:15         Registration    
08:00-09:20   2A1: Systems Reliability 2A2: Systems Safety and Security 2A3: Systems Applications    
09:20-10:20           Coffee Break
10:20-12:00   2B1: Systems Architecture II 2B2: Model based systems engineering II 2B3: Medical Systems    
12:30-13:45         Lunch  
13:45-14:45   2C1: Risk Management 2C2: Systems Lifecycle 2C3: Modeling and Simulation    
14:45-15:15           Coffee Break
15:15-16:55   2D1: Model based systems engineering III 2D2: Systems Engineering II 2D3: Systems Thinking    
17:00-18:30         Reception  
18:00-20:00       Young Professionals Networking Event    

Wednesday, October 3

07:00-11:30         Registration    
08:00-09:20   3A1: Engineering Systems-of-Systems I 3A2: Engineering Processes 3A3: Systems Verification and Validation    
09:20-10:00           Coffee Break
10:00-11:20   3B1: Complex Systems 3B2: Engineering Systems-of-Systems II 3B3: Special Session: THEFOSE    

Monday, October 1

Monday, October 1 7:00 - 17:15

Registration

Room: Registration

Monday, October 1 8:00 - 10:00

1A1: Tutorial: System Security Engineering Tutorial

Room: Bramante 12

1A2: Tutorial: Systems Engineering & Sociotechnical Systems for IT Professionals

Room: Bramante 14

Monday, October 1 10:15 - 12:00

1B1: Tutorial 1: System Security Engineering Tutorial (Continued)

Room: Bramante 12

1B2: Tutorial 2: Systems Engineering & Sociotechnical Systems for IT Professionals (Continued)

Room: Bramante 14

Monday, October 1 12:30 - 13:30

Lunch

Room: Restaurant

Monday, October 1 13:30 - 13:45

Opening Remarks

Room: Bramante 10+11

Monday, October 1 13:45 - 15:00

Keynote Speaker

Room: Bramante 10+11

Monday, October 1 15:00 - 15:15

Coffee Break

Monday, October 1 15:15 - 16:55

1C1: Space and Communications Systems

Room: Bramante 12
Chair: Nitin Naik (Ministry of Defence, United Kingdom (Great Britain))
15:15 A Study of Cross-Domain Process Adaptation Applied to Reusable Launch Vehicle Re-Qualification
Austin Troya (United States Air Force, USA); Logan Mailloux (Air Force Institute of Technology & United States Air Force, USA); John Miller, Robert FitzHarris and Mark Mueller (United States Air Force, USA)
15:35 LPWAN Technologies for IoT Systems: Choice Between Ultra Narrow Band and Spread Spectrum
Nitin Naik (Ministry of Defence, United Kingdom (Great Britain))
15:55 Prototype Systems Engineering Assembly, Integration and Test for Space Systems: TESS - A Case Study
Anne Vogel (MIT Lincoln Laboratory, USA)
16:15 Flight control of a launch vehicle using the hierarchical structured dynamic inversion with three time-scales
Romulus Lungu (University of Craiova, Romania); Alin Florentin Butu (University Politehnica of Bucharest, Romania); Lungu Mihai Aureliu (University of Craiova, Romania)
16:35 A Crawl, Walk, Run Approach to Co-Designing Communications Software and Hardware: A Case Study
Cheryl O'Keefe (MIT Lincoln Laboratory, USA); Terrence Gibbons (MIT-LL, USA); Rahul Amin (MIT Lincoln Laboratories, USA); Chayil Timmerman (MIT Lincoln Laboratory, USA)

1C2: Model based systems engineering I

Room: Bramante 14
Chair: Dominik Knoll (Skolkovo Institute of Science and Technology, Russia)
15:15 Development of a Low Powered Wireless IoT Sensor Network based on MBSE
Jihad Taha and Vahid Salehi (Munich University of Applied Sciences, Germany); Frank Abraham (Mechanical & Marine Engineering, United Kingdom (Great Britain))
15:35 Finite Degradation Structures: a Formal Framework to Support the Interface between MBSE and MBSA
Liu Yang (Norwegian University of Science and Technology, Norway); Antoine Rauzy (NTNU, Norway); Cecilia Haskins (NTNU, Norwegian University of Science and Technology & Glocal Sustainability Consulting, Norway)
15:55 Electric Circuit- and Wiring Harness-Aware Behavioral Simulation of Model-Based E/E-Architectures at System Level
Harald Bucher (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany); Juergen Becker (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
16:15 From Models of Structures to Structures of Models
Tatiana Prosvirnova (CentraleSupelec, France); Michel Batteux (IRT SystemX, France); Antoine Rauzy (NTNU, Norway)

1C3: Systems Architecture I

Room: Bramante 10+11
Chair: Luigi Mazzucchelli (ENAV S.p.A., Italy)
15:15 Synchronization between Run-Time and Design-Time View of Context-Aware Automotive System Architectures
Philipp Obergfell and Christoph Segler (BMW Group Research, New Technologies, Innovations, Germany); Eric Sax (Karlsruhe Institute of Technology, Germany); Alois Knoll (Technical University Munich Garching, Germany)
15:35 Using Simulation Techniques within the Design of a Reconfigurable Architecture for Fail-Operational Real-Time Automotive Embedded Systems
Florian Oszwald (BMW Group, Germany); Philipp Obergfell (BMW Group Research, New Technologies, Innovations, Germany); Matthias Traub (BMW Group, Germany); Juergen Becker (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
15:55 System of Systems Architectural Design of On-Demand Electric Aviation Based on Mission Analysis
Moncef Hammadi (SUPMECA & Laboratoire Quartz EA 7393, France); Omar Hammami (ENSTA ParisTech, France)
16:15 Analyzing Systems Engineering Concerns in Architecture Frameworks - A Survey Study
Havva Gulay Gurbuz and Bedir Tekinerdogan (Wageningen University, The Netherlands)

Tuesday, October 2

Tuesday, October 2 7:00 - 17:15

Registration

Room: Registration

Tuesday, October 2 8:00 - 9:20

2A1: Systems Reliability

Room: Bramante 12
Chair: Ping Jiang (National University of Defense Technology, P.R. China)
8:00 System Maintainability Improvement using Allocation Procedures
Lorenzo Ciani, Giulia Guidi, Gabriele Patrizi and Matteo Venzi (University of Florence, Italy)
8:20 Modular Test Bed for Magnetic Brakes Characterization And Durability Testing
Tommaso Addabbo (University of Siena, Italy); Alessandro Elmi (Alta Industries SRL, Italy); Ada Fort (University of Siena, Italy); Elia Landi (University of Siena, Italy); Marco Mugnaini (University of Siena, Italy); Marco Tani (University of siena, Italy); Valerio Vignoli (University of Siena, Italy)
8:40 Inference on the reliability of Weibull distribution by fusing expert judgements and multiply Type-I censored data
Xiang Jia and Bo Guo (National University of Defense Technology, P.R. China)
9:00 A reliability growth model in a multiple test stages framework
Yunyan Xing and Ping Jiang (National University of Defense Technology, P.R. China); Zhijun Cheng (National University of Defense Technology, P.R. China)

2A2: Systems Safety and Security

Room: Bramante 14
Chair: Paul Jenkins (Ministry of Defence, United Kingdom (Great Britain))
8:00 Discovering Hackers by Stealth: Predicting Fingerprinting Attacks on Honeypot Systems
Nitin Naik and Paul Jenkins (Ministry of Defence, United Kingdom (Great Britain))
8:20 Bringing Systems Engineering and Security Together: Understanding and Learning Systems Security Engineering
Logan Mailloux (Air Force Institute of Technology & United States Air Force, USA)
8:40 Research on Critical Node Analysis Method of New Combat SoS
Hua He (National University of Defense Technology, P.R. China)

2A3: Systems Applications

Room: Bramante 15
Chair: Paolo Carbone (University of Perugia, Italy)
8:00 A Distributed Data Acquisition Architecture for Magnetic Positioning Systems
8:20 Effect of transducer directivity on ultrasound 2D positioning system accuracy
Antonella Comuniello (University of Perugia, Italy); Guido De Angelis (Regione Umbria, Italy); Alessio De Angelis and Antonio Moschitta (University of Perugia, Italy)
8:40 Towards autonomous systems for object retrieval using mobile manipulator robots

Tuesday, October 2 9:20 - 10:20

Coffee Break

Tuesday, October 2 10:20 - 12:00

2B1: Systems Architecture II

Room: Bramante 12
Chair: Suguru Okami (Keio University, Japan)
10:20 Analysis of business process specifications with OpenAltarica
Leo Chartier (University Paris Saclay & NTNU, France); Paolo Ballarini (Université Paris Saclay, France); Antoine Rauzy (NTNU, Norway); Michel Batteux (IRT SystemX, France)
10:40 Competition-driven figures of merit in technology roadmap planning
Ksenia Smirnova (Skolkovo Institute od Science and Technology, Russia); Alessandro Golkar (Skolkovo Institute of Science and Technology, Russia); Rob Vingerhoeds (ISAE-SUPAERO, France)
11:00 Alternative Scoring Factors using Non-Financial Data for Credit Decisions in Agricultural Microfinance
11:20 Measures and approach for modernization of existing systems
Rustam Akhtyamov (Skolkovo Institute of Science and Technology, Russia); Rob Vingerhoeds (ISAE-SUPAERO, France); Alessandro Golkar (Skolkovo Institute of Science and Technology, Russia)
11:40 A Rule-based System for Automated Generation of Serverless-Microservices Architecture
Pravinda Perera and Indika Perera (University of Moratuwa, Sri Lanka)

2B2: Model based systems engineering II

Room: Bramante 14
Chair: Faïda Mhenni (SUPMECA & Laboratoire Quartz, France)
10:20 SysML Executable Model of an Energy-Efficient House and Trade-Off Analysis
Kersasp Cawasji (University of Maryland, USA); John Baras (University of Maryland, College Park, USA)
10:40 Model predictive trajectory control for automated driving of a spherical electrical drive
Marian Göllner, Jie Zhang and Xiaobo Liu-Henke (Ostfalia University of Applied Sciences, Germany)
11:00 CTEF: Collaborative Technology Evaluation Framework
Ali Ahari (FZI Forschungszentrum Informatik & University of Tübingen, Germany); Jan Novacek (FZI Research Center for Information Technology at the Karlsruhe Institute of Technology, Germany); Alexander Viehl (FZI Research Center for Information Technology, Germany); Oliver Bringmann (University of Tuebingen, Embedded Systems / FZI, Germany); Wolfgang Rosenstiel (University of Tuebingen, Germany)
11:20 Model-based design of a multi-functional HiL test bench for investigations on a Range Extended Vehicle
Soeren Scherler and Xiaobo Liu-Henke (Ostfalia University of Applied Sciences, Germany)
11:40 Closed-Loop Systems Engineering (CLOSE): Integrating Experimentable Digital Twins with the Model-Driven Engineering Process
Marco Di Maio (Projectglobe Ltd, United Kingdom (Great Britain)); George Dimitrios Kapos (Harokopio University of Athens, Greece & Projectglobe Ltd, United Kingdom (Great Britain)); Niklas Klusmann (Projectglobe Ltd, United Kingdom (Great Britain)); Linus Atorf and Ulrich Dahmen (RWTH Aachen University, Germany); Michael Schluse and Juergen Rossmann (Technical University of Aachen, Germany)

2B3: Medical Systems

Room: Bramante 15
Chair: Cheryl O'Keefe (MIT Lincoln Laboratory, USA)
10:20 Development of a system of aid for use the computer through a wireless system for people with quadriplegia in Ecuador
Eduardo Pinos (Universidad Politécnica Salesiana, Ecuador)
10:40 Embedded system as a third version of a didactic transmitter of needs that provides a way of communication to children with cerebral palsy of the spastic type
Luis Serpa-Andrade and Jonnathan Berrezueta-Guzman (Universidad Politecnica Salesiana Ecuador, Ecuador)
11:00 The Metamorphosis of Systems Engineering through the evolution of today's standards
David Ward (Flextronics, Italy); Monica Rossi (Politecnico di Milano & MIT, Italy); Brendan Sullivan and Harsha Vardhan Pichika (Politecnico di Milano, Italy)
11:20 Implementation of support tools for the presumptive diagnosis of glaucoma through identification and processing of medical images of the human eye
Eduardo Pinos (Universidad Politécnica Salesiana, Ecuador)

Tuesday, October 2 12:30 - 13:45

Lunch

Room: Restaurant

Tuesday, October 2 13:45 - 14:45

2C1: Risk Management

Room: Bramante 12
Chair: Chayil Timmerman (MIT Lincoln Laboratory, USA)
13:45 System Engineering in an Unknown Aerial Environment for a Communications System
Cheryl O'Keefe and Chayil Timmerman (MIT Lincoln Laboratory, USA)
14:05 An Approach to Automate Business Impact Analysis
Hadeel Al-Essa and Ahmad Al-Sharidah (Saudi Aramco, Saudi Arabia)
14:25 Technological and Complexity Risk Analysis For Set Based Design Evaluation
Ignacio Hernandez Arroyo and Clement Fortin (Skolkovo Institute of Science and Technology, Russia)

2C2: Systems Lifecycle

Room: Bramante 14
Chair: Naomi Simumba (Keio University, Japan)
13:45 Cyclic Management of Innovative PSS Changes: An Integrated and Interdisciplinary Engineering View
Gennadiy Koltun (Technical University of Munich & Chair of Automation and Information Systems, Germany)
14:05 Development of SE based Procurement Engineering Management Support System
Jinil Kim, Choongsub Yeom and Junguk Shin (Institute for Advanced Engineering(IAE), Korea); Shelly Salim (IAE, Korea)
14:25 Four-tier Database Structure for Configuration Management of Industrial Plant using Graph Database
Shelly Salim (IAE, Korea); Joon-Young Kim, Taekyong Lee, Jae-Min Cha and Ju-Yeol Ryu (Institute for Advanced Engineering(IAE), Korea)

2C3: Modeling and Simulation

Room: Bramante 15
Chair: Paolo Carbone (University of Perugia, Italy)
13:45 Automatic Control of Space Vehicles' Orbit around Earth
Romulus Lungu (University of Craiova, Romania); Alin Florentin Butu (University Politehnica of Bucharest, Romania); Lungu Mihai Aureliu (University of Craiova, Romania)
14:05 Reduced-order Multiple Observer with Application to the State Estimation of a Controlled Generic Reentry
Lungu Mihai Aureliu and Romulus Lungu (University of Craiova, Romania); Alin Florentin Butu (University Politehnica of Bucharest, Romania)
14:25 Experimentable Digital Twins for a Modeling and Simulation-based Engineering Approach
Ulrich Dahmen and Jürgen Roßmann (RWTH Aachen University, Germany)

Tuesday, October 2 14:45 - 15:15

Coffee Break

Tuesday, October 2 15:15 - 16:55

2D1: Model based systems engineering III

Room: Bramante 12
Chair: Dominik Knoll (Skolkovo Institute of Science and Technology, Russia)
15:15 Model-Based Systems Engineering Applied to the Trajectory Planning for Autonomous Vehicles
John Baras (University of Maryland, College Park, USA); Siddharth Bansal and Fatemeh Alimardani (University of Maryland & Institute for Systems Research, USA)
15:35 Comparative analysis of two-dimensional data-driven efficient frontier estimation algorithms
Ilya Yuskevich (Skolkovo Institute of Scinece and Technology, Russia); Rob Vingerhoeds (ISAE-SUPAERO, France); Alessandro Golkar (Skolkovo Institute of Science and Technology, Russia)
15:55 Automatic Model Search for System Model Composition
Gauthier Fontaine (IRT SystemX, France); Omar Hammami (ENSTA PARISTECH, France)
16:15 Variability integration in the dependability analysis of systems
Bassem Chieb, Vincent Idasiak and Frederic Kratz (Institute : INSA, France)

2D2: Systems Engineering II

Room: Bramante 14
Chair: Cheryl O'Keefe (MIT Lincoln Laboratory, USA)
15:15 Systems Engineering Methodology for High-Altitude Balloon Missions
Sophia Karolina Salas Cordero, Ignacio Hernandez Arroyo and Clement Fortin (Skolkovo Institute of Science and Technology, Russia)
15:35 An Elemental Decomposition of Systems Engineering
Alejandro Salado (Virginia Tech, USA)

2D3: Systems Thinking

Room: Bramante 15
Chair: Chayil Timmerman (MIT Lincoln Laboratory, USA)
15:15 Resilience in Sociotechnical Systems
Marcel Jacques Simonette and Mario Magalhães (University of Sao Paulo, Brazil); Edison Spina (Universidade de São Paulo, Brazil)
15:35 Converging on emergence: reconnoitering to optimally adapt to changes in system environment
James Cale (Colorado State University, USA)
15:55 Knowledge Transfer from Universities to Regions as a Network Spreading Process
Arturo Melo (Universidad Nacional de Colombia & Researcher, Colombia); José Ismael Peña Reyes (Universidad Nacional de Colombia, Colombia); Carolyn L Beck and Philip Paré (University of Illinois, USA)
16:15 Integration of agility in a MBSE methodology for multidisciplinary systems design
Anis Mabrouk (SUPMECA & Laboratoire Quartz EA 7393, France & Laboratory of Mechanical Modeling and Production, ENIT, Tunisia); Olivia Penas (SUPMECA & Laboratoire Quartz EA 7393, France); Régis Plateaux (Laboratoire QUARTZ & Supmeca, France); Maher Barkallah (National Engineering School of Sfax (ENIS) & Laboratory of Mechanical Modeling and Production, Tunisia); Jean-Yves Choley (SUPMECA, France); Ali Akrout (ENIT & Laboratory of Mechanical Modeling and Production, Tunisia)

Tuesday, October 2 17:00 - 18:30

Reception

Room: Restaurant

Tuesday, October 2 18:00 - 20:00

Young Professionals Networking Event

Room: Bramante 15

Wednesday, October 3

Wednesday, October 3 7:00 - 11:30

Registration

Room: Registration

Wednesday, October 3 8:00 - 9:20

3A1: Engineering Systems-of-Systems I

Room: Bramante 12
Chair: Bedir Tekinerdogan (Wageningen University, The Netherlands)
8:00 Managing Health Information System-of-Systems by Engineering Systems Multiple-Domain Modeling Approach Considering Spatiotemporal Dynamics
Suguru Okami and Naohiko Kohtake (Keio University, Japan)
8:20 Using BPMN and HLA for SoS engineering: lessons learned and future directions
Alberto Falcone and Alfredo Garro (University of Calabria, Italy); Andrea D'Ambrogio (University of Rome TorVergata, Italy); Andrea Giglio (Guglielmo Marconi University, Italy)
8:40 Can STPA be used for a System-of-Systems? Experiences from an Automated Quarry Site
Stephan Baumgart (Volvo Construction Equipment, Mälardalen University, Sweden); Joakim Fröberg (Rise, Research Institutes of Sweden, Sweden); Sasikumar Punnekkat (Mälardalen University, Sweden)

3A2: Engineering Processes

Room: Bramante 14
Chair: Jean-Yves Choley (SUPMECA, France)
8:00 Review of Concurrent Engineering Design practice in the space sector: state of the art and future perspectives
Dominik Knoll, Clement Fortin and Alessandro Golkar (Skolkovo Institute of Science and Technology, Russia)
8:20 Hyper Space Exploration - A Multicriterial Quantitative Trade-Off Analysis for System Design in Complex Environment
Herbert Palm and Jörg Holzmann (University of Applied Sciences Munich, Germany)
8:40 Collaborative Mechatronic Design and Systems Engineering: an Educational Experiment with KARREN
Faïda Mhenni (SUPMECA & Laboratoire Quartz, France); Jean-Yves Choley (SUPMECA, France); Antoine Munck (DPS, France); Francoise Caron (EIRIS Conseil, France)
9:00 Customer-Oriented Product Development: Supporting the Development of the Complete Vehicle through the Systematic Use of Engineering Generations
Albert Albers, Fabian Haug, Joshua Fahl, Tobias Hirschter, Jonas Reinemann and Simon Rapp (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany)

3A3: Systems Verification and Validation

Room: Bramante 15
Chair: Luigi Mazzucchelli (ENAV S.p.A., Italy)
8:00 Properties of the Utility of Verification
Alejandro Salado and Hanumanthrao Kannan (Virginia Tech, USA)
8:20 Automotive Requirements Validation and Traceability Analysis With AQL Queries
Kristina Gruber (Technical University Ilmenau & BMW Group Research and Technology, Germany); Jakob Huemer (BMW Group Research and Technology, Germany); Armin Zimmermann (Ilmenau University of Technology & Systems and Software Engineering, Germany); Ralph Maschotta (Ilmenau University of Technology, Germany)
8:40 Model of Intention for the model specification verification during the simulation architecture design process
Romain Barbedienne (IRT SystemX, France); Olivia Penas (SUPMECA & Laboratoire Quartz EA 7393, France); Mouadh Yagoubi (IRT SystemX, France); Eric Duceau (Airbus IW, France); Eric Landel (Renault SAS, France)
9:00 Failure Mode and Effects Analysis for large scale multirotor Unmanned aerial vehicle Controlled by Moving Mass System
Nedim Osmic (University of Sarajevo & Faculty of Electrical Engineering, Bosnia and Herzegovina); Anel Tahirbegovic and Adnan Tahirovic (University of Sarajevo, Bosnia and Herzegovina); Stjepan Bogdan (University of Zagreb, Croatia)

Wednesday, October 3 9:20 - 10:00

Coffee Break

Wednesday, October 3 10:00 - 11:20

3B1: Complex Systems

Room: Bramante 12
Chair: Andrea D'Ambrogio (University of Rome TorVergata, Italy)
10:00 Automated Generation of Modular PLC Control Software from P&ID Diagrams in Process Industry
Gennadiy Koltun (Technical University of Munich & Chair of Automation and Information Systems, Germany); Moritz Kolter (Technical University of Munich, Germany)
10:20 Engineering Complex Safety Critical Software Systems: Abstraction and Concreteness
Luigi Mazzucchelli (ENAV S.p.A., Italy); Benedetto Intrigila (University of Rome "Tor Vergata", Italy)
10:40 Connecting Business Development and Systems Engineering with ISO/IEC 29110 Standard in Small and Medium Enterprises of France
Stéphane Galinier (THINKLINK, France); Claude Laporte (Ecole de Technologie Superieure, Canada)
11:00 An Improved Approach to Traceability in the Engineering of Complex Systems
Thuy Nguyen (EDF, France)

3B2: Engineering Systems-of-Systems II

Room: Bramante 14
Chair: Stephan Baumgart (Volvo Construction Equipment, Mälardalen University, Sweden)
10:00 Literature review for infrastructure transition management towards Smart Sustainable Cities
Heinrich Geldenhuys (University of Stellenbosch, South Africa); Alan C Brent (Stellenbosch University, South Africa & Victoria University of Wellington, New Zealand); Imke De Kock (Stellenbosch University, South Africa)
10:20 Multi-Objective Optimization of System of Systems Architectures for Vehicle to Infrastructure Applications using an Evolutionary Algorithm
Björn Sillmann (BMW Group AG, Germany); Thomas Glock (FZI Research Center for Information Technology, Germany); Kristina Gruber (Technical University Ilmenau & BMW Group Research and Technology, Germany); Eric Sax (FZI Research Center for Information Technology, Germany)

3B3: Special Session: THEFOSE

Room: Bramante 15
Chair: Omar Hammami (ENSTA, France)
10:00 S2ML for structuring models
Antoine Rauzy (NTNU, Norway)
10:20 A Framework for Descriptive Models Quality Assessment
Dominique Ernadote (Airbus Defence and Space, France)
10:40 Business decisions modelling in a multi-scale composite material selection framework
Carlos Kavka, Dario Campagna, Mattia Milleri and Alessandro Segatto (ESTECO SpA, Italy); Salim Belouettar (LIST - Luxembourg Institute of Science and Technology, Italy); Erik Laurini (University of Trieste, Italy)
11:00 System Theoretical Complexity (STC): On the Benefits of System Multiobjective Optimization and Automatic Model Composition
Omar Hammami (ENSTA, France)