Program for 2015 7th International Congress on Ultra Modern Telecommunications and Control Systems and Workshops (ICUMT)

Time Congress Hall Foyer By Congress Hall Foyer By Kaskada Hall Hotel Restaurant Lucullus MR-2 Libensky MR-3 Matal MR-4 Lacina Outside Location: Brno Downtown Outside Location: Musem Of Applied Arts, Husova 14, Brno

Tuesday, October 6

09:00-10:00     Registration            
10:00-10:20 Opening                
10:20-11:10 Keynote 1: The Tactile Internet - IoT, 5G and Cloud on Steroids                
11:10-12:00 Keynote 2: 5G Communication for Connected Industries                
12:00-13:00       Lunch          
12:50-13:00           FOAN 2015: Opening session    
13:00-14:30         O01: Control Systems 1 O02: Network Technology FOAN-INVITED TALK 1: Is The Smart Home The Next Big Thing    
13:30-14:30         FOAN-FO2: Networks    
14:30-15:00   Coffee break              
15:00-16:30         O03: Control Systems 2 O04: QoS & QoE FOAN-INVITED TALK 2: Bi - birectional WDM - Based Free Space Optical Communication    
15:30-17:00         FOAN-FO4: Advanced fiber optics technics    
17:00-17:30             FOAN-INVITED TALK 3: Fiber and Integrated Optic Elements Based on Microsphere Resonators and Meandering Waveguides    
17:30-18:20             FOAN-FO5: Network Mechanisms and Student Session    
18:20-18:30             FOAN-FO6: Closing session    
19:00-21:00                 Welcome reception

Wednesday, October 7

09:00-10:00     Registration            
10:00-11:00 Keynote 3: Unconventional Algorithms in Control and Design of Complex Systems                
11:00-12:00 Keynote 4: Leveraging Industry Positioning to Enable Industry 4.0 - Revolution in Active RFID Technology                
12:00-13:00       Lunch          
13:00-14:30         O05: Control Systems 3 O06: Mobile & Wireless Networks O07: Network Services    
14:30-15:00   Coffee break              
15:00-16:30         O08: Control Systems 4 O09: Network Security O10: Internet of Things    
19:00-22:00       Gala dinner          

Thursday, October 8

08:30-09:00   Registration              
09:00-10:30         SP1: SPLab Workshop: Session 1 KYPO1: KYPO Workshop - "Capture the flag" 1      
10:30-11:00   Coffee break              
11:00-12:15         SP2: SPLab Workshop: Session 2 KYPO2: KYPO Workshop - "Capture the flag" 2      
12:15-12:30         Closing        
12:30-13:30       Lunch          
14:00-18:00               Brno city tour & Starobrno brewery visit - meeting point in front of the reception desk of Hotel International (conference hotel)  

Tuesday, October 6

Tuesday, October 6, 09:00 - 10:00

Registrationgo to top

Room: Foyer by Kaskada Hall

Tuesday, October 6, 10:00 - 10:20

Openinggo to top

Room: Congress Hall

Tuesday, October 6, 10:20 - 11:10

Keynote 1: The Tactile Internet - IoT, 5G and Cloud on Steroidsgo to top

Mischa Dohler - Professor at King's College London & Board of Directors, Worldsensing
Room: Congress Hall
Chair: Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)

Tuesday, October 6, 11:10 - 12:00

Keynote 2: 5G Communication for Connected Industriesgo to top

Johan Torsner - Research Manager in Ericsson Research, Finland
Room: Congress Hall
Chair: Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)

Tuesday, October 6, 12:00 - 13:00

Lunchgo to top

Room: Hotel Restaurant Lucullus

Tuesday, October 6, 12:50 - 13:00

FOAN 2015: Opening sessiongo to top

Room: MR-4 Lacina

Tuesday, October 6, 13:00 - 14:30

O01: Control Systems 1go to top

Room: MR-2 Libensky
Chair: Olga Galinina (Tampere University of Technology, Finland)
Optimal Control in a Value-Based Automatic Behavior Composition Framework
Masoud Barati (University of Sherbrooke, Canada); Richard St-Denis (Université de Sherbrooke, Canada)
Handshake Response Motion Model with Approaching of Human based on an Analysis of Human Handshake Motions
Shunsuke Ota (National Institute of Technology, Tokuyama College, Japan); Mitsuru Jindai and Tohru Sasaki (University of Toyama, Japan); Yusuke Ikemoto (Meijo University, Japan)
Algorithm of real-time developing a forecast model of engineering systems
Svetlana Dmitrieva (Universiti ITMO, Russia); Anatoliy Demin (University ITMO, Russia)
Suboptimal Control Algorithm for Nonlinear MIMO System
Sergey Vrazhevsky and Artem Kremlev (ITMO University, Russia)
Robustness estimation of a system with consecutive compensator included according to the O. Smith scheme
Nina Vunder and Anatoliy Ushakov (ITMO University, Russia)

O02: Network Technologygo to top

Room: MR-3 Matal
Chair: Martin Slanina (Brno University of Technology, Czech Republic)
Costas-Loop Based Carrier Recovery in Optical Coherent Intersatellite Communications Systems
Semjon Schaefer and Werner Rosenkranz (University of Kiel, Germany)
The Effect of Primary User Bandwidth on Bayesian Compressive Sensing Based Spectrum Sensing
Mehmet Basaran (Istanbul Technical University, Turkey); Serhat Erkucuk (Kadir Has University, Turkey); Hakan A. Çırpan (Istanbul Technical University, Turkey)
Carrier Parity distribution influence on PAPR mitigation using Tones Reservation Method
Diallo Mamadou (SUPELEC & IETER, France); Jacques Palicot (CentraleSupélec/IETR, France); Faouzi Bader (CentraleSupélec, France)
Design of a Flexible MIMO Antenna with Return Loss Compensation
Ksenia Lomovskaya and Aleksandr Timoshenko (National Research University of Electronic Technology (MIET), Russia); Egor Belousov and Aleksandr Levanov (National Research University of Electronic Technology, Russia)
Duration of nonorthogonal multifrequency signals in the presence of controlled intersymbol interference
Sergey V. Zavjalov and Sergey B. Makarov (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University); Sergey V. Volvenko (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University, Russia)
Architecture and Performance of CR4 - A Transparent Communication Mean for Field Buses and LANs
Harald Richter and Ahmad Obeid (Clausthal University of Technology, Germany)

Tuesday, October 6, 13:00 - 13:30

FOAN-INVITED TALK 1: Is The Smart Home The Next Big Thinggo to top

Michael Philpott, Practice Leader, OVUM, UK
Room: MR-4 Lacina

This presentation will explore the smart home opportunities, latest market trends and major barriers that still exist for greater consumer adoption.

Tuesday, October 6, 13:30 - 14:30

FOAN-FO2: Networksgo to top

Room: MR-4 Lacina

Tuesday, October 6, 15:00 - 16:30

O03: Control Systems 2go to top

Room: MR-2 Libensky
Extension of Relay Feedback Identification
Milan Hofreiter (Czech Technical University in Prague & Faculty of Mechanical Engineering, Czech Republic)
Stability Analysis and Estimation of the Convergence Rate of Solutions for Nonlinear Time-Delay Systems
Alexander Aleksandrov, Elena Aleksandrova and Alexei Zhabko (Saint Petersburg State University, Russia); Guiping Dai (Beijing University of Technology, P.R. China)
On Delay (In)dependent Stability for TDS
Libor Pekař and Roman Prokop (Tomas Bata University in Zlín, Czech Republic)
Limitations of PLL simulation: hidden oscillations in MatLab and SPICE
Giovanni Bianchi (Advantest Europe GmbH, Germany); Nikolay Kuznetsov (University of Jyväskylä, Finland); Gennady Leonov and Marat Yuldashev (Saint Petersburg State University, Russia); Renat Yuldashev (Saint-Petersburg State University, Russia)
Simulation of PLL with impulse signals in MATLAB: limitations, hidden oscillations, and pull-in range
Renat Yuldashev (Saint-Petersburg State University, Russia); Nikolay Kuznetsov (University of Jyväskylä, Finland); Gennady Leonov, Marat Yuldashev and Mikhail Blagov (Saint Petersburg State University, Russia)

O04: QoS & QoEgo to top

Room: MR-3 Matal
Chair: Sergey Andreev (Tampere University of Technology, Finland)
More Mobile & not so Well-Connected yet: Users' Mobility Inference Model and 6 Month Field Study
Katarzyna Wac (University of Geneva & Quality of Life group, Switzerland); Gerardo Pinar, Mattia Gustarini and Jerome Marchanoff (University of Geneva, Switzerland)
LTE Performance Analysis Using Queuing Systems with Finite Resources and Random Requirements
Valeriy Naumov (Service Innovation Research Institute, Finland); Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Natalia Yarkina (Peoples’ Friendship University of Russia, Russia); Eduard Sopin (RUDN University & Institute of Informatics Problems, FRC CSC RAS, Russia); Sergey Andreev and Andrey Samuylov (Tampere University of Technology, Finland)
Video Quality Dependence on Satellite Transponder Broadcasting Plan
Ioan Tache (University Politehnica Bucuresti, Romania)
On Predicting Video Quality Expectations of Mobile Users
Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic); Olga Galinina (Tampere University of Technology, Finland); Dominik Kovac and Dalibor Uhlir (Brno University of Technology, Czech Republic); Sergey Andreev and Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland); Michal Ries (Comenius University in Bratislava, Czech Republic)
H.264 Video Encoder Implementation Impact on Decoded Picture Quality in Error Prone IPTV Environment
Martin Slanina (Brno University of Technology, Czech Republic); Muhammad Shahid (Blekinge Institute of Technology, Karlskrona, Sweden)
Service Failure and Interruption Probability Analysis for Licensed Shared Access Regulatory Framework
Irina Gudkova (RUDN University, Russia); Konstantin Samouylov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Darya Ostrikova (RUDN University, Russia); Evgeny Mokrov (Peoples' Friendship University of Russia, Russia); Aleksei Ponomarenko-Timofeev, Sergey Andreev and Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)

Tuesday, October 6, 15:00 - 15:30

FOAN-INVITED TALK 2: Bi - birectional WDM - Based Free Space Optical Communicationgo to top

Profesor Liaw, National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan
Room: MR-4 Lacina

In this talk, the impairment of free - space optical communication due to various environmental factors along the transmission path including the oblique incidence through the building window glasses, thermally induced non - uniform air index, and the rainfall on the FSO performance are investigated and analyzed.

Tuesday, October 6, 15:30 - 17:00

FOAN-FO4: Advanced fiber optics technicsgo to top

Room: MR-4 Lacina

Tuesday, October 6, 17:00 - 17:30

FOAN-INVITED TALK 3: Fiber and Integrated Optic Elements Based on Microsphere Resonators and Meandering Waveguidesgo to top

Professor Ali Serpengüzel, Koc University. Turkey
Room: MR-4 Lacina

The microspheres, with their high quality factor morphology dependent resonances (MDRs), are ideal optical resonators for three dimensional photonic lightwave circuits. In optical lightwave communication areas, such as fiber and integrated optics, the microsphere leads itself to various photonic lightwave circuit element applications such as channel dropping filters tunable filters, optical modulators, and dynamic tuners. So far we have realized these applications using silicon spheres coupled with optical fiber half couplers manufactured from single mode optical fibers.

Tuesday, October 6, 17:30 - 18:20

FOAN-FO5: Network Mechanisms and Student Sessiongo to top

Room: MR-4 Lacina

Tuesday, October 6, 18:20 - 18:30

FOAN-FO6: Closing sessiongo to top

Room: MR-4 Lacina

Wednesday, October 7

Wednesday, October 7, 09:00 - 10:00

Registrationgo to top

Room: Foyer by Kaskada Hall

Wednesday, October 7, 10:00 - 11:00

Keynote 3: Unconventional Algorithms in Control and Design of Complex Systemsgo to top

Ivan Zelinka - Professor at Department of Computer Science, Technical University of Ostrava
Room: Congress Hall
Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)

Wednesday, October 7, 11:00 - 12:00

Keynote 4: Leveraging Industry Positioning to Enable Industry 4.0 - Revolution in Active RFID Technologygo to top

Milan Simek - Sewio CEO
Room: Congress Hall
Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)

Wednesday, October 7, 13:00 - 14:30

O05: Control Systems 3go to top

Room: MR-2 Libensky
Chair: Filomena Soares (Minho University, Portugal)
Development of a Cooling Control System For Data Centers Utilizing Indirect Fresh Air Based on Model Predictive Control
Masatoshi Ogawa, Hiroyuki Fukuda, Hiroyoshi Kodama, Hiroshi Endo and Toshio Sugimoto (Fujitsu Labratories Ltd., Japan); Takeo Kasajima (Fujitsu Laboratories Ltd., Japan); Masao Kondo (Fujitsu Labratories Ltd., Japan)
PMSM Stator Winding Faults Modelling and Measurement
Lukáš Otava (Brno University of Technology The Faculty of Electrical Engineering and Communication, Czech Republic); Ludek Buchta (Brno University of Technology, Czech Republic)
Design of Control System for a Four-Rotor UAV Equipped with Robotic Arm
Riderless Bicycle with Gyroscopic Balancer Controlled by FSMC and AFSMC
Cheng Hung Chi (National Taiwan University); Jui Jen Chou (National Taiwan University, Taiwan)
Model-based Fin Ray Joint Tracking Control for Undulatory Fin Mechanisms
Michael Sfakiotakis (Technological Educational Institute of Crete & Institute of Computer Science, FORTH, Greece); John Fasoulas, Roza Gliva and Aristotle Yannakoudakis (Technological Educational Institute of Crete, Greece)
Online Adaptive Compensation Scheme for Inverter Nonlinearity in PMSM Drive
Ludek Buchta (Brno University of Technology, Czech Republic); Lukáš Otava (Brno University of Technology The Faculty of Electrical Engineering and Communication, Czech Republic)

O06: Mobile & Wireless Networksgo to top

Room: MR-3 Matal
Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)
Scattered Search Space Scheme for PDCCH and ePDCCH in LTE-Advanced
Fady Alfonse and Yasmine Fahmy (Cairo University, Egypt)
Performance Analysis of the OSGi-based IoT Frameworks on Restricted Devices as Enablers for Connected-Home Ecosystem
Martin Stusek, Jiri Hosek, Dominik Kovac, Pavel Masek, Petr Cika and Jan Masek (Brno University of Technology, Czech Republic); Franz Kröpfl (Telekom Austria Group, Austria)
Experimental Evaluation of RAN Modelling in Indoor LTE Deployment
Pavel Masek (Brno University of Technology, Czech Republic); Mariusz Slabicki (Aalto University, Finland); Krzysztof Grochla (Institute of Theoretical and Applied Informatics of PAS, Poland); Jiri Hosek, Yahia Zakaria, Dalibor Uhlir and Vit Novotny (Brno University of Technology, Czech Republic)
Dynamic Selective Decode and Forward in Wireless Relay Networks
Abdulaziz Mohamad (Supélec & Orange Labs, France); Antoine O. Berthet (CentraleSupélec, France); Raphael Visoz (Orange Labs, France)

O07: Network Servicesgo to top

Room: MR-4 Lacina
Chair: Manfred Sneps-Sneppe (Ventspils UniversityCollege & VIRAC, Latvia)
Auto-Configuration of OSPFv3 Routing in Fixed IPv6 Networks
Alexej Starschenko (TU Berlin/Fraunhofer FOKUS, Germany); Nikolay Tcholtchev (FOKUS Fraunhofer Institute for Open Communication Systems, Germany); Arun Prakash (Fraunhofer FOKUS & Technische Universität Berlin, Germany); Ina K Schieferdecker (TU Berlin/Fraunhofer FOKUS, Germany); Ranganai Chaparadza (IPv6 Forum, Germany)
Adaptive model of data predictability in designing of information systems
Sergey Frenkel (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS, Russia); Andrey K. Gorshenin (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS & Moscow Technological University (MIREA), Russia); Victor Korolev (Lomonosov Moscow State University and Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS, Russia)
Abstract models for system virtualization
Tatiana Markina, Mikhail Koveshnikov and Dmitry Bazylev (ITMO University, Russia)
Online system for the construction of structural models of information flows
Andrey K. Gorshenin (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS & Moscow Technological University (MIREA), Russia); Victor Kuzmin (Wi2Geo LLC, Russia)

Wednesday, October 7, 15:00 - 16:30

O08: Control Systems 4go to top

Room: MR-2 Libensky
Chair: Jui Jen Chou (National Taiwan University, Taiwan)
Dynamical System Identification with the Generalized Laguerre Functions
Martin Tůma and Pavel Jura (Brno University of Technology, Czech Republic)
Development of a serious game for Portuguese Sign Language
Filomena Soares (Minho University, Portugal); João Esteves (Algoritmi R&D, School of Engineering, Univ of Minho, Portugal); Vítor Carvalho (University of Minho); Gil Lopes, Fábio Barbosa and Patricia Ribeiro (University of Minho, Portugal)
Sign language learning using the hangman videogame
Filomena Soares (Minho University, Portugal); João Esteves (Algoritmi R&D, School of Engineering, Univ of Minho, Portugal); Vítor Carvalho (University of Minho & IPCA, Portugal); Carlos Moreira and Pedro Gil Fantasia Lourenço (University of Minho, Portugal)
Log-learning: A Preliminary Study
Michal Gregor and Juraj Spalek (University of Žilina, Slovakia)
Accelerated Verification of Stability of Simultaneous Service Multiserver Systems
Alexander Rumyantsev (Institute of Applied Mathematical Research of the Karelian Research Centre of the RAS, Russia); Evsey Morozov (Institute of Applied Mathematical Research, Karelian Research Centre, RAS, Russia)
Some results for inhomogeneous birth-and-death process with application to staffing problem in telecommunication service systems
Alexander Zeifman (Vologda State University & Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS and ISEDT RAS, Russia); Anna Korotysheva (Vologda State University and Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS, Russia); Rostislav Razumchik (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS and RUDN University, Russia); Victor Korolev (Lomonosov Moscow State University and Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS, Russia); Sergey Shorgin (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS, Russia)

O09: Network Securitygo to top

Room: MR-3 Matal
Chair: Eduard Sopin (RUDN University & Institute of Informatics Problems, FRC CSC RAS, Russia)
Security in Twin-code Framework
Ninoslav Marina (Princeton University, USA); Aneta Velkoska (University of Information Science and Technology, Macedonia, the former Yugoslav Republic of); Natasa Paunkoska (University of Information and Science Technology St. Paul the Apostle, Macedonia, the former Yugoslav Republic of); Ljupco Baleski (University of Information Science and Technology, Macedonia, the former Yugoslav Republic of)
Wireless Authentication using OPACITY Protocol
Vitaly Petrov (Tampere University of Technology, Finland); Sergey V. Bezzateev (Saint-Petersburg Aerospace Instrumentation University & Saint Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics, Russia); Vladimir Zybin (Intel Corporation, USA)
Hexagon Interconnection Network Topology
Ljupco Baleski (University of Information Science and Technology, Macedonia, the former Yugoslav Republic of); Dragi Kimovski (University of Innsbruck & University for Information Science and Technology, Austria); Ninoslav Marina (Princeton University, USA)
Architecture of Consecutive Identification of Attack to Information Resources
Alexander Grusho (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS); Michael Levykin (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS, Russia); Elena Timonina (Institute of Informatics Problems FRC CSC RAS & Moscow State University, Russia); Viktor Piskovski (Applied Research Center for Computer Networks, ARCCN, Russia); Antonina Timonina (Moscow State University, Russia)
Efficiency Evaluation of Different Types of Cryptography Curves on Low-Power Devices
Radek Fujdiak (Peoples' Friendship University of Russia, Russia & Brno University of Technology, Czech Republic); Pavel Masek, Jiri Hosek, Petr Mlynek and Jiri Misurec (Brno University of Technology, Czech Republic)

O10: Internet of Thingsgo to top

Room: MR-4 Lacina
Chair: Aleksandr Ometov (Tampere University of Technology, Finland)
A Wireless Body Area Network Architecture for a Prosthetic Arm
Alyaa Saleh, Fayrouz Negm, Nourhan Said, Yasmin Sudan and Hassan Halawa (American University in Cairo, Egypt); Ramez M Daoud (American University in Cairo & KAMA Engineering Office, Egypt); Hassanein H. Amer (American University in Cairo (AUC), Egypt); Hany M. El-Sayed (Cairo University & Faculty of Engineering, Egypt); Tarek K. Refaat (University of Ottawa & Larus Technologies, Canada)
D2D in LTE vehicular networking: system model and upper bound performance
Giuseppe Piro (Politecnico di Bari, Italy); Antonino Orsino (Oy L M Ericsson AB, Finland); Claudia Campolo and Giuseppe Araniti (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy); Gennaro Boggia (Politecnico di Bari, Italy); Antonella Molinaro (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy)
On Web-based Domain-Specific Language for Internet of Things
Manfred Sneps-Sneppe (Ventspils UniversityCollege & VIRAC, Latvia); Dmitry Namiot (Moscow State University, Russia)
Multisensor accuracy enhancement on the base of interval voting in form of preference aggregation in WSN for ecological monitoring
Liudmila Khudonogova (National Research Tomsk Polytechnic University, Russia); Sergey Muravyov (Tomsk Polytechnic University, Russia)
A Capacity Bound for mmWave-based Channel Access in Ultra-Dense Wearable Deployments
Olga Galinina (Tampere University of Technology, Finland); Andrey Turlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia); Alexander Pyattaev (YL Verkot, Finland); Kerstin Johnsson (Intel, USA); Sergey Andreev and Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)
On a model for the Random Multiple Access with stochastic energy harvesting
Sergey Foss (Heriot-Watt University, United Kingdom (Great Britain)); Dmitriy Kim (Kazakh National Technical University, Kazakhstan); Andrey Turlikov (Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russia)

Wednesday, October 7, 19:00 - 22:00

Gala dinnergo to top

Room: Hotel Restaurant Lucullus
Chair: Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)

Thursday, October 8

Thursday, October 8, 08:30 - 09:00

Registrationgo to top

Room: Foyer by Congress Hall

Thursday, October 8, 09:00 - 10:30

SP1: SPLab Workshop: Session 1go to top

Room: MR-2 Libensky
Emotion Recognition from Helpdesk Messages
Lukas Povoda (Brno University of Technology, Czech Republic); Akshaj Arora and Sahitya Singh (Amity School of Engineering and Technology, India); Radim Burget (Brno University of Technology, Czech Republic); Malay Kishore Dutta (Amity University, NOIDA, India)
Denoising Phonogram Cylinders Recordings Using Structured Sparsity
Vaclav Mach (Brno University of Technology, Czech Republic)
An Automatic Emotion Recognizer using MFCCs and Hidden Markov Models
Garima Vyas (Amity University, Noida, India); Malay Kishore Dutta (Amity University, NOIDA, India); Kamil Riha and Jiri Prinosil (Brno University of Technology, Czech Republic)
Acceleration of Audio Inpainting by Support Restriction
Pavel Rajmic (Brno University of Technology, Czech Republic); Hana Bartlová (BUT, Czech Republic); Zdeněk Průša and Nicki Holighaus (Austrian Academy of Sciences, Austria)

KYPO1: KYPO Workshop - "Capture the flag" 1go to top

Room: MR-3 Matal
Chair: Jan Hajný (Brno University of Technology, Czech Republic)

Thursday, October 8, 10:30 - 11:00

Coffee breakgo to top

Room: Foyer by Congress Hall

Thursday, October 8, 11:00 - 12:15

SP2: SPLab Workshop: Session 2go to top

Room: MR-2 Libensky
Chair: Pavel Rajmic (Brno University of Technology, Czech Republic)
Automatic Exudates Detection in Fundus Image using Intensity Thresholding and Morphology
Malay Kishore Dutta and Anushikha Singh (Amity University, NOIDA, India); Namita Sengar (Amity University Uttar Pradesh, India); Kamil Riha and Jiri Minar (Brno University of Technology, Czech Republic)
Objective Video Quality Assessment Methods: Video Encoders Comparison
Petr Cika, Dominik Kovac and Jan Bilek (Brno University of Technology, Czech Republic)
Image-Based Pixel Clustering and Connected Component Labeling in Left Ventricle Segmentation of Cardiac MR Images
Anupama Bhan (Amity University & Amity University, India); Ayush Goyal (Amity University, India); Malay Kishore Dutta (Amity University, NOIDA, India); Kamil Riha and Yara Omran (Brno University of Technology, Czech Republic)

KYPO2: KYPO Workshop - "Capture the flag" 2go to top

Room: MR-3 Matal

Thursday, October 8, 12:15 - 12:30

Closinggo to top

Room: MR-2 Libensky
Chair: Jiri Hosek (Brno University of Technology, Czech Republic)

Thursday, October 8, 12:30 - 13:30

Lunchgo to top

Room: Hotel Restaurant Lucullus

Thursday, October 8, 14:00 - 18:00

Brno city tour & Starobrno brewery visit - meeting point in front of the reception desk of Hotel International (conference hotel)go to top

Room: Outside location: Brno downtown